reklama

Jaké květiny pořídit pod pergolu, aby byla rozkvetlá po celou sezónu?

Pokud přemýšlíte o tom, jakými květinami osázet pergolu, pak je tento článek určený právě pro vás. Jaké květiny pořídit pod pergolu, aby lákala k posezení a byla krásně rozkvetlá po celou sezónu? Pergola vytváří intimní zákoutí, které nás ochrání před slunečními paprsky nebo drobnou nepřízní počasí, poskytuje stín a také soukromí před zvědavými pohledy sousedů. Pergola je ideální místo pro výsadbu rostlin a květin, které dotvoří celkovou atmosféru a přispějí k zastínění zahradního posezení.

i (Zdroj: depositphotos.com)
Květiny pod pergolu (Zdroj: depositphotos.com)

Květiny, kterými lze osázet okolí pergoly, lze rozdělit do čtyř základních skupin:

  • popínavé květiny
  • okrasné záhonové květiny
  • truhlíkové květiny
  • závěsné květiny

Můžete zvolit pouze jednu skupinu květin, která bude dotvářet a zpříjemňovat posezení pod vaší pergolou, nebo je zkombinovat. Volba je také závislá na umístění pergoly a na sadebních možnostech, které nabízí.

Popínavé květiny pod pergolu

Do blízkosti pergol se nejčastěji vysazují popínavé rostliny. Jednoleté je nutné každoročně obnovovat, trvalky dokáží vytvářet krásný stín v blízkosti pergoly po dlouhá léta. Některé popínavky se pnou pouze do výše očí, jiné dokáží postupně během let vytvořit souvislou vrstvu porostu prakticky po celé střeše pergoly. Při výběru popínavých rostlin pod pergolu je to nutné zohlednit.

Zanedbat nelze ani to, zda se jedná o rostliny stálezelené nebo opadavé. V potaz je také nutné brát jejich vůni. Ne každému je příjemné sedět pod omamně a pronikavě vonící pergolou.

pnoucí vistárie k pergole
i (Zdroj: depositphotos.com)
Mezi krásně kvetoucí pnoucí keře patří vistárie, lze si jí pořídit i k pergole, je však nutné počítat s pevnou oporou

Zatímco jednoleté popínavé rostliny lze zpravidla vysadit i do větších truhlíků nebo květináčů, protože nejsou tak náročné na půdní podmínky, u trvalek toto možné nemusí být. Pro ty budeme muset v těsné blízkosti pergoly připravit záhon s vhodným pěstebním substrátem, aby rostliny nestrádaly. S tím pak samozřejmě také souvisí drenáž a odvod vody od základů pergoly, aby nedocházelo k degradaci stavby vlivem pronikající vlhkosti ze záhonu.

popínavé růže na pergole
i (Zdroj: depositphotos.com)
Vchod do pergoly můžou zdobit popínavé růže

Pnoucí trvalky se dokáží během let pěkně rozrůst a zmohutnět. Zejména lehčí dřevěné pergoly pak mohou doslova trpět a praskat pod náporem rostlin. Odstranit například z fasády přísavník není nic jednoduchého – má opravdu propracovaný systém příchytných kořínků, které se urputně drží na svém místě.

Při výběru popínavých rostlin také zohledněte prostor pro květinu na slunném nebo stinném místě, případně v polostínu. Platí zde také nepsané pravidlo, že pokud se jedná o kvetoucí popínavé rostliny, čím více světla, tím více květů. Pak je ale nutné zajistit dostatečnou zálivku.

Pnoucí trvalky – mezi nejoblíbenější patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý nebo pětilistý, rdesno – opletka, k nejkrásněji kvetoucím popínavkám patří trubače, dále klemantisy (plaménky), vistárie, pnoucí růže

pnoucí clemantis
i (Zdroj: depositphotos.com)
Mezi oblíbené popínavé kvetoucí trvalky patří clemantis, neboli plamének

Pnoucí jednoleté rostliny – lichořeřišnice, hrachor, okrasné fazole, povijnice, tunbergie, vilec

Okrasné záhonové květiny pod pergolu

Pokud nechcete do blízkosti pergoly zasázet pnoucí rostliny, pak můžete zvolit okrasné letničky nebo trvalky zasazené do záhonu v těsné blízkosti pergoly. V posledních letech jsou velmi moderní například záhony levandulí, okrasných travin, hortenzií nebo postupně vykvétajících cibulovin.

okrasné traviny
i (Zdroj: depositphotos.com)
Do těsné blízkosti a terasy je možní vysázet i různě vysoké okrasné traviny, na pěstování jsou velmi nenáročné

Truhlíkové květiny

Pokud jste se rozhodli, že se při výběru květin pod pergolu budete držet jen truhlíkových květin, pak i to je samozřejmě možné. Truhlíky nebo květináče s květinami můžete umístit buď přímo na zem, na poličku nebo zavěsit na konstrukci pergoly.

truhlíky na pergolu
i (Zdroj: depositphotos.com)
K osázení květin kolem pergoly můžete využít i klasické truhlíkové květiny, umístěné do netradičního aranžmá bude vypadat krásně

Ke stálicím mezi truhlíkovými rostlinami patří muškáty, petunie, surfinie, lobelky, verbeny a další letničky. Při jejich výběru je vhodné navštívit zahradnictví a s výběrem se poradit, zejména pokud se nechcete držet jednodruhové výsadbyKombinované výsadby v truhlících dokáží vytvořit úžasná zákoutí – dobře volte zejména barevné kombinace. Je dobré se držet pravidla tří a do truhlíku nekombinovat více než tři vzájemně se doplňující druhy a barvy květin.

Výhodou truhlíkové výsadby je, že ji můžete postupně obměňovat během celého roku. Připravit můžete truhlíky časných jarních květin, kvetoucích letniček, podzimních druhů rostlin, ale připravit můžete i zimní truhlíky z okrasných jehličnanů a vřesů.

Závěsné květiny pod pergolu

Pokud jste se vzhlédli v záplavě převislých květin v závěsných květináčích, pak je pergola ideálním místem pro jejich umístění. Závěsný květináč však umístěte do takového místa, aby nevadil běžnému užívání pergoly. Není nic horšího, než když se pokaždé při vstávání uhodíte o zavěšený květináč nebo pokud se plete při vstupu do pergoly a vy se mu musíte neustále vyhýbat.

převislé květiny na pergolu
i (Zdroj: depositphotos.com)
Mezi nejznámější převislé květiny do závěsných květináčů patří převislé muškáty, petúnie nebo exoticky působící fuchsie

Při zavěšování květináče s květinami je také nutné zohlednit váhu květináče. Přeci jenom bude v plné sezóně, obsypaný květy, po zálivce něco vážit. Na zavěšení proto vyberte vhodné, dostatečně pevné místo.

Převislé květiny – mezi nejznámější a neoblíbenější druhy převislých květin patří muškáty, petunie a surfinie, exoticky působí fuchsie, zajímavá je také bakopa, všelicha, million bells (Calibrachoa) nebo vitálka sanvitálie.

Osázet pergolu jednoletými popínavými, truhlíkovými a závěsnými květinami zvládnete jistě sami. Pokud však chcete kolem pergoly vysázet pnoucí a záhonové trvalky, není od věci se poradit s odborníkem.

Publikováno: 7. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková