reklama

Posezení pod pergolou pro příjemné chvíle

Posezení pod pergolou pro nás znamená příjemné odpočinkové chvíle s rodinou a přáteli. Čerstvě dostavěná pergola ale chce ještě doplnit o dlažbu, nábytek a třeba i zahradní krb nebo gril. Podle čeho si máme vybírat set nábytku? Jakými dalšími prvky se stane posezení pod pergolou ještě příjemnější?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Posezení pod pergolou zahání chmury všedního dne (Zdroj: Depositphotos.com)

Posezení pod pergolou a dlažba

Abychom si mohli vychutnat pocit příjemného posezení pod pergolou, prostor vydláždíme. Klasické betonové dlaždice nebo zámková dlažba odvedou vynikající službu. Poslouží po mnoho let. Abychom po každé zimě neřešili problém s nerovným povrchem, důsledně řešíme základy pro položení této dlažby. Výkop provedeme do hloubky 30 cm. Dno vysypeme hrubším kamenem a důkladně udusáme, případně použijeme vibrační pěch. Druhou - prostřední - vrstvou by měl být středně hrubý vápencový štěrk. Ten taktéž zhutníme. Vrstvu pro položení dlažby vytváříme z jemných vápencových kamínků nebo písku a před pokládáním dlažby zarovnáme pomocí latě a vodoznaku.

Posezení pod pergolou s krbem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pod pergolu se výborně hodí dlažba

Jak řešit ušpinění dlažby pod pergolou?

V průběhu mnoha let běžně dochází k usazování drobných částic na dlažebních kostkách. Ty stojí za postupnou ztrátou barvy, případně za tmavnutím. Špínu nejsnáze odstraníme tlakovou myčkou. Čím je proud vody větší, tím lépe. Zacílením vodního paprsku pod malým úhlem rozevření dochází k likvidaci všech nečistot, které na povrchu dlažebních dílců jsou. Obecně vhodnější je použití omývačů, které pohání spalovací motor. Pro potlačení ušpinění a ztráty barev seženeme i dlažbu s impregnací, která má zvýšenou odolnost proti usazení různých znečišťujících částic.

Dlažba pod pergolou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Špínu z dlažby můžeme odstranit tlakovou myčkou (wapkou)

Zahradní nábytek

Pro posezení pod pergolou si zvolíme vhodný druh zahradního nábytku. Podle provedení pergoly volíme i typ nábytku. K dřevěným pergolám se výborně sladí set zahradního posezení z tropického dřeva. Výhodou dřeva je masivní provedení, dlouhá životnost a přirozený vzhled po dlouhou dobu. Tento nábytek bychom však neměli ponechávat venku v případě déletrvajících dešťů.

Masivní nábytek pod pergolu
Dřevěný nábytek bývá častou volbou (Zdroj: Depositphotos.com)
Sestava z masivu
Dřevo je potřeba pravidelně ošetřovat (Zdroj: Depositphotos.com)

Hliníkový nábytek nebo typ z umělého ratanu vyniká velmi luxusním vzhledem. Hodí se k moderním bioklimatickým pergolám, které jsou vybaveny nejmodernější technikou. Ještě modernější provedení z tahokovu, opatřené práškovým lakováním, je deštiodolné.

K nábytku si také přikoupíme sadu měkčených povlaků, které jsou velmi žádoucí pro déletrvající příjemné posezení.

Pergola s osvětlením
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahradní nábytek do pergoly volíme tak, aby přihlížel k designu pergoly, případně celé zahrady

Zahradní krb a gril

Krb a gril představují tradiční tahák pro večerní posezení s přáteli. Stavebnicový krb z umělého kamene vyniká jednoduchou stavbou, dlažba zde jako základ pro usazení plně dostačuje. Velmi šikovní kutilové ale zvládnou výstavbu krbu sami. S krbem ale zároveň řešíme, aby se jednalo o závětrné místo. Pokud chceme mít jistotu, můžeme na jednom boku pergoly vztyčit zídku z umělého kamene. Případně volíme takový materiál, který bude korespondovat s provedením pergoly nebo dlažby.

Posezení u grilu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Gril nebo krb nesmí chybět

Gril volíme nejčastěji plynový, avšak pro mnoho z nás je limitujícím faktorem cena. Ta bývá vysoká. Mnohem dostupnější variantou je klasické řešení pro grilování na dřevěném uhlí. Je jednoduchý, snadno udržovatelný i přemístitelný. Menší typy jdou pohodlně převážet i v osobním automobilu.

Grilování pod pergolou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Gril pod pergolu můžeme pořídit i malý přenosný

Květinová výzdoba

Abychom se při posezení pod pergolou cítili dobře, neobejdeme se bez zeleně. Pro účinnou ochranu před větrem nedaleko pergoly vysadíme keře a různé trvalky. Velmi oblíbený je třeba bambus, který mohutně roste a vytváří dokonalou ochranu. Nebo nízké červenolisté javory, které taktéž vypadají velmi pěkně. Nezbytnou součástí jsou i truhlíky a jiné nádoby s letničkami. Největší parádu nadělají muškáty, petúnie a surfinie.

Květiny ozdobí pergolu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Květiny dodají pergole ten správný šmrnc

 

 

Publikováno: 8. 5. 2019, Autor: Jaromír Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček