reklama

Kvetoucí truhlíky k zavěšení

Krásně rozkvetlé truhlíky, které máme zavěšené pod pergolou, na terase nebo u vchodu, nadělají spoustu parády. Potěší nás nekončící záplavou květů až do podzimu. Jak na to, aby truhlíky rozkvetly a nebyly napadeny škůdci? A jak připravit odpovídající zázemí, které pomůže rostlinám k dobrému zdravotnímu stavu?

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Květinové truhlíky k zavěšení, zde muškáty s jiřinkami (Zdroj: Depositphotos.com)

Výběr truhlíků k zavěšení

Při volbě květinových truhlíků přemýšlíme nad jejich důmyslným a pestrým osázením. Velmi dobře fungují různé barevné kombinace rostlin, které vůči sobě působí kontrastně a vzájemně se barevně doplňují. Tím zvýrazní svoji přirozenou krásu.

Pokud patříme k velmi zaměstnaným majitelům zahrady, určitě si vybereme některé ze samozávlahových nádob. Jejich výhodou je, že nalévání vody provádíme speciálním nalévacím kanálkem. Takže kořeny nepřijdou do styku s velkým množstvím vláhy. Pěstební substrát je pak vzdušnější, méně sléhává a zajišťuje, že s vodou je rozumně nakládáno. Přepadový kanálek ve středu nádoby zajistí odtok přebytečného množství vláhy. Je to vhodné zvláště v těch místech, kde rostliny na závěsech pěstujeme pod širým nebem.

Petunie v závěsném truhlíku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Petunie, jedna z nejkrásnějších jednoletek pro závěsné nádoby

Pozor na správnou zeminu

Pro sázení řádně vyvinutých mladých rostlin zvolíme správné pěstební zázemí. Kupovaná zemina je nevhodná. Je velmi lehká, rychle slehává a postupně se zhoršuje její provzdušnění, přičemž vzrůstá podíl zadržované vody v ní. Hodně často se tak stává, že rostliny neprospívají, hnědnou jim listy nebo málo nakvétají. V extrémním případě je výsledkem až jejich uhynutí. Kořenový systém může začít uhnívat.

Truhlíky vysteleme ve spodní části posekanou trávou nebo drobným rozleželým kompostem. Jde o základ, který svým postupným rozkladem zajistí dostatečný přísun živin. Někteří zahrádkáři však živinami nešetří, používají i granulovaný kravský hnůj. S ním ale opatrně, jeho větší množství představuje riziko přílišného obohacení půdy dusíkem. Ve svém důsledku to vede k oslabení obranyschopnosti rostlin, takže bývají často napadány savými škůdci. Jako základ pro pěstování použijeme středně těžkou a úrodnou zahradní půdu. Ta zajistí přiměřené a vhodné podmínky pro prospívání všech typů kvetoucích rostlin. Zadržuje živiny, dobře hospodaří s vláhou, avšak pokud zaléváme střídmě, pak nemůže dojít k přemokření.

Balkon s květinami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud nemáte vlastní zahrádkou, osázejte balkon

Jaké rostliny vybrat?

Nejméně náročnými rostlinami jsou z pěstitelského hlediska pelargonie, známé jako muškáty. Klasické vzpřímené kultivary rostou na polostinném i slunečném místě, dobře snáší výkyvy teplot a na podzim dokonce odolávají prvním mrazíkům, které jim krásně zabarví listy. Bohatého květenství dosáhneme tak, že pravidelně přihnojujeme tekutými hnojivy. Nesmíme zapomínat ani na uštipování odkvetlých květenství, neboť tvorba semen muškáty velmi vysiluje. Pokud toužíme po nádherných a velkých květech, pak královský anglický muškát nám přinese tu pravou podívanou. Oproti klasickým muškátům je však mírně citlivější a také náročnější na pěstování. Všechny muškáty jsou ale trvalky, takže je v nádobách na zimu přeneseme do prostředí, kde je teplota do 15°C, snížíme zálivku na minimum a na jaře nám zase začnou bohatě růst. Případně se mohou stát matečními kusy, z nichž odebíráme řízky pro nové rostliny.

Muškát v truhlíku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nejznámější klasikou jsou muškáty

Královna mezi jednoletkami, petunie, se svoji vyšlechtěnou sestrou surfinií, přináší obrovskou záplavu květů. Avšak při sázení na finální místo musíme být opatrní s přemisťováním nádob ven. Poslední mrazíky nám rostliny spolehlivě zničí, protože petunie a surfinie jsou na mráz velmi citlivé.  Zhruba tři týdny po vysazení začínáme s hnojením na podporu kvetení. Na přímém slunci se jim však příliš nedaří, a to zvláště v horkém létě, kdy strádají nedostatkem vláhy.

Krásné begonie a fuchsie jsou trvalky a vynikají neskutečnou barevnou krásou. Dobře se jim daří jak na slunci, tak v polostínu. Na chladných místech s průvanem se jim nedaří, fuchsie jsou často napadány savými škůdci, kvůli kterým ztrácí olistění.

Kombinovaná výsadba letniček
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kombinované osázení nádoby petunií, afrikány a lobelkou

Pro barevný kontrast

Závěsné nádoby jsou často osazovány lobelkou šarlatovou. Je to drobná rostlina, která se pěstuje ve skupinách a truhlíky rozzáří svými drobnými modrými květy. Velmi dobře se hodí do společnosti muškátů a petunií ve větších nádobách. A když máme na zahradě skleník, pak si je vypěstujeme ze semen. Kontrastním prvkem je i břečťan, jeho hrnkové kultivary působí s kvetoucími letničkami opravdu krásně.

Petunie s lobelkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Lobelka září vedle petunií

Publikováno: 12. 5. 2019, Autor: Jaromír Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček