reklama

Jak na jaře pečovat o balkónové rostliny?

Na balkónové rostliny jsou v průběhu vegetační sezóny kladeny velké nároky. Musí být hustě větvené, vitální a plné květů. Řada balkónových rostlin je možné zároveň přezimovat a pěstovat je opakovaně po několik let. Po dlouhém zimním období je musíme na novou sezónu náležitě připravit a postarat se o ně co nejlépe.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vděčnou květinou na balkóny jsou převislé pelargonie (Zdroj: Depositphotos.com)

Rostliny, které od podzimu prodělávaly období zimního klidu, teď potřebují pořádnou dávku péče, aby jejich nový start do vegetační sezóny byl rychlý a bezproblémový. Správné jarní ošetření je později zárukou bohatého nárůstu zelené hmoty a vydatného kvetení. Balkónové rostliny, které zimovaly v původních nádobách, vždy musíme nejprve vyndat a nově přesadit. Klidně můžeme použít stejný truhlík nebo květináč. Celý obsah ale nejprve důkladně vyklepeme ven včetně drenáže a nádoby vymyjeme proudem vody, případně vypláchneme slabým desinfekčním roztokem. Starý substrát už znovu nepoužíváme, důkladně jej odstraníme i z kořenů. Pomohou nám malé hrabičky nebo vidlička. Oklepané kořeny musíme také zhruba o 1/2 sestřihnout. Řezem ošetříme i nadzemní část. Všechny stonky řežeme vcelku radikálně. Muškáty seřízneme tak, že vybereme jen několik nejsilnějších výhonů a zakrátíme je na délku kolem 5 cm, případně na 3-4 očka. Fuchsie, zejména ty stromkové, řežeme o něco méně. Vždy je ale vhodné ponechat jen silné výhony a udržovat korunku vzdušnou.

Přezimující rostliny je potřeba na jaře přesadit
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Přezimující rostliny je potřeba na jaře přesadit

Velmi důležitá je otázka substrátu. Ten představuje zcela klíčovou složku úspěšného pěstování. Vzhledem k omezenému prostoru pro kořeny rostliny by substrát měl mít nejen dobrou strukturu (tj. vzdušnost a propustnost), ale i výživnost. Pokud máme opravdu kvalitní výchozí komponenty, jako kvalitní kompost, rašelinu, dobrou zahradní zeminu, křemičitý písek a perlit, můžeme si substrát namíchat sami. Osvědčený recept spočívá ve směsi kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:2:1.

Složení substrátu hraje klíčovou roli v pěstování balkónových květin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Složení substrátu hraje klíčovou roli v pěstování balkónových květin

Nezapomeneme také přimíchat hnojivo s pozvolnou rozpustností, které zajistí základní potřebu živin až do podzimu. Do substrátu můžeme přimíchat i trochu granulovaného hnoje, který představuje kvalitní organickou hmotu. Pro práci s menším množstvím květin je lepší koupit substrát hotový. Na dno nádoby vždy přijde vrstva drenáže. Vhodný je keramzit nebo lávová drť. Oba materiály jsou velmi funkční a zároveň lehké. Drenáž můžeme od substrátu oddělit netkanou textilií, ta propouští vodu a brání promíchání zeminy s drenáží. Podsypeme substrátem a vložíme rostliny na jejich místo. Pokud jsou v dobrém stavu, můžeme jim poskytnout více místa nebo větší nádobu. Obecně platí, že do truhlíku o délce 60 cm zasadíme 3 muškáty. V případě drobnějších druhů můžeme vysadit 4-5 kusů. Rostliny obsypeme zeminou, lekce přitiskneme v okolí krčku a kořenů a dosypeme tak, aby od okraje truhlíku zůstali 1-2 cm volného prostoru pro snadnou zálivku. Po výsadbě důkladně prolijeme, aby voda začala vytékat odtokovými otvory.

Muškáty do truhlíku vysazujeme po cca 3 rostlinkách
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Muškáty do truhlíku vysazujeme po cca 3 rostlinkách

Truhlíky a okrasné nádoby jsme připravili, ale s umístěním na venkovní stanoviště ještě nespěcháme. Jarní počasí je velmi proměnlivé a často ještě na začátku května udeří pozdní jarní mrazík. Nádobové rostliny vždy vynášejte až po „zmrzlých“, tedy po 15.5.  Do té doby je umístíme ve světlé místnosti, kde se netopí. Rostliny často větráme a pokud jich nemáme velké množství, můžeme je za teplých dnů vynést na sluníčko. Pozor ale na prudké slunce, to je na jaře celkem silné a dovede mladé lístky popálit. Otužování je před vynesením nádob ven velmi žádoucí, neotužené květiny mohou zareagovat pozastavením růstu.

Fuchsie obvykle přezimují velice dobře a věkem nabývají na kráse
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Fuchsie obvykle přezimují velice dobře a věkem nabývají na kráse

TYPY

Rozhodně by nám na jaře neměl uniknout zdravotní stav rostlin. Při manipulaci s květinami zkontrolujeme nadzemní i podzemní část. V průběhu zimování mohou být rostliny napadeny mšicemi, molicemi nebo sviluškami. Po přesazení do nové zeminy odstraníme odstříhanou hmotu a provedeme ochranný postřik v doporučeném opakování. Vzhledem k tomu, že nadzemní část má poměrně malou plochu, většinou se podaří škůdce zlikvidovat.

Lantana vytváří krásné a husté keříčky či malé stromky
Lantana vytváří krásné a husté keříčky či malé stromky (Zdroj: Daniela Dušková)
Rýmovník je okrasný listem a pěstovat jej můžeme po mnoha let
Rýmovník je okrasný listem a pěstovat jej můžeme po mnoha let (Zdroj: Daniela Dušková)

Pro přezimování vždy vybíráme takové rostliny, které mají dřevnatící stonky, protože s věkem mohutní a přibývají na kráse. Zimování se vyplatí zejména u vzpřímených muškátů, fuchsií, durmanu, olověnce, lantany. Oproti  tomu surfinie, milion bells, bidens a petunie je lepší každoročně pěstovat znovu z mladých rostlin. Úspěšnost zimování je menší a navíc právě tyto rostliny mají daleko větší náchylnost k napadení škůdci či plísněmi.

Olověnec je ideální rostlinou na přezimování
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Olověnec je ideální rostlinou na přezimování

Publikováno: 10. 5. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková