reklama

Materiál na stavbu pergoly

Pomůžeme vám vybrat materiál na stavbu pergoly. Před výstavbou pergoly je výběr materiálu totiž nejdůležitější. Není to přitom tak snadné, jak by se to mohlo zdát. Pokud chcete, aby vaše pergola vydržela dlouhá léta, musíte zvolit ten správný stavební materiál. Záleží však jen na vás, jestli chcete pergolu ze dřeva, z hliníku nebo zděnou pergolu. Každá vyžaduje něco jiného a každá z nich má svá pozitiva. Je jen na vás, pro co se rozhodnete.

Materiál na stavbu pergoly

Materiál na výstavbu pergoly by měl být nadčasový. Pokud dobře vyberete, získáte kvalitní materiál, jenž nepotřebuje skoro žádnou péči. Jde o materiál na pergolu, který něco vydrží. Dobrá volba materiálu vám zajistí dlouhou životnost pergoly.

Víte, jak postavit dřevěnou pergolu?
Víte, jak postavit dřevěnou pergolu?

Dřevěná pergola

Rozhodli jste se pro výstavbu dřevěné pergoly? Materiál na stavbu pergoly vám dává celkem velký prostor. Cenové rozpětí tohoto materiálu je totiž opravdu velké. Výhodou je, že takovou pergolu můžete postavit i svépomocí.

  • Tím nejlepším dřevem pro zahradní pergolu je dřevo borovicové, modřínové nebo smrkové. U nezastřešených pergol pak dubové. Na stavbu pergoly budete potřebovat především dřevěné trámy, latě, prkna a palubky. Dřevo by mělo být vysušené maximálně na 15% vlhkosti. Více vlhké dřevo se špatně opracovává a posléze může i praskat.
  • Nosné sloupky mají obvykle profil 12x12 cm až 14x14 cm, přičemž jejich délka by měla být minimálně 210 cm.
  • Aby pergola pevně stála, potřebujete ji pevně ukotvit. A k tomu slouží kování. Pokud budete kotvit k betonovým patkám, budete potřebovat pásovou ocel 0,6x6 o délce 80 centimetrů.
Materiál na stavbu pergoly je nutno dobře vybírat
Materiál na stavbu pergoly je nutno dobře vybírat

  • Dolní nosné trámy by měly mít profil 10x14 až 12x16 cm. Horní příčky by pak měly být vyrobeny z latí o tloušťce 4x12 nebo 6x14 cm.
  • Aby vše drželo pohromadě, potřebujete proto pozinkované vruty.
  • Na zastřešení pergoly můžete použít pálené tašky nebo také asfaltové, či plastové šindele. Použít je možné i komůrkový polykarbonát nebo tvrzené sklo.
Příjemné posezení pod pergolou
Příjemné posezení pod pergolou

  • Dřevěná pergola u nás patří k těm nejoblíbenějším. Není divu, je krásná i ekologická. Pozor však, potřebuje pravidelnou péči. Neobejde se bez ochrany proti hnilobě, plísním a dřevokazným škůdcům. Neobejde se ani bez ochrany barvy dřeva před vlivem slunečních paprsků. Barvu je proto nutné pravidelně obnovovat.
  • Na podlahu dřevěných pergol se hodí především kámen, beton nebo keramickou dlažba. Alternativně můžete použít i prkna.
  • Na základ pergoly budete potřebovat na podsyp podlahy štěrk.

Hliníkové pergoly

Hliníkové pergoly jsou v posledních letech velmi oblíbené. Je tomu tak pro skvělé vlastnosti materiálu i pro poměrně jednoduchou výstavbu. Lákavá je i nízká cena takové pergoly. Zákazníky láká svou dlouhou životností a minimální potřebou nějaké údržby. Hliníkové pergoly jsou odolné proti korozi a rzi. Na střechu těchto pergol se užívá krytina z polykarbonátu nebo z bezpečnostního skla. Takovéto pergoly se obvykle prodávají v sadách. Vy si ji pak poskládáte jako stavebnici.

Moderní hliníková pergola
Moderní hliníková pergola

Zděné pergoly

Materiál na zděnou pergolu nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Sloupky u této pergoly mohou být z cihel, lomového kamene nebo z předem vyrobených betonových dílců. Na výstavbu pilíře se obvykle užívají cihly určené k výstavbě plotů nebo cihly určené na běžnou stavbu. Základy pod pilíře by měly mít hloubku minimálně 60 centimetrů. Na zděné sloupky se následně přimontují trámy ze smrkového, jedlového nebo borovicového dřeva. Na ty sloupky se připevňují s pomocí kotevní pásoviny. I zde na podlahu můžete použít beton, keramickou, cihlovou nebo betonovou dlažbu nebo kameny (pískovce nebo opuka). S dřevěnou podlahou se u tohoto typu pergoly setkáte jen málokdy.

Zděná pergola
Zděná pergola

Publikováno: 8. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce