reklama

Zahradní nábytek pod pergolu pro pohodlné posezení

Vůně linoucí se z grilu, lahvinka vína, příjemný letní podvečer – zkrátka pohoda! K dokonalosti chybí jen pohodlný zahradní nábytek. Jaký venkovní nábytek bude nejlepší pořídit na posezení pod pergolou? Poradíme vám, podle čeho vybírat zahradní nábytek pod pergolu, na co si dát pozor a co při výběru zohlednit.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Výběr nábytku pod pergolu (Zdroj: Depositphotos.com)

Zahradní nábytek by měl ladit s celkovým prostředím. Podle toho se bude nejspíše odvíjet styl, materiál i velikost zahradního nábytku pod pergolu. Každá rodina má jiné nároky a požadavky. Někdo volí trendy design, jiný upřednostňuje nadčasový vzhled, pohodlnost, minimální nároky na údržbu. Někdo chce pod pergolou lenošit, jiný si rád posedí na čerstvém vzduchu u dobrého jídla a hezky prostřeného stolu. To vše byste při výběru nábytku pod pergolu měli zohlednit.

zahradní jídelní sestava
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při výběru zahradního nábytku zohledněte, zda bude sloužit spíše jako relaxační nebo jako jídelní

Výběr zahradního nábytku pod pergolu

Pergola bývá zpravidla zastřešený kout přímo navazující na dům nebo stojící samostatně v zahradě.  Je to příjemné místo, které nás chrání před slunečními paprsky i nepřízní počasí, a přitom jsme pěkně venku, na čerstvém vzduchu. K příjemnému posezení láká zahradní nábytek, který pod pergolu pořídíme. Protože je pergola většinou zastřešená, tak jsme nejenom my, ale i zahradní nábytek chráněni před největší nepřízní počasí, jakými je přímé slunce, déšť nebo sníh. Čemu se však nevyhneme, jsou výkyvy teplot, které je také nutné při výběru nábytku zohlednit. Určitě však v případě pergoly můžeme více popustit svou fantazii, podlehnout módním trendům nebo se uchýlit k nábytkovým stálicím.

zahradní houpací křeslo
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vedle tradičních zahradních židlí a sedacích lavic jsou velmi oblíbená závěsná houpací křesla

Hitem jsou zahradní nábytkové sestavy

Díky tomu, že zastřešené pergoly často přímo navazující na dům, jsou vnímány jako další obytný prostor. Trendem je tedy zařizovat pergolu tak, jako by to byl venkovní obývací pokoj. Hitem jsou proto různě velké nábytkové zahradní sedací sestavy. Před koupí sestavy bychom si nejprve měli odpovědět na otázku, zda bude nábytek sloužit spíše k relaxaci nebo jako jídelní nábytek. Podle toho volíme celou sestavu. Ta se většinou skládá ze stolu, sedací soupravy s pohodlnými polštáři, křesílek nebo židlí.

nábytek pod pergolu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pergoly jsou vnímány jako další obytný prostor domu. V posledních letech proto pergolám vévodí zahradní nábytkové sestavy, v pergole si tak připadáme jako ve druhém obývacím pokoji

Nábytkovou sestavu můžeme ale doplnit i pohodlným a oblíbeným houpacím křeslem nebo lavicí. Velmi oblíbená jsou závěsná křesla nebo houpací sítě. A opravdové lenošení třeba s knížkou si užijete na lehátku, které také může být součástí nábytkové sestavy. K pohodlí pak neodmyslitelně patří pohodlné polstrování, podsedáky a polštáře.

zahradní pohovka pod pergolu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ti, kdo mají prostornou pergolu, mohou zvolit v poslední době velmi oblíbené pohovky opravdu velkorysých rozměrů

Textilie přímo určené k užívání ve venkovním prostředí jsou ušity z trvanlivějšího materiálu. Před sezónou je také vhodné je naimpregnovat. Impregnací ošetřené podsedáky a polštáře si déle udrží barevnost a zároveň jim tak prodloužíte životnost. I tak je však vhodné, i když je nábytek krytý střechou pergoly, textilní doplňky uklízet – například do venkovní truhly.

polstrování zahradního nábytku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Každá zahradní sestava bude přímo lákat k posezení díky pohodlnému polstrování, sedákům a polštářům

Materiál nábytku pod pergolu

Co se týká materiálu zahradního nábytku pod pergolu, i zde je velmi široké pole ze kterého lze vybírat. V posledních letech je velmi oblíbený umělý ratan, stálicí je dřevěný zahradní nábytek, naopak bezúdržbový je kovový zahradní nábytek. Ti, kdo preferují levnější variantu, volí nejčastěji plastový zahradní nábytek.

Zde opravdu záleží na vašem vkusu, celkovém rázu zahrady a samozřejmě také vašich financích. Zahradní nábytek v pergole zpravidla nepodléhá přímým povětrnostním vlivům, takže je možné trochu popustit uzdu fantazii.

Netradiční a oblíbený je také paletový zahradní nábytek. Ten dokáže vykouzlit jak romantické pohodlné zákoutí, tak i splnit sen minimalisty.

paletový zahradní nábytek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Paletový zahradní nábytek uspokojí jak romantickou duši, tak minimalistu

 

Publikováno: 11. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková