reklama

Co je to kompostování?

Odborně řečeno je kompostování správné využití organického odpadu. Ale laicky vzato je to nádhera. Vezme se „nic“, tedy všemožné organické zbytky, zdánlivě bezcenné, a vznikne hodnota, kompost, nezbytná věc pro každou zahradu. A kdo ho potřebuje rychleji, volí termokompostér a urychlovač kompostování Radivit, kterým je vhodné jednotlivé vrstvy prosypávat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ne všechen biologický odpad patří do kompostu (Zdroj: Depositphotos.com)

Základním materiálem pro kompost je organický odpad ze zahrady a domácnosti.  

Mylná je představa, že se do kompostu může naházet cokoli, pořádně to prolít, a ono to nějak uzraje. Občas zalít je potřeba, zejména uzavřené kompostéry, ale vždy s rozvahou. Obvykle stačí přirozená vlhkost vkládaného materiálu.

Co tedy patří do kompostu?

Hlavní podíl by měl tvořit zahradní odpad, ovšem přebraný, do kompostu nepatří napadené nebo nemocné rostliny. Vhodné jsou zbytky ze sklizené zeleniny, odkvetlé květiny, posečená tráva a spadané listí. Hodí se i větévky z letního řezu stromů, ovšem ty je lepší předem prohnat drtičem. Čím rozmanitější je odpad přidávaný do kompostu, tím lepší budou jeho vlastnosti. A pokud máte vlastní či od souseda dovezený hnůj, nebo aspoň pár koňských koblížků, to bude teprve nádhera! Je třeba mít na paměti, že lze použít pouze trus od býložravců.

Plastový kompostér
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Do kompostu patří zbytky ze sklizené zeleniny, odkvetlé květiny, posečená tráva i spadané listí

Kompostovat lze i zbytky z kuchyně, slupky brambor, okurek i cibule, kávovou sedlinu, zbytky ovoce, čajové sáčky apod. Je však nezbytné jednotlivé vrstvy kompostu prosypávat. Nejvhodnější je zemina, ať již poněkud vyčerpaná ze starších záhonů, nebo z loňských truhlíků či květináčů, anebo z krtin. To je asi jediné, čím krtek na zahradě může potěšit.

Na zlehčení kompostu, aby nebyl moc hutný, se dá použít i písek či natrhaná plata od vajec z papíru. Hodí se na to třeba i piliny, ale rozhodně ne podestýlka od zvířat.

Pro kompost, ať již se mluví o kompostu prostém, tedy otevřeném, o kompostu v jednoduchém kompostéru zavřeném, anebo termokompostéru, jsou velmi důležité správně skládané a prostřídávané vrstvy. Jeho zrání zásadně vylepšuje a urychluje Radivit Urychlovač kompostování. Je to prostředek firmy Neudorff, který obsahuje mikroorganismy urychlující humifikaci. 

Radivit Urychlovač kompostování urychluje proces humifikace
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Radivit Urychlovač kompostování urychluje proces humifikace

A co do kompostu nepatří?

Rozhodně tam nemůže být jen posečená tráva, nepromísená s jiným odpadem, nebo řádně neprosypávaná. Samotná tráva se totiž velmi rychle zapaří, začíná kvasit nebo hnít. Dále se tam nehodí citrusové slupky, nerozdrcené skořápky, noviny, zbytky jídla, ani žádné tuky. Banánové slupky nevadí, ale je třeba je nakrájet nadrobno, jinak se příliš dlouho rozkládají. A nedoporučuje se ani listí ořešáku. Zatímco jiné listí se hodí výborně, ovšem je lepší ho předem přejet sekačkou a promísit s Radivitem, bude se pak rozkládat mnohem lépe.

Kompost
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Hotový kompost dodává rostlinám sílu

Hotový kompost je cennou surovinou, která dodává rostlinám sílu pro lepší růst a větší úrodu a která přirozeně a dlouhodobě zlepšuje vlastnosti půdy.

Další rady, jak pečovat o zahradu v souladu s přírodou, naleznete na stránkách www.zahradajakmabyt.cz

Publikováno: 15. 5. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková