reklama

Víte, jaká plachta na bazén je ta nejlepší?

Plachta na bazén není módním výstřelkem, ale nezbytnou součástí moderního vybavení otevřených bazénů. Pakliže vám záleží na vašem bazénu, neobejdete se bez potřebného příslušenství. To prodlužuje životnost bazénu i kvalitu vody. K základním kamenům každého nekrytého bazénu patří plachty na bazén. Jenže, není plachta, jako plachta. Na trhu jich je hned několik druhů. Každá z nich je jiná a slouží k něčemu jinému. Nevyznáte se v nich? Nevadí, pomůžeme vám se v nich lépe zorientovat.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plachta na bazén (Zdroj: Depositphotos.com)

K čemu je dobrá plachta na bazén

Plachta na bazén by měla především chránit bazén před nežádoucím znečištěním, jež by znehodnotilo vodu. Sekundárně pak tato plachta funguje i jako bezpečnostní prvek, kdy zabraňuje, aby do bazénu někdo spadl. I zde si můžete vybírat z několika typů plachet. Konečný výběr je pouze na vašich preferencích.

Pes na krycí plachtě na bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krycí plachta na bazén ochrání vaše miláčky před nemilou nehodou

Solární plachta

Solární plachta se používá k ohřevu vody v bazénu. Brání také vypařování vody z bazénu a v průběhu noci zabraňuje přílišnému ochlazení vody. Účinek solární plachty podpoříte dalším příslušenstvím bazénu určeným pro ohřev vody v bazénu. Solární plachta pracuje na jednoduchém solárním principu. Má podobu speciální bublinkové tepelně-izolační fólie, která je schopna vodu ohřát zhruba o 3 až 5 stupňů Celsia. Používání solární plachty vám tak může ušetřit peníze vynaložené za ohřev s pomocí elektrického zařízení. Fólie se klade na hladinu bublinkami dolů. Prodávají se různě veliké, jsou kulaté, čtvercové i obdélníkové. Je zde i možnost, že vám ji vyrobí přímo na míru. Pro její použití hovoří i její pořizovací cena. Pozor, není však určena k dlouhodobému používání, k tomu slouží zase krycí plachty.

Detail solární plachty
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Detailní zobrazení solární plachty na bazén

Krycí plachta

Krycí plachta představuje ten nejvíce používaný typ plachty. Je určena ke krytí venkovních bazénů. Můžete ji použít jak na nadzemní, tak i na zapuštěné bazény. Krycí plachta zamezuje odpařování vody i zanášení nečistot do bazénu. Chrání děti i zvířecí miláčky před nežádoucím pádem do bazénu. Ten, kdo používá tuto plachtu, nemusí bazén tolik ošetřovat chemií. To je výhodné hned z několika důvodů, ale především jde o úsporu peněz za údržbu bazénu. I když krycí plachty nedokáží to, co solární plachty, i ony mají izolační schopnosti a dokáží tedy udržet déle teplou vodu v bazénu. Krycí plachta má na sobě několik otvorů. Ty tu jsou proto, aby se dešťová voda nehromadila na povrchu plachty, ale volně odtékala.

Krycí plachta na bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krycí plachtu lze použít na nadzemní i zapuštěné bazény

Zimní plachta na bazén

V případě, že máte venkovní bazén, kromě výše zmíněných plachet, oceníte i zimní plachtu na bazén. I tato plachta je praktická. Mimo jiné vám usnadní, urychlí a zlevní jarní přípravu bazénu na koupací sezónu. Díky použití zimní plachty nebudou stěny a ani voda v bazénu zanesené nečistotami. Zimní plachta navíc bazén dokáže ochránit i před mrazem a prodlužuje životnost celého bazénu. Bez použití zimní plachty se jarní úklid stává poměrně náročnou záležitostí, protože musíte vypustit vodu z bazénu, mechanicky očistit stěny celého bazénu, vše důkladně vydezinfikovat, napustit bazén čistou vodou a aplikovat bazénovou chemii. Se zimní plachtou je jarní údržba podstatně jednodušší. Stačí jen dopustit vodu a aplikovat bazénovou chemii.

Zimní plachta na bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Bez použití zimní plachty je jarní úklid bazénu náročnější

Jakou plachtu na bazén si tedy pořídit?

Jestliže si stále nejste jisti a váháte nad tím, jakou plachtu k bazénu byste si měli pořídit, zvažte několik faktorů:

Jak velký máte bazén?

  • Pokud máte pouze malý bazén, který navíc na zimu ukládáte do garáže, obejdete se bez zimní plachty i bez solární plachty. Solární plachta sice zvýší komfort, ale malý bazén se poměrně rychle prohřeje i bez ní.
  • V případě, že však máte větší bazén, solární plachtu jistě oceníte. Dále je vhodné uvažovat i o tom, zda by pro vás nebyla výhodná rovněž krycí plachta s navíjecím zařízením. Usnadní vám to práci se zakrýváním bazénu.
  • Jestliže bazén zůstává na svém místě trvale po celý rok, doporučujeme vám investovat i do zimní plachty, protože se to jednoduše vyplatí. Ochrání váš bazén a ušetří vám čas i peníze.
Srolovaná plachta na bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Víte, podle čeho vybírat plachtu na bazén?

Publikováno: 21. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.