Slaná voda v bazénu dnes už nepředstavuje nic výjimečného. Jde o moderní trend, kterému propadla i Česká republika. Je spojena se speciální úpravou vody, která posouvá chlorovou chemii do pozadí. Slaná voda má celou řadu výhod, například nedráždí oči ani pokožku a má dokonce i mírně antiseptické účinky. K výhodám slané vody patří i to, že vás vyjde výrazně levněji. Chcete vědět o slané vodě něco víc? Tak čtěte dál.
Proč je slaná voda v bazénu lepší než ta chlorovaná
- Slaná voda v bazénu má mnoho pozitivních stránek. A nejde pouze o to, že se budete při koupání cítit, jako byste byli v moři. Slaná voda je dobrá i proto, že je vhodná pro osoby s citlivou pokožkou nebo s nemocnou kůží. Blahodárně působí na lupénku i atopický ekzém. Voda je vhodná i pro alergiky a lidi, kteří jsou citliví na chemickou dezinfekci.
- Slaná voda pozitivně působí nejen na nemocnou pokožku, ale i na tu zdravou.
- Má rovněž i mírně antiseptické účinky.
- Vzhledem ke svému složení vás nebude dráždit, když se vám náhodou dostane do očí.
- Udržování takového bazénu není nějak moc složité. Slaná voda je tudíž výhodná i po časové i finanční stránce.
- Díky soli vás koupací sezóna vyjde pouze na několik stokorun.
- Ušetříte za bazénovou chemii.
- Nebudete muset pracovat s nebezpečným chlorem. Nebudete muset čichat pro mnoho lidí nepříjemný zápach.

Nevýhody slané vody
Používání slané vody má však i své nevýhody. Hrozí zde totiž poměrně rychlá koroze nerezových částí bazénu. Pokud se tedy pro slanou vodu rozhodnete, je záhodno nejprve vyměnit vše nerezové za výrobky z plastu nebo titanové oceli. Slaná voda v bazénu není vhodná pro bazény s plechovými stěnami. Neochrání je ani to, že jsou pozinkované a oplastované. Naopak vhodné jsou pro kompozitní bazény, keramické a sklolaminátové bazény. Posledním negativem je skutečnost, že musíte počítat s vyšší počáteční investicí. Ta se vám však rychle vrátí.

O slané vodě v bazénu
Slaná voda v bazénu se utváří z rozpuštěné přečištěné mořské soli. Pozor však, i když by se mohlo zdát, ve skutečnosti nejde o kopii mořské vody. Tato voda totiž v reálu není tolik slaná. Obsahuje mnohem nižší procento soli, a to zhruba jen 0,4-0,5% rozpuštěné soli. Zatímco mořská voda obsahuje soli až 3,5%. Tato slaná voda se podobá spíše lidským slzám. I proto nedráždí oči a pozitivně působí na pokožku.

Jak docílit slané vody v bazénu
Slané vody v bazénu docílíte s pomocí tzv. solonizační jednotky, která funguje na principu elektrolýzy. V bazénu se nejprve rozpustí sůl v takovém množství, aby se její koncentrace pohybovala mezi 0,4 - 0,5% a pak se používá elektrolýza. Při elektrolýze projde elektrický proud mezi elektrodami instalovanými ve filtračním okruhu, z nichž se uvolňuje volný chlór, který dezinfikuje vodu v bazénu. Na rozdíl od chemického chlóru tento nikterak nezapáchá, nemění ani chuť vody a nedráždí pokožku. pH se udržuje na příznivé hodnotě 7,2. Tomuto procesu se říká salinace. Úprava vodu probíhá automaticky. Zapotřebí je pouze postupně obnovovat vodu v bazénu a jednou ročně je nutné do bazénu přisypat i sůl. Jednou za 14 dní se provádí proplach filtrace.

Instalace solonizační jednotky
Instalace solonizační jednotky je snadná, navíc se o ni postará zkušený bazénář. Systém můžete bez obav nainstalovat i do již postavených bazénů. Potřebujete k tomu jen technologickou šachtu nebo místo, kde je uložený stávající filtr. Napojovací potrubí pak musí mít průměr 50 nebo 63 milimetrů a průtok vody musí být minimálně o 6 m3/hod.

Po počáteční investici, která se pohybuje zhruba mezi 20 000 až 30 000 korunami, vás roční provoz vyjde zhruba na nějakých 1500 korun.
Publikováno: 23. 5. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová