reklama

Umístění bazénu na zahradě

Vlastnictví zahradního bazénu je velmi příjemná záležitost. Jenže výstavba takového složitého zařízení, jakým bazén bezesporu je, představuje nejeden zapeklitý úkol. Jedním z prvních je volba umístění bazénu na zahradě. Kam bazén umístit, na slunce nebo do stínu? A co se stane, když jej umístíme pod stromy?

Umístění bazénu na zahradě

Umístění bazénu ve svažitém terénu

Umístění bazénu na zahradě volíme s ohledem na nutnost přívodu elektřiny pro filtrační zařízení, ohřev vody a další elementy, které musí mít zajištěn její přívod. Čím blíže domu bude bazén lokalizován, tím lépe. Avšak nesmíme zapomenout na fakt, že pokud bazén chceme postavit na hranici pozemku nebo nejdále dva metry od ní, nevyhneme se běhání po úřadech.

Žádný terén není úplně rovný. Proto před zahájením stavebních prací provedeme průzkum zvoleného místa. Především se zajímáme o svažitost. Menší plochu zvládneme zarovnat s pomocí krumpáče, rýče, lopaty a kolečka. Velký nadzemní bazén, který plánujeme umístit do výrazně svažitého prostranství, vyřešíme odbagrováním svahu a výstavbou gabionu nebo kamenné zídky, kde mezi kameny lijeme beton. Nejhorší situace je tam, kde je svah výrazně kamenitý. Tam musíme zajistit i sbíječku, jenž rozbije skálu na drobné kusy, již vhodné k odvezení.

Jak naložit s odváženou zeminou?

Při plánování a úpravách zahrady, spojených s umisťováním bazénu, si počínáme tak, abychom nenechali odvézt ornici. Pouze podloží, které je kamenité nebo jílovité, necháme zlikvidovat do zavážky. Ornice je vrchní, úrodná část půdy, zasahující do hloubky zhruba 20 cm. Tuto vrstvu a odložíme hned vedle místa, kde bazén budeme stavět. Použijeme ji po dokončení všech prací v rámci planýrování zahrady po stavbě. V takové zemi nám porostou veškeré rostliny, stromy i keře, které zde vysadíme. Kolem bazénu sázíme pouze velmi nízké kultivary, aby nedocházelo ke znečišťování vody biologickým materiálem.

Při stavbě bazénu nikdy nenecháme odvézt ornici
Při stavbě bazénu nikdy nenecháme odvézt ornici

Lokalizace bazénu podle místních podmínek

Umístění bazénu nevolíme pouze podle možnosti přívodu elektřiny, ale i dle typu prostoru. Na místo pod stromy nebo ve stínu rovnou zapomeneme. Pod stromy budeme řešit neustálé problémy se spadem listí, jehličí a dalších nečistot do vody, což znamená postupné zhoršování její kvality. Stinné místo z pohledu nedostatku slunečního záření podporuje růst řas, případně různých zákalů, pokud nejsme příznivci využívání všemožně působících chemických přípravků pro zajištění dezinfikované a zdravotně zcela nezávadné vody.

Správné umístění bazénu na zahradě je na slunečném místě a mimo dosah stromů
Správné umístění bazénu na zahradě je na slunečném místě a mimo dosah stromů

Prostor kolem bazénu

Neměli bychom zapomínat ani na volbu místa tak, aby kolem něj zbyl dostatek prostoru pro výstavbu chodníčku z dlažebních kostek nebo betonu. Pokud jsme se rozhodli, že si pořídíme i zastřešení, musíme s ním počítat hned ze začátku při první skici, která nám pomůže citlivě zastavět bazén do prostředí kolem domu. V případě, že se rozhodneme bazén postavit hned vedle rodinného domu na prosluněném místě, ani tady nešetříme prostorem. Slunečné místo a zastřešení jsou dva faktory, které umožňují se koupat až do pozdějšího podzimu. Sluneční paprsky a střecha vytváří efekt jako ve skleníku. Výsledkem je, že provoz bazénu je energeticky méně náročný, protože nucené vyhřívání vody topením přichází ke slovu až tehdy, když se na podzim hodně ochladí.

Plot brání zvědavým pohledům i návštěvě nenechavců
Plot brání zvědavým pohledům i návštěvě nenechavců

Několik závěrečných rad pro umístění bazénu v zahradě

  • Při plánování bazénu je místo vhodné řešit tak, aby na něj nebylo vidět z ulice. Pokud je zahrada obehnána živým plotem, stromy nebo volně vsazenými keři, problém je vyřešen.
  • Pokud si s umístěním nevíme rady, požádáme o konzultaci odbornou firmu. Vypracování odborného návrhu může být zpoplatněno, ale není nad dobrou radu od odborníka.
  • Filtraci umístíme co nejblíže bazénu.
  • Co se týká ohřevu a jeho volby, zde také musíme pečlivě promyslet lokalizaci bazénu. Solární panely nejlépe fungují na střeše, tepelné čerpadlo většinou snese umístění kdekoliv tak, aby nenarušovalo ráz zahrady. Pokud jsme se rozhodli řešit vytápění bazénové vody odbočkou větve domácího topného systému, pak bazén umisťujeme co nejblíže našemu obydlí.
  • Pokud jsme již bazén na zahradě měli, ale rozhodli jsme se pořídit nový, pak jej v případě vhodných podmínek umístíme stejně. Náročnější je výměna zapuštěného bazénu, kterou nejlépe provede malá stavební firma, vybavená malým pásovým rypadlem.

Publikováno: 20. 5. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce