reklama

Chemie pro kvalitní vodu

Křišťálová voda v našem bazénu už není jen snem, pokud nebudeme poslouchat zaryté odpůrce chemie. Naopak se jeví jako nutnost, když nechceme svými experimenty přivodit sobě a rodině zdravotní komplikace v podobě alergie ze sinic. A proto vzhůru do světa bazénové chemie.

Chemie pro kvalitní vodu

Pořízením bazénu a ladným smočením našeho těla v průzračné vodě naše starost nekončí. Ba právě naopak, teprve začíná. Voda, kterou si do bazénu napustíme, je vlastně chemická sloučenina a zároveň přírodní živel a jako taková se také chová. Působí na ní všechny vlivy v okolí - počasí, vzduch, lidský organismus. A je jasné, že při takovém zacházení nám dlouho křišťálově čistá rozhodně nezůstane. Je úplně jedno, jestli si do bazénu napustíme vodu z vlastní studně nebo použijeme tu z vodovodního řadu. Abychom si vodu čistou a pokud možno kvalitní udrželi po celou dobu koupací sezóny, budeme se o ní muset postarat.

Voda v bazénu se čistí nejprve mechanicky a potom pomocí chemie
Voda v bazénu se čistí nejprve mechanicky a potom pomocí chemie

Základem čisté vody je čistý bazén. Pokud napouštíme vodu do něčeho, co vypadá jako krápníková jeskyně a div, že ze dna nerostou stalagmity, tak nemůžeme očekávat, že voda v takovém bazénu v brzké době nepřevezme vlastnosti okolí. Nový bazén nám takové vrásky dělat jistě nebude, pokud tedy při jeho instalaci nezapomněli bazénoví specialisté bazén důkladně vyčistit. Když zahajujete několikátou sezónu symbiózy bazén a vy, musíte se o vyčištění postarat sami.

Velkou pomoc by vám mělo nabídnout Savo pro bazény, které je svým složením právě pro tyto účely vyrobené. Přípravky řady PWS vám pak vyjdou vstříc též. Jsou vyrobeny jako kapalné koncentrované čističe s univerzálním využitím na kyselé bázi, které spolehlivě odstraní vápenaté nebo hořečnaté usazeniny. Tyto čističe není možné používat na kovové předměty, pouze na plasty, keramiku nebo nerez. V této řadě je možné koupit i speciální čistič na filtraci - PWS čistič na filtraci. Podmínkou je, aby byl jak bazén, tak veškeré jeho součásti na závěr pečlivě opláchnuty čistou vodou.

Takto bychom asi ideální koncentrace chloru ve vodě nedosáhli, spíš si zaděláme na problém
Takto bychom asi ideální koncentrace chloru ve vodě nedosáhli, spíš si zaděláme na problém

Vyčištěný bazén pak napustíme vodou. A co dál? Pro udržení kvality vody můžeme použít chlorové nebo bromové přípravky. Je to chemie s aktivním chlorem nebo bromem, působící jako aktivní oxidační činidlo v péči o čistou vodu. Poradí si s organickým znečištěním a lze je používat ve formě granulí, tablet nebo v kapalné podobě. Při řešení akutního problému sáhneme po přípravku Chlor šok. Může se stát, že to s chlorovými přípravky přeženete. Co dělat? Nabízí se přípravek Chlor stop, který rychle sníží vysokou koncentraci aktivního chloru ve vodě. Příliš a dlouhodobá vysoká koncentrace chloru by totiž mohla narušit bazénové příslušenství nebo dokonce poškodit bazén samotný. V případě styku chloru s kovem může dojít až ke korozi. Abychom se vyhnuli případné nerovnováze malého nebo naopak velkého množství přidávaného aktivního chloru, můžeme zvolit přípravek Chlor stabil, který výrazně stabilizuje volný aktivní chlor ve vodě a napomáhá snižování spotřeby přípravků bazénové chemie. Tento přípravek aplikujeme na začátku koupací sezóny podle dávkování, uvedeném na etiketě.

Užívání chlorových tablet je velmi účinné a nehrozí "předávkování"
Užívání chlorových tablet je velmi účinné a nehrozí "předávkování"

Protože při napuštění bazénu bychom měli každopádně zkontrolovat hladinu pH, doporučujeme si zakoupit sadu na zjišťování pH vody, se kterou je snadné pracovat. Stačí nám, abychom si pamatovali, že pH vody je v rozmezí od 6,8 do 7,2, přičemž ideální je pH 7. Jak ale potom docílit, aby bylo v normě pH, koncentrace chloru i samotná voda? Lze použít víceúčelové tablety Multi tablety 5v1. Tyto tablety za nás budou hlídat všechno. Pomohou hlídat čistotu vody, postarají se o dokonalou desinfekci, stabilizují hladinu chloru ve vodě i optimální pH, veškeré nečistoty "vyvločkují" - tzn. obalí povlakem, který bude dobře rozpoznatelný pouhým okem a lze ho mechanicky odstranit a navíc eliminují výskyt řas, čímž dosáhneme opravdu kvalitní čistoty vody.

Jsme -li natolik zdatní, že si hladinu pH chceme měřit sami a vápenaté či hořečnaté usazeniny řešíme pomocí dalších přípravků, bude nám stačit přípravek Trio tablety nebo Triplex tablety. Ty zajistí průzračnost vody, potlačí růst řas a zelenání vody a zajistí optimální koncentraci aktivního chloru.

Bazénová chemie je k dostání jako kapalina, granule nebo tablety
Bazénová chemie je k dostání jako kapalina, granule nebo tablety

Bezchlorovou variantou bazénové chemie pak jsou přípravky na bázi bromu. Jsou to bezpečné tabletové přípravky, které lze využít nejen v klasických bazénech, ale i ve vířivkách nebo relaxačních whirpoolech, kde je podmínkou výrazně ohřátá voda. Další výhodou je absence nepříjemného chlorového zápachu, přičemž aktivní síla bromu je stejně účinná jako chlor. Další speciální přípravky pro udržování vody v bezvadném stavu jsou odpěňovače, které slouží k narušování a odstraňování nežádoucí pěny v bazénech, častěji pak ve vířivkách a zařízeních, kde voda přesahuje teplotu 28°C. Voda se také může bez zjevné příčiny zakalit a pokud tento zákal neodstraní filtrace, musíme si pomoci tzv. vločkovačem, který spojí povlakem povrch mikroskopicky viditelných nečistot a vytvoří větší shluky. Jsou to buď kapalné koncentráty nebo kartuše. Algicidy jsou přípravky, které likvidují řasy a zelené zabarvení vody a také působí jako prevence proti jejich vzniku. Bývají součástí běžné bazénové chemie a pokud ne, je lepší je zakoupit a používat společně s ostatními přípravky.

Aby byla voda v bazénu ideální, musí mít správné pH
Aby byla voda v bazénu ideální, musí mít správné pH

Zajímavou variantou většiny přípravků do bazénů jsou dávkovače, pro které specializované firmy vyrábějí své produkty. Podmínkou je mít u bazénu automatický dávkovací systém. Základní přípravky na úpravu vody jsou tak nabízeny ve velkém, ekonomicky vhodném balení. Jedná se především o chlornan sodný, který působí jako stabilizátor, dále koncentrované kapalné přípravky pro úpravu pH a vločkovače.

Nikdy nesmíme zapomínat, že součástí našeho bazénu je i bazénové příslušenství. A to nejen filtrační zařízení, ale také schůdky, zastínění, střecha a další. Tyto všechny součásti by měly být taktéž pečlivě ošetřovány vhodnou chemií a mělo by být dbáno na jejich udržování v čistotě. Co nám bude platné, pokud za všemožné přípravky na udržení kvalitní a čisté vody utratíme desetitisíce, když pak zapomeneme očistit schůdky a naneseme si do vody trávu, bahno a kdesi cosi. A v tu chvíli celé naše martyrium může začít nanovo.

Publikováno: 23. 5. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce