reklama

Vypěstujte si vlastní astry a dodejte zahradě barvu

Astry vedle cínií a gazánií patří mezi nejznámější a nejpěstovanější letničky u nás. Skupina zahrnuje nejširší sortiment typů a odrůd, od rostlin nízkého vzrůstu až po vysoké k řezu. Vyberte si tu pro vás nejkrásnější odrůdu a zkuste si jí sami vypěstovat.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Astra jehlicovitá červená (Zdroj: Ludmila Dušková)

Astry mají za sebou velmi dlouhou historii. Původně jednoletá rostlina z Číny byla po dlouhá období šlechtěna v Japonsku a časem byl jednoduchý květ prošlechtěn na květ poloplný, později plný a původní barevné spektrum od bílé k fialové se rozšířilo o všechny možné varianty barev. Podle kultivaru se výšky dnešních čínských aster pohybují mezi 20 až 90 cm, stejně variabilní je i šířka květu, od 3 až do 15 cm.

astra jehl.-Ivica
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Jehlicovité astry patří mezi stálice

Mezi stálice v sortimentu patří astry jehlicovité v několika základních barvách - bílá, žlutá, fialová, červená a růžová. Dále skupina vysokých aster k řezu s velkým květem v barvách. Mezi nové odrůdy patří Blue Gibbon.

 Pro naše podmínky byly v Průhonicích v šedesátých letech 20. století vyšlechtěny zvlášť nízké kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí kultivary pod skupinovým názvem „Průhonický trpaslík“. Tyto astry mají kulovitý vzrůst, jsou jen asi 25 cm vysoké, mají plné nebo poloplné úbory v průměru asi 4 cm v barvách bílé, růžové, červené, šarlatové, karmínové a modré. Kvetou od začátku srpna a jsou využívány především pro lemování záhonů vzhledem k nízkému vzrůstu, nebo jako kobercové letničky.  

pruhonicky trpaslik ruzovy
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda Průhonický trpaslík růžový

V posledních letech byly do tuzemského sortimentu zahrnuty novinky atraktivní svou barvou a tvarem květu. Směs Matsumoto je atraktivní uspořádáním a barevnou škálou květů. Směs obsahuje 7 barev a to žlutou, růžovou, bílou, lila, karmínově červenou. Červenou a tmavě fialovou. Květy jsou velké, plné se zvýrazněným středem v tmavším barevném odstínu. Druhou novinkou je astra HI-NO-MARU, zajímavá tmavě růžovou barvou květů s bílými okraji okvětních plátkům žlutobílým středem květu. Odrůda Blue Moon vytváří zajímavé odolné květy modré barvy se žlutým středem. Mezi další zajímavé novinky patří pomponkovité astry s drobnějším květem ve dvou barevných variantách - Blue and White vytváří květy modrobílé, kdy střed je bílý a okraje okvětních plátků sytě modré.

Blue Moon a Hi-no-Maru
Astry odrůd HI-NO-MARU a Blue Moon mají bílé okraje okvětních plátkům (Zdroj: Ludmila Dušková)
Hi-no-Maru
Astra HI-NO-MARU se vyznačuje velkými plnými květy (Zdroj: Ludmila Dušková)

Astra Red and White je stejná svou velikostí i tvarem, pouze květy jsou červenobílé. Další zajímavou astrou jsou odrůdy Douchesse Silvery Rose a Douchesse Silvery Blue, mají nádherný květ podobný velkokvětým chryzantémám. Jsou vynikající k řezu, vyznačují se dlouhým kvetením a odolností a trvanlivostí květů v době deště. Nepřehlédnutelným hitem je pak astra Hulk. Vykvétá v netradiční zelené barvě, kdy soukvětí netvoří jazykovité květy, okrasný je především výrazně tvarovaný středový terč. Tato astra, patřící do květinových kuriozit, je bestsellerem holandských aranžérů posledních let. Pěstební nároky jsou shodné s tradičními astrami.

Douchesse Silvery Rose
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Odrůda Douchesse Silvery Rose má květ podobný velkokvětým chryzantémám

Semena aster se vysévají v průběhu března na povrch substrátu. Sazeničky je možné předpěstovat doma na okně, nebo lépe v pařeništi. Osivo klíčí nejlépe při teplotě 15 až 18 0C. Také vzešlé semenáčky rostou nejlépe při teplotě 15 0C. Právě při nižší teplotě se rostlinky nevytahují a jsou méně náchylné k houbovým chorobám, které jsou u aster časté. Proto se také vyplatí provádět výsev do propařeného substrátu. Přepíchané rostlinky v sadbovačích je nutné vysazovat na stanoviště v polovině května. Nejvhodnější je slunné místo s výživnou, propustnou sušší půdou. Půda by měla být ve staré síle, nesmí být čerstvě organicky vyhnojena. Právě to může být jednou z příčin houbového onemocnění - fuzariózy. Tato nebezpečná a v posledních letech velmi častá choroba aster se projevuje náhlým zvadnutím listů a stonků, po kterém následuje rychlé uhynutí celých rostlin. Padání a odumírání se může projevit již u mladých semenáčků. U starších rostlin mohou být houbami napadány kořeny, stonky i květy.

astry-pole
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Nejvhodnější pro pěstování aster je slunné místo s výživnou, propustnou sušší půdou

Proto astry uvítají i časté okopávání a tím provzdušnění země, stejně tak je nutné dodržet další zásadu, a to nikdy nevysazovat astry na stejné stanoviště, kde rostly v roce minulém. Pro rostliny vysokých odrůd není vhodné větrné místo, při silném větru často poléhají a lámou se.

V minulých letech se osvědčil i výsev přímo na stanoviště od poloviny dubna. Rostliny sice začínají kvést později, zato však vydrží v plném květu až do prvních mrazů.

Publikováno: 28. 7. 2019, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková