reklama

Vypěstujte si zimolez kamčatský neboli kamčatskou borůvku

Zimolez kamčatský, u nás známý i pod názvem „kamčatská borůvka“, vytváří vzpřímené husté rozložité keře dorůstající do výšky až 2 m. Na začátku léta bohatě plodí drobné protáhlé plody, které vzhledem i chutí připomínají lesní borůvky. Je to snadno pěstovatelný ovocný druh, který nesmí chybět na žádné zahradě.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimolez kamčatský by neměl chybět na žádné zahradě (Zdroj: Depositphotos.com)

Zimolez kamčatský patří do rodu Lonicera, který zahrnuje až 200 druhů. Od poléhavých, pnoucích až po vzpřímené keře. Mnoho druhů s voňavými a nejedlými plody se pěstují jako dekorativní rostliny. K oblíbeným dekorativním druhům patří popínavý zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum) nebo zimolez kozí list (L. caprifolium).

dekorativní zimolez ovíjivý
Mnoho druhů se pěstuje jako dekorativní rostliny (Zdroj: Depositphotos.com)
květy okrasného zimolezu kozí list
K oblíbeným dekorativním druhům patří zimolez kozí list (Zdroj: Depositphotos.com)

Zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica) je pak vyloženě ovocný druh, jeho květy jsou velmi nenápadné, žlutozelené. Zimolez v našich podmínkách kvete v dubnu, plody dozrávají koncem května až začátkem června. Plody jsou modré až modročerné bobule s šedomodrým voskovým povlakem. Jejich dužnina je šťavnatá, sladká až sladkokyselá s příjemným aroma, které připomíná borůvky. Kromě cukrů a kyselin obsahují vitamíny C, P, A, B1 a B2. Jsou vhodné pro přímý konzum, ale i na kompoty, marmelády a sladké pečení. Na zimu si určitě zamrazíme i zásobu do mrazáku.

plody zimolezu připravené na marmeládu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Plody jsou vhodné i na kompoty a marmelády

Zimolezy jsou velmi nenáročné a dobře přizpůsobivé podmínkám pěstování. Je možné jejich využití na všech druzích půd. Na rozdíl od „klasických“ borůvek (Vaccinium myrtillus) nevyžadují speciální substrát s vysoce kyselou půdní reakcí. Jsou velmi odolné proti mrazům a další výhodou je, že ani květy nebývají poškozovány pozdními jarními mrazíky. Plody dozrávají rychle a nejranější odrůdy můžeme sklízet už v druhé polovině května. Někdy se stane, že keř remontuje (opakovaně kvete) a druhé plody dozrávají v září.

Zimolez zralé bobule v proutěném koši
Plody zimolezu dozrávají koncem května až začátkem června (Zdroj: Depositphotos.com)
zralé plody zimolezu kamčatského
Zralé plody zimolezu kamčatského (Zdroj: Depositphotos.com)

Zimolezy nejsou náročné na vláhu, dobře snášejí sucho, nejsou poškozovány chorobami ani škůdci. Proto se význam této plodiny dá shrnout také do konstatování „komu se nic nedaří pěstovat, ať vyzkouší zimolez“.

Rostliny můžeme vysazovat na podzim i na jaře, v případě kontejnerovaných sazenic během celého vegetačního období. Protože dospělé rostliny mohou dosáhnout výšky až 2 m, je již při sázení dobré myslet na dostatečnou vzdálenost jednotlivých rostlin od sebe a ta by měla být nejméně 1 – 1,5 m. Zimolez je cizosprašný, a je proto nutné vysadit alespoň dvě různé rostliny. Květy opylují čmeláci, včely, vosy i jiný hmyz.

Zimolez nemá zvláštní nároky na výživu. Přesto se vyplatí již při výsadbě umístit na dno jámy směs rašeliny a dobré kompostové zeminy. V době dalšího růstu pro udržení dobré kondice rostlin je dobré půdu průběžně obohacovat vyzrálým kompostem.

Po vysazení rostlin je nutné udržovat půdu v bezplevelném stavu. Doporučujeme alespoň v prvních letech okolo keřů rozmístit vrstvu mulče z pilin či hoblin z jehličnatých stromů nebo posekané trávy. Vlhkost půdy je velmi důležité pro počáteční vývoj.

Rostlina zimolezu vytváří kompaktní vysoký kulovitý keř. První prořezání stačí provést v 5. a 6. roce, kdy provádíme prosvětlení keře vyřezáním starých výhonů.

keř zimolezu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zimolezy jsou nenáročné a dobře přizpůsobivé podmínkám pěstování

TIP 1:

Vzhledem ke krátké vegetační době postačí rostlinám do sběru plodů zásoba zimní vláhy. V případě extrémně suché zimy a jara se pro bohatší sklizeň vyplatí v období od květu do zralosti plodů doplňkově zalévat.

 

TIP 2:

Perspektivní pro pěstování v zahrádkách jsou dvě slovenské odrůdy:

Altaj - plody zrají velmi brzy, již koncem května. Chuť plodů je navinulá, s výrazným aroma, které hodně připomíná lesní borůvky.

Amur - plody zrají v polovině června. Dužnina plodů je šťavnatá, sladká s mírným aroma.

Publikováno: 10. 6. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková