reklama

Výběr grilu nejen na zahradu

K létu neodmyslitelně patří grilování, a to se neobejde bez dobrého grilu. Co všechno byste měli při výběru grilu zohlednit a na co si dát pozor? Jaké jsou možnosti ve výběru zahradních grilů a jak se v jejich nabídce zorientovat? To nám poradí paní Jana Vévodová ze společnosti Bef Home. Navíc si pro vás připravila i tip na nejednu vychytanou novinku. A na závěr si připravíme krásně šťavnatá kuřecí prsíčka s mozzarellou a rajčaty, která budou připravená na grilu lahodná a šťavnatá.

i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Výběr grilu nejen na zahradu (Zdroj: archiv FTV Prima)

Základní pravidla při výběru zahradního grilu

Na trhu je nepřeberné množství velikostí a variant grilů. Pro to, abychom se v jejich nabídce dobře zorientovali a následně také správně vybrali, je nutné si uvědomit několik základních bodů. Za prvé, kde budeme grilovat. Výběr se bude řídit tím, zda bude gril umístěný v zahradě, na terase nebo balkónu, a dokonce můžeme grilovat i doma v bytě!

  • Plynové grily - ty jsou ideální pro venkovní použití. Takový gril je ideální na zahradu nebo terasu. Jeho obrovskou předností je rychlost přípravy topeniště. Potřebujeme k tomu jen propanbutanovou láhev, otočit knoflíkem, obdobně třeba jako na kuchyňském sporáku, a můžeme začít ihned grilovat.
  • Elektrické grily - díky elektrickému grilu si můžeme bez problémů dopřát grilované lahůdky i třeba přímo v bytě, na balkóně bytového domu nebo na terase, zkrátka elektrický gril můžeme použít všude tam, kde by obtěžoval případný kouř z topeniště.
  • Gril na dřevěné uhlí - stále platí, že tato varianta grilu je dlouhodobě nejoblíbenější a nejrozšířenější. Jejich nabídka je opravdu velmi široká!

Jak vybírat gril na dřevěné uhlí

Nejdůležitějším parametrem, podle kterého bychom měli gril na dřevěné uhlí vybírat je množství pokrmů, které na něm budeme nejčastěji připravovat. Vybírat lze z malých přenosných grilů, takový gril lze jednoduše s sebou vzít i třeba na dovolenou do kempu. Malé grily jsou však omezené velikostí a nevejde se na ně větší množství grilovaných potravin. Pro větší společnost tedy příliš vhodné nejsou. V takovém případě se budeme muset poohlédnout po větším grilu. A zde přichází ke slovu jedna z novinek – totiž výsuvný gril, který vyjíždí ze země!

Gril na dřevěné uhlí vyjíždějící ze země

Možná, že se vám už někdy stalo, že jste o menší přenosný gril zakopli a převrátili ho – všude plno žhavých uhlíků a masíčko a zelenina rozsypané po zemi… To se vám s výsuvným grilem stát nemůže. Takový gril je zabudovaný pěkně v zemi a vysunete ho vždy, když dostanete chuť na nějakou tu grilovanou dobrotu.

gril vyjíždějící ze země Bef Home
Vysouvací gril Bef Home je ideální do menších prostor a zahrádek (Zdroj: archiv FTV Prima)
vysouvací gril Bef Home
Vysouvací gril vysuneme vždy před plánovaným grilováním, materiál i konstrukce jsou uzpůsobeny k tomu, aby byly dlouhodobě pod zemí (Zdroj: archiv FTV Prima)
gril na malou zahrádku Bef Home
Po vysunutí gril používáme jako jakýkoliv jiný gril na dřevěné uhlí (Zdroj: archiv FTV Prima)
gril na dřevěné uhlí
Jako palivo je ideální do vysouvacího grilu použít dřevěné uhlí nebo brikety (Zdroj: archiv FTV Prima)

Je ideální i pro malé zahrádky, protože se nikde neplete a nepřekáží – jednoduše ho po grilovačce a vyčištění zase zasunete pěkně pod zem. Navíc máte elegantně vyřešeno jeho uklizení mimo sezónu. Materiál grilu je přizpůsobený tomu, že vydrží umístěný pod zemí, aniž by zrezavěl nebo utrpěl jinou úhonu.

Grilovací stůl

Další novinkou na trhu je grilovací stůl. Ten je určený pro ty, kdo se pravidelně rádi scházejí u grilování například s rodinou. Gril má po svém obvodu navíc odkládací plochu, takže si každý ze stolovníků může připravit svůj pokrm pěkně sám. Vše nezáleží pouze na hostiteli, který se také může věnovat společnosti, a ne pouze přípravě jídla.

stolní gril Bef Home
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Stolní gril Bef Home má výhodu v přípravné ploše a prostoru, kde si každý ze stolovníků může připravit a ogrilovat svou porci

Zahradní kuchyně pro opravdu velkou společnost

Když by i grilovací stůl byl málo, pak si každý fajnšmerk přijde na své v kompletní zahradní kuchyni. Zde však již musíte počítat s vhodným prostorem pro její umístění. Taková kuchyně se pak skládá z různých komponentů – trouba, gril, grilovací plát nebo dokonce udírna. I zahradní kuchyně jsou uzpůsobené k celoročnímu venkovnímu užívání.

zahradní kuchyně Bef Home
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Do větších prostor je ideální pořídit celou zahradní kuchyni

Tak co, inspirovali jsme vás při výběru toho pravého grilu pro vás a vaše kulinářské umění?

Recept na vynikající grilovaná kuřecí prsíčka s mozzarellou a rajčaty

Na opravdu šťavnatá grilovaná prsíčka si připravte:

  • kuřecí prsa
  • mozzarellu
  • Sušená rajčata
  • čerstvou bazalku
  • sůl a pepř (kdo chce, tak i provensálské bylinky)
  • anglickou slaninu na plátky
  • párátko na zafixování
grilovaná kuřecí prsa s mozzarellou a sušenými rajčaty
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Příprava grilovaných prsíček s mozzarellou a rajčaty není nijak složitá a chuť je přímo vynikající

Celé kuřecí prso bez kůže si pěkně podélně rozkrojíme a připravíme si kapsu na naplnění. Dovnitř pěkně napěchujeme plátek mozzarelly, sušená rajčata a snítku bazalky. Maso lehce osolíme a opepříme. Takto připravenou kuřecí kapsu obalíme ve slanině a pro jistotu vše spíchneme párátkem, aby kapsa při grilování pěkně držela a sýr nevytekl. Navrch můžeme ještě masíčko před vložením na rozpálený gril posypat provensálským kořením.

grilování
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Na výsuvném grilu Bef Home připravíme jakékoliv dobroty - maso, zeleninu, klobásky...

Kuřecí plněné kapsy vložíme na rozpálený gril a necháme z obou stran pěkně zatáhnout. Poté maso ještě dopečeme přibližně 20 minut v troubě.

grilovaná kuřecí prsa
i (Zdroj: archiv FTV Prima)
Lahodná grilovaná kuřecí prsíčka - dobrou chuť!

Vynikající a hlavně krásně šťavnatá kuřecí prsíčka doporučeme podávat ideálně s partou dobrých přátel!

Publikováno: 27. 5. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková