reklama

Údržba bazénu

Údržba bazénu a vody v něm je celoroční záležitost, kterou nesmíme zanedbat. Problémy přináší především špatně fungující filtrace nebo nevhodné chemické složení vody, způsobující nepěkné zákaly. Jak se vypořádat s údržbou bazénu? Co dělat, když chemie nefunguje nebo obsah chloru je takový, že zapáchá a dráždí pokožku?

Údržba bazénu

Údržba bazénu a mechanické nečistoty

Údržba bazénu může být velmi jednoduchá. Bazén, který je umístěn blíže stromům a keřům, mimo dobu koupání zakrýváme plachtou po celé ploše. Zabrání úniku tepla v případě ohřevu bazénové vody a kromě toho brání pádu drobných nečistot a organismů do vody. Avšak krycí plachtu nikdy nepořizujeme tu nejlevnější. Dražší a kvalitnější výrobky mají vhodně provedenou ochranu proti bazénové chemii a také UV stabilizaci. Ta je u krycí plachty velice důležitá, protože podstatným způsobem prodlužuje její životnost. Pro případ větrného rázu počasí musíme také zajistit, aby plachta nebyla z bazénu stržena. Spadlé nečistoty z bazénu průběžně odstraňujeme, silně znečištěné dno řešíme bazénovým vysavačem.

Správná údržba bazénu se pozná na první pohled
Správná údržba bazénu se pozná na první pohled

Reakce vody a použitelnost chemie

Bazénová voda musí vykazovat neutrální reakci, což znamená pH v rozmezí 6,5 až 7,2. V případě nižší hodnoty to znamená, že voda je kyselá. Nejčastěji pak dochází ke korozi kovových dílců, které přicházejí do styku s vodou. Naopak voda zásaditá s pH nad 7,8 je zdrojem nežádoucích zákalů. Můžou se zhoršovat i další vlastnosti vody, protože chemické přípravky mají velmi pozvolný, případně žádný účinek. Pro srovnání hodnoty pH na odpovídající úroveň použijeme přípravky s označením pH+ nebo pH-.

Dbáme na pravidelnou péči o filtrační zařízení bazénu. Kontrolujeme jak vstup vody, tak samotné zařízení, které čistí a čerpá vodu. Písková filtrace je založena na zachytávání drobných nečistot mezi částečkami drobné křemenné náplně, která se tak postupně zanáší. Systém čerpadla a filtru by měl být schopen přečistit celý objem bazénu za 6 až 8 hodin. Čerpadlo musí být vybavené záchytným sítkem, které zabrání průniku hrubých nečistot až k jeho lopatkám. V případě zanesení filtrace je běžným jevem větší spotřeba elektřiny, neboť čerpadlo musí pracovat pod větším zatížením. Filtrace s manometrem indikují v případě zanesení vyšší tlak v systému. Správně fungující systém je zárukou čisté vody a bezchybně pracující chemie.

Tester pro zjištění pH a obsahu volného chloru
Tester pro zjištění pH a obsahu volného chloru

Když chlor zlobí

Pro desinfekci bazénové vody běžně používáme chlorové tablety, které umisťujeme do plováku na hladině bazénu. Tableta se postupně rozpouští, čímž zajistí zdravou a čistou vodu. Problém nastává v té chvíli, kdy tento prvek začne dráždit pokožku, oči nebo pociťujeme silný chlorový zápach. Pak zakročíme tím, že použijeme přípravek k přechlorování. Znamená to velmi vysokou dávku tohoto chemického činitele nalít přímo do nasávacího zařízení filtrace a několik hodin poté se ve vodě nesmíme koupat. Když zmizí nepříjemný zápach, můžeme se v bazénu opět začít koupat. Alergické osoby mají k dispozici chemii bezchlorovou, založenou na peroxidové bázi.

S chemií si počínáme opatrně
S chemií si počínáme opatrně

Jak na zákaly vody

Za zakalením obsahu bazénu často stojí špatně fungující filtrace. Ta nezajistí dostatečné rozmíchání chemických praparátů, proto je běžně jejich snížená účinnost. K zákalům také dochází ve velkých vedrech, kdy z důvodu odjezdu na dovolenou po několik dní vypneme jinak dobře fungující filtrační zařízení. V teplém prostředí na stojaté vodě, kde pozvolna vyprchá desinfekce, se začne dařit řasám. Velkým problémem pro nás se zdá být zákal mléčný. Stojí za ním vysoká hodnota pH. K úspěšnému odstranění problému dochází až poté, co srovnáme pH do neutrální reakce. Pomocníkem v boji se zákalem je vločkovač. Jde o chemický přípravek, který zákaly jednoduše vysráží do tuhé podoby. Po aplikaci a promíchání v bazénové vodě je doporučeno filtraci na několik hodin vypnout, aby nečistoty napadaly na dno. Tam je pohodlně vysajeme připojeným bazénovým vysavačem.

Co potřebujeme pro údržbu bazénu a vody v něm?

  • Síť pro zachytávání drobných mechanických nečistot
  • Houbu pro čištění bazénových stěn
  • Bazénový vysavač
  • Plovák pro aplikaci chlorových tablet
  • Chemii - pro úpravu pH, tvrdosti nebo omezení růstu řas

V rámci chemie jsou k dispozici nové, multifunkční řady produktů. Jedním přípravkem stabilizujete pH, dochází k omezení růstu řas, vyvločkování zákalů a změkčení vody. Nákup jednoho takového činitele pro úpravu vody v bazénu šetří naši peněženku i přírodu.

Síť pro zachycení hrubších nečistot na hladině
Síť pro zachycení hrubších nečistot na hladině

Publikováno: 25. 5. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce