Údržba bazénu a vody v něm je celoroční záležitost, kterou nesmíme zanedbat. Problémy přináší především špatně fungující filtrace nebo nevhodné chemické složení vody, způsobující nepěkné zákaly. Jak se vypořádat s údržbou bazénu? Co dělat, když chemie nefunguje nebo obsah chloru je takový, že zapáchá a dráždí pokožku?
Údržba bazénu a mechanické nečistoty
Údržba bazénu může být velmi jednoduchá. Bazén, který je umístěn blíže stromům a keřům, mimo dobu koupání zakrýváme plachtou po celé ploše. Zabrání úniku tepla v případě ohřevu bazénové vody a kromě toho brání pádu drobných nečistot a organismů do vody. Avšak krycí plachtu nikdy nepořizujeme tu nejlevnější. Dražší a kvalitnější výrobky mají vhodně provedenou ochranu proti bazénové chemii a také UV stabilizaci. Ta je u krycí plachty velice důležitá, protože podstatným způsobem prodlužuje její životnost. Pro případ větrného rázu počasí musíme také zajistit, aby plachta nebyla z bazénu stržena. Spadlé nečistoty z bazénu průběžně odstraňujeme, silně znečištěné dno řešíme bazénovým vysavačem.

Reakce vody a použitelnost chemie
Bazénová voda musí vykazovat neutrální reakci, což znamená pH v rozmezí 6,5 až 7,2. V případě nižší hodnoty to znamená, že voda je kyselá. Nejčastěji pak dochází ke korozi kovových dílců, které přicházejí do styku s vodou. Naopak voda zásaditá s pH nad 7,8 je zdrojem nežádoucích zákalů. Můžou se zhoršovat i další vlastnosti vody, protože chemické přípravky mají velmi pozvolný, případně žádný účinek. Pro srovnání hodnoty pH na odpovídající úroveň použijeme přípravky s označením pH+ nebo pH-.
Dbáme na pravidelnou péči o filtrační zařízení bazénu. Kontrolujeme jak vstup vody, tak samotné zařízení, které čistí a čerpá vodu. Písková filtrace je založena na zachytávání drobných nečistot mezi částečkami drobné křemenné náplně, která se tak postupně zanáší. Systém čerpadla a filtru by měl být schopen přečistit celý objem bazénu za 6 až 8 hodin. Čerpadlo musí být vybavené záchytným sítkem, které zabrání průniku hrubých nečistot až k jeho lopatkám. V případě zanesení filtrace je běžným jevem větší spotřeba elektřiny, neboť čerpadlo musí pracovat pod větším zatížením. Filtrace s manometrem indikují v případě zanesení vyšší tlak v systému. Správně fungující systém je zárukou čisté vody a bezchybně pracující chemie.

Když chlor zlobí
Pro desinfekci bazénové vody běžně používáme chlorové tablety, které umisťujeme do plováku na hladině bazénu. Tableta se postupně rozpouští, čímž zajistí zdravou a čistou vodu. Problém nastává v té chvíli, kdy tento prvek začne dráždit pokožku, oči nebo pociťujeme silný chlorový zápach. Pak zakročíme tím, že použijeme přípravek k přechlorování. Znamená to velmi vysokou dávku tohoto chemického činitele nalít přímo do nasávacího zařízení filtrace a několik hodin poté se ve vodě nesmíme koupat. Když zmizí nepříjemný zápach, můžeme se v bazénu opět začít koupat. Alergické osoby mají k dispozici chemii bezchlorovou, založenou na peroxidové bázi.

Jak na zákaly vody
Za zakalením obsahu bazénu často stojí špatně fungující filtrace. Ta nezajistí dostatečné rozmíchání chemických praparátů, proto je běžně jejich snížená účinnost. K zákalům také dochází ve velkých vedrech, kdy z důvodu odjezdu na dovolenou po několik dní vypneme jinak dobře fungující filtrační zařízení. V teplém prostředí na stojaté vodě, kde pozvolna vyprchá desinfekce, se začne dařit řasám. Velkým problémem pro nás se zdá být zákal mléčný. Stojí za ním vysoká hodnota pH. K úspěšnému odstranění problému dochází až poté, co srovnáme pH do neutrální reakce. Pomocníkem v boji se zákalem je vločkovač. Jde o chemický přípravek, který zákaly jednoduše vysráží do tuhé podoby. Po aplikaci a promíchání v bazénové vodě je doporučeno filtraci na několik hodin vypnout, aby nečistoty napadaly na dno. Tam je pohodlně vysajeme připojeným bazénovým vysavačem.
Co potřebujeme pro údržbu bazénu a vody v něm?
- Síť pro zachytávání drobných mechanických nečistot
- Houbu pro čištění bazénových stěn
- Bazénový vysavač
- Plovák pro aplikaci chlorových tablet
- Chemii - pro úpravu pH, tvrdosti nebo omezení růstu řas
V rámci chemie jsou k dispozici nové, multifunkční řady produktů. Jedním přípravkem stabilizujete pH, dochází k omezení růstu řas, vyvločkování zákalů a změkčení vody. Nákup jednoho takového činitele pro úpravu vody v bazénu šetří naši peněženku i přírodu.

Publikováno: 25. 5. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce