reklama

Kousek moře na zahradě

Boom slané bazénové vody v posledních letech se stal fenoménem nejen domácích bazénů. Začíná se také rozšiřovat i do veřejných plaveckých zařízení. Stále více lidí dává dnes přednost slané úpravě bazénové vody před chlorovou chemií. Tato metoda úpravy vody má mnoho výhod a proto si již našla cestu do mnoha domácností. Údržba bazénové vody s pomocí soli je šetrnější vůči vašemu zdraví, životnímu prostředí i rodinnému rozpočtu. Oproti klasické chemii nevyvolává bazénová sůl nepříjemné alergické reakce jako pálení očí či svědění kůže, nezapáchá ani nezanechává stopy na kůži a plavkách.

Kousek moře na zahradě

Jak na to?

Sůl, lépe řečeno chlorid sodný nelze do vody jen tak nasypat, rozmíchat a hodit nohy na stůl. To by sice bylo fajn, ale takto získaná slaná voda by nesplňovala to, co od ní čekáme. A to je především dosažení průzračně čisté vody. Možná nevíte, že solí upravená voda také obsahuje chlor. Ano, chlor. Jedná se ale o chlor vznikající přirozenou cestou, tj. rozpuštěním soli a jejím rozkladem na kyslík, ozón a plynný chlor. K tomu budeme potřebovat solničku neboli chlorátor neboli solonizační jednotku.

Solonizační jednotka

Jedná se o zařízení, které na principu elektrolýzy využívá slanou vodu, kterou přeměňuje na potřebné látky pro boj se znečištěním, zejména plynný (volný) chlor. Ten nezapáchá jako běžný chlor, nemění ani chuť vody a je šetrný vůči lidskému organismu. A i přesto je účinný a okamžitě vodu dezinfikuje. Poradí si také i s přítomností mikroorganismů a řas, ušetříte tak za bazénovou chemii. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun a výš. To je ovšem prakticky jediná vyšší investice. Solonizační jednotka po instalaci funguje nepřetržitě, k napájení využívá elektrickou energii. Náklady na sůl se za jednu sezónu pohybují v řádu stovek korun.

Už žádný zápach a štípaní očí. Slanou vodu si zamilujete
Už žádný zápach a štípaní očí. Slanou vodu si zamilujete

Dobrá zpráva je také to, že slanou úpravu vody si můžete zařídit jak v novém, tak ve stávajícím bazénu. Pro instalaci solničky stačí splňovat několik technologických podmínek, které zjistíte od výrobce nebo bazénového specialisty. Další výhodou je skutečnost, že může být nainstalována i do bazénu s již napuštěnou vodou, nemusíte ji vypouštět. Jedinou nevýhodou tak je to, že sůl se moc nepřátelí z kovem. Způsobuje korozi a kov a ztrácí tak svůj obvyklý vzhled a vlastnosti. Pokud již váš bazén obsahuje nějaké kovové prvky, jakou jsou žebříky, tepelné výměníky a další nerezové součásti, je potřeba je vyměnit za plastové nebo za ty vyrobené z titanové oceli.

Není nutné zdlouhavé čištění bazénu. Slaná voda to udělá za vás
Není nutné zdlouhavé čištění bazénu. Slaná voda to udělá za vás

Účinky na zdraví

Upravená slaná voda v bazénu má koncentraci 0,4 - 0,5% rozpuštěné soli, což je přibližně poloviční slanost lidské slzy. U mořské vody je to až sedminásobek, tedy 3,5%. I když je takto upravená slaná voda asi 7x méně slaná než voda mořská, stále jsou její účinky na lidský organismus blahodárné. V bazénu se slanou vodu se mohou koupat i osoby s citlivou pokožkou nebo onemocněním kůže (lupénka, atopický ekzém apod.) Působí příznivě i na normální pokožku. Slaná voda má dokonce mírné antiseptické účinky. Díky své koncentraci soli (cca 0,5%) ve vodě vás nebude voda dráždit do očí, na rozdíl od vody chlorované.

Blahodárné účinky slané vody na lidské tělo jsou prokázané
Blahodárné účinky slané vody na lidské tělo jsou prokázané

Publikováno: 26. 5. 2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce