Boom slané bazénové vody v posledních letech se stal fenoménem nejen domácích bazénů. Začíná se také rozšiřovat i do veřejných plaveckých zařízení. Stále více lidí dává dnes přednost slané úpravě bazénové vody před chlorovou chemií. Tato metoda úpravy vody má mnoho výhod a proto si již našla cestu do mnoha domácností. Údržba bazénové vody s pomocí soli je šetrnější vůči vašemu zdraví, životnímu prostředí i rodinnému rozpočtu. Oproti klasické chemii nevyvolává bazénová sůl nepříjemné alergické reakce jako pálení očí či svědění kůže, nezapáchá ani nezanechává stopy na kůži a plavkách.
Jak na to?
Sůl, lépe řečeno chlorid sodný nelze do vody jen tak nasypat, rozmíchat a hodit nohy na stůl. To by sice bylo fajn, ale takto získaná slaná voda by nesplňovala to, co od ní čekáme. A to je především dosažení průzračně čisté vody. Možná nevíte, že solí upravená voda také obsahuje chlor. Ano, chlor. Jedná se ale o chlor vznikající přirozenou cestou, tj. rozpuštěním soli a jejím rozkladem na kyslík, ozón a plynný chlor. K tomu budeme potřebovat solničku neboli chlorátor neboli solonizační jednotku.
Solonizační jednotka
Jedná se o zařízení, které na principu elektrolýzy využívá slanou vodu, kterou přeměňuje na potřebné látky pro boj se znečištěním, zejména plynný (volný) chlor. Ten nezapáchá jako běžný chlor, nemění ani chuť vody a je šetrný vůči lidskému organismu. A i přesto je účinný a okamžitě vodu dezinfikuje. Poradí si také i s přítomností mikroorganismů a řas, ušetříte tak za bazénovou chemii. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, která se pohybuje kolem dvaceti tisíc korun a výš. To je ovšem prakticky jediná vyšší investice. Solonizační jednotka po instalaci funguje nepřetržitě, k napájení využívá elektrickou energii. Náklady na sůl se za jednu sezónu pohybují v řádu stovek korun.

Dobrá zpráva je také to, že slanou úpravu vody si můžete zařídit jak v novém, tak ve stávajícím bazénu. Pro instalaci solničky stačí splňovat několik technologických podmínek, které zjistíte od výrobce nebo bazénového specialisty. Další výhodou je skutečnost, že může být nainstalována i do bazénu s již napuštěnou vodou, nemusíte ji vypouštět. Jedinou nevýhodou tak je to, že sůl se moc nepřátelí z kovem. Způsobuje korozi a kov a ztrácí tak svůj obvyklý vzhled a vlastnosti. Pokud již váš bazén obsahuje nějaké kovové prvky, jakou jsou žebříky, tepelné výměníky a další nerezové součásti, je potřeba je vyměnit za plastové nebo za ty vyrobené z titanové oceli.

Účinky na zdraví
Upravená slaná voda v bazénu má koncentraci 0,4 - 0,5% rozpuštěné soli, což je přibližně poloviční slanost lidské slzy. U mořské vody je to až sedminásobek, tedy 3,5%. I když je takto upravená slaná voda asi 7x méně slaná než voda mořská, stále jsou její účinky na lidský organismus blahodárné. V bazénu se slanou vodu se mohou koupat i osoby s citlivou pokožkou nebo onemocněním kůže (lupénka, atopický ekzém apod.) Působí příznivě i na normální pokožku. Slaná voda má dokonce mírné antiseptické účinky. Díky své koncentraci soli (cca 0,5%) ve vodě vás nebude voda dráždit do očí, na rozdíl od vody chlorované.

Publikováno: 26. 5. 2019, Autor: Josef Dušek (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce