reklama

Solitérní traviny upoutají pozornost i ve vaší zahradě

V zahradních kompozicích nejlépe vyniknou vysoké, statné, solitérní druhy. Hodí se do venkovských i městských zahrad. V současné době je zahradní architekti rádi vysazuji i k velmi moderním budovám v městských centrech. Často je můžeme vidět i před kancelářskými budovami nebo jako doplněk parku či jiné veřejné zeleně.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dekorativní kvetení ozdobnice čínské (Zdroj: Depositphotos.com)

Traviny mají v každé zahradě svoje nezastupitelné místo. Jejich krása vynikne zejména na podzim, kdy je o zeleň a květy ostatních rostlin již trochu nouze. Mnohé traviny si udržují svůj tvar a často i zajímavé podzimní vybarvení dlouho do zimy. V zasněžené zahradě vypadají trsy trav kouzelně. Můžeme je nechat přirozeně růst nebo travní trsy svázat přírodním provazem. Je to originální a vkusná úprava, kterou můžete letos snadno vyzkoušet.

Listy travin jsou nejčastěji úzké, základní zbarvené je zelené, mnohé druhy ale mohou být i bíle nebo žlutě proužkované, případně načervenalé. Koncem léta a na podzim se objevují i pěkné květy, které na trsu dlouho vydrží.

5 impozantní trs ozdobnice v pozdním létě
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Impozantní trs ozdobnice v pozdním létě

Trávy představují velmi starou čeleď. Patří mezi ně obiloviny a pícniny. Mohou být vytrvalé i jednoleté. V zahradách se převážně pěstují vytrvalé druhy. K těm nejoblíbenějším patří ozdobnice (Miscanthus), bezkolenec (Molinia), kostřava (Festuca) a ostřice (Carex), metlice (Deschampsia).

Použití

Pro solitérní použití do zahrad vybíráme potraviny které jsou bujně vzrůstné a atraktivní po celý rok. Můžeme je vysazovat do trávníku, dobře se hodí i k jezírku a jiným vodním plochám. Velmi přirozeně vypadají i ve vřesovišti, ve skalce či štěrkovém záhonu. Dobře se kombinují s jakýmikoli dřevěnými či kovovými zahradními prvky. Krásně se doplňují s kameny,valouny, oblázky a štěrkem.

6 traviny vypadají výborně i v kombinaci s kameny
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Traviny vypadají výborně i v kombinaci s kameny

Pěstování

Traviny můžeme vysazovat od jara do srpna. Nevysazujte je později, trávy musí být před příchodem zimy dobře zakořeněné a při pozdější podzimní výsadbě hrozí nebezpečí, že kořeny nestihnou dostatečně prorůst a travina vymrzává nebo uhnívá. Pří výsadbě bychom měli respektovat původní úroveň půdy v kontejneru a nikdy, zejména v případě trsnatě rostoucích druhů, nevysazujeme hlouběji. Traviny na jaře poměrně pozdě raší, proto s tím při výsadbě počítáme. Dle způsobu růstu je dělíme na trsnaté a výběžkaté. V zahradách se nejčastěji pěstují trsnaté druhy. Na jaře nejprve začnou rašit listy, později se objevují i květní stvoly. Stébla nesoucí květy jsou zpravidla dutá s plnými kolénky. V průběhu vegetace je nikdy nestříháme. Velkou chybou by byl i jejich sestřih a řez stébel na podzim. Do seříznutého stébla může zatékat voda z podzimních srážek i ze sněhu a tato vlhkost značně podporuje rozvoj houbových chorob, které mohou zapůsobit i uhynutí trsu. Řezem bychom se také samozřejmě připravili o podzimní a zimní působnost trav.

2.vysoké trsy travin jsou dekorativní i v zimě
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Vysoké trsy travin jsou dekorativní i v zimě

Trávy vždy řežeme až na jaře, předtím než začnou rašit. Staré listy a stébla seřízneme nízko u země. Traviny jsou poměrně nenáročné na pěstování, vždy bychom se ale měli seznámit s nároky konkrétního druhu který chceme pěstovat. Některé traviny totiž preferují plné slunce, jiné zase polostín a vlhčí půdu.

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Představuje na našich zahradách nejčastěji pěstovaný druh okrasných travin. Je krásná, nenáročná a má celou řadu zajímavých druhů a kultivarů. Vytváří husté trsy, které mohou dosahovat výšky 50 cm až 3 m. Listy jsou úzké, základní zbarvení je zelené, častěji se ale pěstují kultivary s listy žlutě nebo bíle panašovanými. V srpnu až září vytváří ozdobnice péřitá latnatá květenství. K nejoblíbenějším kultivarům patří Miscannthus sinensis 'Super Stripe' nebo 'Zebrinus' s listy příčně žlutě proužkovanými, bujně rostoucí 'Kleine Silberspinne' nebo 'Morning Light' s bílými proužky.

Ozdobnici můžeme snadno množit dělením trsů na jaře, po ostříhání.

1 ozdobnice čínká se škumpou orobincovou v pozadí
Ozdobnice čínská se škumpou orobincovou v pozadí (Zdroj: Daniela Dušková)
3 trsy ozdobnice se pyšní krásnou zelenou barvou. krásné jsou i před tím než kvetou
Trsy ozdobnice se pyšní krásnou zelenou barvou. Krásné jsou i před tím, než kvetou (Zdroj: Daniela Dušková)

Kortadérie, pampová tráva (Cortaderia selloana)

Snad nejkrásnější solitérní trsy vytváří pampová tráva neboli kortaderie (Cortaderia selloana). V našich podmínkách ji můžeme pěstovat v teplejších oblastech, protože špatně snáší naše zimy. Více než mráz ji ohrožuje zimní vlhkost. Pro pěstování volíme místo na plném slunci a dobře drenážovanou půdu. Vyloženě nesnáší utužené těžké či jílovité půdy. Na zimu se vyplatí ji dobře připravit. Trs zasypeme suchým listím nebo slámou a opatříme stříškou, která chrání před zatékáním vody. Kortaderie dorůstá výšky až 2,5 m a pěstuje se v bílé nebo růžové barvě květních lat.

4 pampová tráva - cortaderia patří k tem nejhezčím soliterám
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Pampová tráva - cortaderia patří k těm nejhezčím solitérám

Metlice (Deschampsia)

K dalším zajímavým travinám patří i metlice. Některé její druhy rostou v naší přírodě i planě. Pro zahradní použití se nejlépe hodí D. caespitosa a D.flexuosa. Dobře roste v polostínu i na slunci, preferuje kyselou půdní reakcí. Je nenáročná a dlouhověká. Od června do srpna se objevují zlatavé květní laty. Hodí se do lesních a hajních partií zahrady.

 

Publikováno: 15. 7. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková