reklama

Kdo škodí rostlinám? Slimáci a savý hmyz

Pokud se chcete kochat krásnou zahradou s bohatou úrodou, je nutné udržet jí bez škůdců, jako jsou slimáci nebo mšice. V dnešní době je nejjednodušší a nejúčinnější použít přípravky vyrobené proti konkrétnímu druhu škůdců. Bez milosti všechny zlikvidují a vy se nemusíte strachovat, že vám na zahrádce zbudou jen okousané zbytky rostlinek.

i (Zdroj: NEUDORFF)
Slimáci patří mezi nejznámější škůdce na zahradě (Zdroj: NEUDORFF)

Slimáci

Největšími škůdci jsou slimáci a savý a žravý hmyz, zejména mšice, molice a svilušky. A to nejen na zahradě, ale i ve sklenících a v domácnostech.

Slimáci opouštějí své úkryty a vydávají se za potravou až večer, nebo k ránu. Slimáci se náhle objevují i na místech, kde bychom je ani nečekali. Mají hlad, ale již i pomýšlí na páření tzv. kroužkování. Mají rádi vlhko, proto je dobré zalévat, jak na zahradě, tak i ve skleníku, až ráno a často prokypřovat půdu, tím se jim narušují úkryty. Nejspolehlivější ochranou však jsou návnady.

Slimáci opouštějí své úkryty a vydávají se za potravou až večer
i (Zdroj: NEUDORFF)
Slimáci opouštějí své úkryty a vydávají se za potravou až večer

Na trhu jsou různé přípravky proti slimákům. Po požití těch chemických hynou přímo na záhonech obaleni slizem, nic pěkného na pohled. Při použití návnady s účinnou látkou přírodního původu, jako je Ferramol, se slimáci stáhnou s pocitem nasycení do svých skrýší, kde později uhynou.

Přípravek Ferramol od společnosti Neudorff obsahuje účinnou látku fosforečnan železitý, který se v půdě působením mikroorganismů a látek vylučovaných rostlinami rozkládá na fosfor a železo, tedy živiny pro rostliny prospěšné.

uziti_Feramol_GF_2014cmyk
i (Zdroj: NEUDORFF)
Návnadu ve formě granulí stačí rovnoměrně rozhodit na záhony

Aplikace Ferramolu je snadná. Stačí granule rozhodit rovnoměrně, a jakmile slimáci návnadu sežerou, posyp zopakovat. Ferramol je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce, a nemá ochrannou lhůtu, takže zeleninu nebo jahody je možné sklízet kdykoliv. Účinnost přípravku se nesnižuje ani vlhkostí, naopak, zbobtnalé granule slimákům chutnají ještě víc.

Výhodou také je, že Ferramol při náhodném požití neuškodí domácím ani jiným zvířatům.

Savý hmyz - mšice, molice, svilušky - napadají i pokojové rostliny

Rostliny napadené mšicemi chřadnou, listy se krabatí. Mšice mohou navíc přenášet různé choroby, kterým pak oslabené rostliny mohou snadno podlehnout. Mšic existuje několik tisíc druhů a jmenují se většinou podle rostliny, kterou napadají, např. mšice chmelová, broskvová, rybízová apod. Patří mezi ně také vlnatka krvavá, jsou to ty bílé chomáčky v paždí listů, zejména na stromech. Mšice mají během vegetace několik generací, během krátké doby vytvoří početnou populaci. Zvýšený výskyt mravenců je signálem, že jsou na rostlině mšice, žijí s nimi totiž v symbióze. Nejznámější přírodním nepřítelem mšic jsou larvy slunéčka sedmitečného.

msice-2303859_1920
Rostliny napadené mšicemi chřadnou, listy se krabatí (Zdroj: NEUDORFF)
msice-3230902_1920
Mšice mají během vegetace několik generací (Zdroj: NEUDORFF)

Další nebezpečný savý hmyz jsou molice nebo svilušky, vyskytují se především ve sklenících, ale i na pokojových rostlinách. Hned při prvních známkách napadení je třeba rostliny postříkat. Dobrý je kontaktní přípravek Neudosan od firmy Neudorff, jehož účinnou látkou je draselná sůl přírodních mastných kyselin, působí ihned a není u něj stanovena žádná ochranná lhůta. Bez obav se může používat na zahradě, ale i v bytě, zimních zahradách a ve sklenících. Neudosan působí na dospělce i larvální stádia škůdců, ale neškodí užitečnému hmyzu, jako jsou včely, slunéčka sedmitečná.

Neudosan AF kolaz-cmyk_2019
i (Zdroj: NEUDORFF)
Postřik je nutné aplikovat i na rub listů

Rostliny je nejlepší stříkat Neudosanem ráno nebo večer a nezapomenout na rub listů, kde se savý hmyz nejčastěji skrývá. Neudosan je možné použít i pro hydroponické pěstování.

Více na www.neudorff.cz a www.zahradajakmabyt.cz 

Publikováno: 29. 5. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková