reklama

Mravenci v domě či u domu, to je velká starost

Zvláště v teplém počasí nám do našich bytů občas přijde či přiletí nezvaný návštěvník v podobě hmyzu. Pokud je to samotný jedinec, většinou se ho pokusíme vyprovodit smírnou cestou, prostě jej vyženeme oknem. Pokud k nám zavítá celá hmyzí kolonie, přibudou nám vrásky na čele. Například mravenci umí udělat v kuchyni pořádnou paseku. Jak se proti nájezdům hmyzu bránit? Je nějaké preventivní opatření?

i (Zdroj: NEUDORFF)
Na invazi mravenců je potřeba se připravovat už předem (Zdroj: NEUDORFF)

V teplých dnech mohou mravenci nepříjemně překvapit, když se najednou začnou rojit. Okna bývají otevřená, a najednou jich je všude plno. Pak je potřeba okamžitě zasáhnout. V takové situaci se nejlépe hodí postřik. Pro okamžitou likvidaci mravenců je vhodný Loxiran Sprej proti mravencům od firmy Neudorff, který je připravený k okamžitému použití. Mravence hubí okamžitě. Jeho účinnou látkou je pyrethrin, tedy látka zcela přírodní, jde o extrakt z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariaefolium).

Stejnou látku obsahuje i sypký prostředek proti mravencům Loxiran-S-, kterým je dobré posypat místa, kde se mravenci nejvíce objevují, zejména v okolí domu, těsně u zdí. Ten se dá použít i pro velkoplošnou likvidaci, a to buď jako posyp nebo postřik. Roztok však není vhodné skladovat, proto je třeba si připravit vždy takové množství, které se okamžitě spotřebuje.

Neexistuje ale nějaká prevence?

Mravenci si zakládají hnízda, tedy mraveniště, velmi nenápadně a skrytě, především v různých štěrbinách, v podezdívce, pod kameny, ve skulinách zdí, pod dlaždicemi na terasách nebo na cestách. A pak jsou najednou dlaždice uvolněné a v trávníku se objevují kopečky, ovšem v hloubce jsou již velká mraveniště.

Na invazi mravenců je potřeba se připravovat už předem. V rámci prevence je dobré včas ošetřovat všechny rostliny proti mšicím, protože mravenci milují sladkou medovici produkovanou mšicemi a všude se za nimi táhnou, nebo si je dokonce sami přesunují na vhodná místa, tedy na ty nejkřehčí a nejslabší výhony.

2_ants-1271768_1920
i (Zdroj: NEUDORFF)
V rámci prevence proti mravencům je dobré ošetřovat rostliny proti mšicím

No a k domu či do domu lákají mravence především potraviny. Ty je třeba skladovat v dobře uzavřených obalech.  Ale v domě i v jeho okolí se už výborně uplatní Loxiran Mravenčí bufet. Patří mezi přípravky proti mravencům od firmy Neudorff, které jsou spolehlivé, účinné a přitom k přírodě šetrné. Mravenčí bufet, to jsou dózy, do nichž se nalévá návnadový roztok. Průhledné víčko umožňuje pravidelnou kontrolu množství účinné látky. A návnadový roztok je třeba doplňovat, dokud mravenci návnadu přijímají.  Velkou výhodou je, že náhradní náplně lze dokupovat i samostatně.

2_ants-3363853_1920
i (Zdroj: NEUDORFF)
Do domu lákají mravence především potraviny

A jak vlastně ten bufet funguje?

Návnada do Mravenčího bufetu je roztok s účinnou látkou spinosad. Mravenci ji dychtivě přijímají a odnášejí si ji do mraveniště, kde jí krmí dělnice, larvy a královnu. Tím postupně dochází k vyhubení celého mraveniště. Dózy je vhodné umístit na stinné místo, aby roztok nevysychal. A zatížit je, aby se nepřevrhly.

Loxiran navnada_01
i (Zdroj: NEUDORFF)
Dózy s návnadou je vhodné umístit na stinné místo

Ale pozor, v období rojení už mravenci potravu nepřijímají, mají jiné zájmy. V tu chvíli se zase vracíme na počátek boje s mravenci i tohoto článku. Pak je opět nutné sáhnout po oněch výše uvedených prostředcích od firmy Neudorff a proti mravencům použít Loxiran Sprej nebo sypký Loxiran-S.

Více na www.neudorff.cz a www.zahradajakmabyt.cz 

Publikováno: 5. 6. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková