Současná uspěchaná doba si žádá inovaci i na našich zahrádkách. Nemusíme veškeré zelené práce dělat pouze pomocí ručního nářadí. Na zahradu patří technika, která nám se spoustou práce může pomoct a usnadnit ji. Jejím největším přínosem je obrovské zjednodušení práce, šetření času a tudíž i podstatné zklidnění hektického životního stylu tak, aby pro nedostatek volného času netrpěla naše zahrada.
Na zahradu patří technika, která nám pomůže s keři, stromy i živým plotem
Dřevorubci již vyšli z módy. Době, kdy se ke kácení stromů používaly pouze ruční pily a sekery již odzvonilo. V současnosti na zahradu patří technika. Nejen ke kácení, ale i k pravidelnému prořezávání stromů slouží motorová pila. Volit můžeme mezi pilou elektrickou nebo benzínovou. V případě elektrické pily máme na výběr mezi strojem, který bude mít klasický kabel, či variantou, jež je poháněna aku baterií. Pro rozřezání metrových kusů na špalky můžeme použít okružní pilu, které se říká cirkulárka. Při prořezávání stromů je velice vhodné použít prořezávač, což je vlastně menší verze klasické motorové pily na teleskopické tyči. Starých větví se zbavíme jako mávnutím kouzelného proutku.
Jak nainstalovat vodící drát robotické sekačky, aby nám neujela k sousedům?
Abychom se nemuseli dále trápit se sekyrkou, zavoláme na pomoc štípačku dřeva. S tímto strojem budeme šetřit nejen naše síly, ale i ruce a hlavně záda. A ruku na srdce, pokud je někdo méně šikovný, ušetří i svá kolena před případným úrazem. Štípačka na dřevo si hravě poradí s poleny v horizontální i vertikální poloze a dle zvoleného klínu můžeme špalek rozpůlit, nebo jej naštípat na čtvrtiny i šestiny.
Pro úpravu keřů a živých plotů slouží elektrické nůžky na živý plot. Elektrické nůžky jsou lehké. Práci s nimi zvládne i křehká žena. Pokud se nechceme neustále rozčilovat s přívodním kabelem, volíme variantu s aku baterií.
Větve získané z prořezaných stromů můžeme zužitkovat jako štěpku, kterou si připravíme v drtičce větví či štěpkovači. Tyto stroje umí také nařezat větve na malé kousky, které můžeme využít při zatápění v krbu či krbových kamnech.
Na zahradu patří technika pro úpravu trávníku i obdělání půdy
Pokud se chceme pustit do obdělávání půdy a připravit ji pro sázení či setí, zapomeňme na motyku. Báječným pomocníkem, který kompletně připraví půdu, se jmenuje rotavátor. Jedná se o techniku, která si hravě poradí nejen s obděláním půdy, ale navíc umí odstranit plevel či zapravit hnojivo přímo do půdy. Rotavátor má nože, které velice snadno pronikají do země, půdu rozmělní a zároveň promíchají jednotlivé vrstvy.
Pro obdělání půdy můžeme též využít služeb kultivátoru. Jedná se o velice variabilní stroj, který disponuje opravdu bohatým příslušenstvím. Díky němu si hravě poradíme nejen s obděláváním půdy vždy, když je zapotřebí, ale můžeme jej využít díky dalším nástavcům i k čištění zasněžené cesty.
Snad u žádného domku se zahradou dnes již nechybí sekačka na trávu. Při výběru bychom měli vědět, zda si chceme pořídit stroj benzínový či elektrický. Sekačky na zahradu mají nejrůznější velikosti i tvary. Mezi sebou se liší v úpravě trávníku. Např. rotační sekačka na trávu disponuje velice ostrým dvouramenným nožem, který rotuje a tím zkracuje trávník. Oproti tomu strunová sekačka slouží více méně k dosekávání porostu v místech, kam jsme se nedostali s jiným strojem. Bravurně zvládá dosekat trávu kolem stromů či keřů. Navíc se perfektně hodí k posekání velice vysoké trávy.
Pokud chceme získat opravdu kultivovaný, hustý a vitálnější trávník, použijeme sekačku vřetenovou. Ta trávu klasicky neseká, nýbrž stříhá pomocí vřetene s ostrými břity. Pokud máme na zahradě hodně vysokou trávu, je nasnadě použít bubnovou sekačku, která je pro takový porost naprosto ideální. Hravě si poradí i s náletovými dřevinami či drobnými keříky. Sekání zajišťuje rotující buben s otočnými noži. Sekačky na trávu mohou být vybaveny i pojezdem, který ušetří velký kus práce s pohybem samotného stroje.
Variabilním a velice uznávaným pomocníkem na zahradách je křovinořez. Jedná se o techniku, která je vhodná jak k prořezávání křoví či slabších větví stromů, ale poseká i opravdu vysokou trávu. Hodí se k použití na místa, kam se např. nemůžeme dostat s klasickou sekačkou na trávu. Používá se v prudších svazích nebo příkopech.
Pokud se snažíme udržovat veliký trávník, bude pro nás vhodnou variantou zahradní traktůrek. Kromě sekání trávy s ním můžeme provádět i jiné velice důležité úkony na zahradě. Tato technika bývá vybavena nejrůznějším příslušenstvím a díky nim může traktor pomáhat i jako shrabovač trávy, rozmetadlo, válec, vozík nebo i sněhová radlice.
Jestliže sníme o opravdu nádherném anglickém trávníků, můžeme si tento sen hravě splnit. Na zahradu patří technika v podobě vertikutátoru. Vzhledově připomíná sekačku na trávu. Na hřídeli jsou však nože umístěny svisle, tím pádem řežou do drnů v trávníku a odstraňují starou trávu i mech. Veškerý odpad po sobě vertikutátor jednoduše shrabe.
V případě, kdy máme na zahradě vysázené stromy, není od věci pořídit si fukar na listí. Namáhavá práce s hráběmi se pro nás stane pouze nepříjemnou vzpomínkou. Kromě odfouknutí spadaného listí umí tento stroj také vysávat nejrůznější nečistoty. Taktéž disponuje zpětným chodem, díky kterému budeme moci profouknout zanesené okapy či rozfoukat čerstvě napadaný lehký sníh.
Na zahradu patří technika v provedení AKU
V poslední době se stávají stále oblíbenějšími pomocníky aku zahradní stroje. Nespornou výhodou je absence přívodního kabelu. Nemusíme hledat zásuvku, řešit délku kabelu ani možnost případného překážení kabelu při provádějící činnosti. Fungují na nabíjecí aku baterii, která se stále častěji vyrábí jako kompaktní díl pro širokou škálu domácí i zahradní techniky. Tyto stroje jsou zcela mobilní a lehké.
Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.alza.cz, www.ceskestavby.cz, www.magazinzahrada.cz