reklama

Romantika na talíři. Čerstvé jedlé květy mohou barevně doladit saláty i polévky

Různobarevné a čerstvé jedlé květy mohou být ozdobou nejednoho pokrmu. Rozzáří a potěší naše smysly. Čich, zrak i chuť budou při pohledu na barevný talíř jásat. První hodnocení pokrmu přichází s pohledem na upravený a barevný talíř. Právě čerstvé květy mohou jinak všední jídlo povznést na úplně jinou úroveň.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čerstvé jedlé květy se používají nejen pro ozdobu pokrmu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jaké známe čerstvé jedlé květy?

Květiny svou krásou potěší duši nejedné ženy. Čerstvé jedlé květy však dokážou mnohem víc. Běžný tradiční pokrm se díky jejich přítomnosti rázem promění na nevšední zážitek, který roztančí naše chuťové pohárky. Barevné, jedlé a voňavé květy mohou zpestřit jídelníček jak moderní, tak i ten tradiční. V kulinářství přitom nejsou květiny žádnou novinkou.

Zatímco u nás se k vaření či zdobení používají převážně bylinky, ve světě je to jiné. Již staří Indové, Číňané či Řekové zdobili své pokrmy různobarevnými jedlými květy. V orientální kuchyni se květiny používají dodnes. Současná gastronomie má v tomto směru východní kulinářské umění za vzor. Stále častěji se pokrmy dochucují či zdobí nejrůznějšími květinami. Setkat se s nimi můžeme v polévkách, omáčkách, salátech či jako zdobení sladkých dortů.

Jedlé květy se už v dnešní době nepoužívají pouze jako ozdoba dortů, zmrzlin či pohárů. Stále častěji nachází své uplatnění při klasické výrobě pokrmů. Sbírat bychom měli květy čerstvé, plně rozvinuté. Jejich výběru musíme věnovat opravdovou pozornost. Nejen volba květin, ale i možnost případné alergické reakce či místo sběru jsou hlavními kritérii, která při sbírání květin a přípravě jídla z nich zohledňujeme.

  • Růže - Okvětní lístky šípkové růže se perfektně hodí pro přípravu pokrmů, které nejen ozdobí, ale i nádherně provoní. Plátky růží můžeme použít na sladké pokrmy či nápoje. Mohou se přidávat také do džemů nebo sorbetů.
  • Levandule - Voňavé fialové kvítky jsou vhodné nejen do sladkých jídel, ale i na jídla slaná. Společně s typickou chutí dodávají pokrmům i krásnou fialovou barvu.
  • Fialka - Jarní květina dodává pokrmům na talíři krásný dekorativní nádech. Je aromatická a báječně se hodí pro vyšperkování čokoládových dezertů i masových pokrmů. Použít ji můžeme také jako ozdobu chlebíčků a jednohubek. Fialkou můžeme ochutit např. zeleninové saláty a perfektně ladí s česnekovou pomazánkou.
Levandule je vhodná pro sladké i slané pokrmy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Levandule je vhodná pro sladké i slané pokrmy
  • Lichořeřišnice - Lidově se této květině říká řeřicha. Rostlina jako taková se může zužitkovat prakticky skoro celá a je 100% léčivá. Její žluté či oranžové květy rozjasní nejeden pokrm na talíři. Chutí připomíná ředkvičky a nejčastěji se používá do salátů, pokrmů z brambor či k sýrům.
  • Měsíček lékařský - Oranžové okvětní plátky se mohou použít jako přísada do rýže, bylinkového másla, salátu, do omelety, těstovin i nejrůznějších polévek.
  • Cuketa a dýně - Květy cukety obalené ve speciálním těstíčku a smažené se podávají jako lahůdka hlavně v Itálii.
  • Karafiát - Bílá část okvětních lístků mívá mírně nahořklou chuť, proto se před přípravou musí odstranit. Zbylé části jsou aromatické a slaďoučké. Mohou se přidávat do ovocných salátů či k výrobě sirupů.
  • Černý bez - V naší kuchyni se nejvíce používají smažené květy této rostliny. Květy, stejně jako plody se báječně hodí i pro výrobu sirupů.
  • Fuchsie - Květy této rostlinky připomínají chutí jablka. Mohou se použít do salátů či k zdobení sladkých pokrmů.
  • Netýkavka - Svou chutí připomíná ředkvičky a perfektně se hodí pro dochucení či ozdobení rýže i salátů.
  • Ibišek - Z mírně nakyslých květů se velice často vyrábí různé sirupy.
  • Divizna - Drobounké žluté kvítky jsou léčivé a perfektně se hodí do nejrůznějších salátů nebo jako ozdoba mís studené kuchyně.
Z ibišku se vyrábějí nejrůznější sirupy i čaje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Z ibišku se vyrábějí nejrůznější sirupy i čaje

Čerstvé jedlé květy jako ozdoba pokrmu

Čerstvé jedlé květy působí na talíři velice dekorativně. Můžeme jimi ozdobit dorty, muffiny i nejrůznější saláty. Pro ozdobení sladkých i slaných jídel můžeme použít macešku, begónii, chryzantému, sedmikrásku nebo aksamitník. Některé květiny, které používáme v gastronomii, jsou nejen chutné, ale i léčivé. Nikdy však nejíme rostlinky, které neznáme. U květin je to podobné jako u sbírání hub. Na talíř servírujeme pouze květy rostlin, které bezpečně známe. Kromě jedlých květů existují samozřejmě květiny, které rozhodně jedlé nejsou a mohly by nám způsobit přinejmenším zažívací potíže.

Květy, které použijeme jako dekorativní prvek pokrmu, sbíráme čerstvé a rozhodně na ověřeném místě. Určitě je nepůjdeme koupit do květinářství. Chemicky ošetřené květiny plné pesticidů, herbicidů a jiných neprospěšných látek by naše chuťové buňky rozhodně neuspokojily. Čerstvé jedlé květy můžeme buď koupit v obchodě, nebo si je můžeme pěstovat doma na zahradě či v obyčejném truhlíku.

Zdroj informací: floranazahrade.cz; sonnentor.com; vitalweb.cz; shop.culinabotanica.cz

Publikováno: 14. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová