reklama

Několik dobrých rad pro velkou úrodu zeleniny

Pokud je to s úrodností půdy na naší zahradě jako na houpačce, pak je vhodné začít zjišťovat, co jsme udělali špatně. Zdravá zahrada dává každoročně vysoký výnos. Jak tedy na velkou úrodu zeleniny? Přiblížíme vám několik základních pravidel, která vám pomohou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velká úroda zeleniny není nedostupný cíl, pouze je potřeba dodržet základní pravidla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na velkou úrodu zeleniny?

Jsou nějaké triky, jak velké úrody zeleniny dosáhnout? Abyste dosáhli velké úrody zeleniny, je zcela zásadní si vypěstovat nebo zakoupit ty nejlepší sazenice. Sazeničky, které mají silné a sytě zelené listy, zdravý vzhled a také silné stonky, dají rozhodně vyšší výnos než sazenice slabé a vytáhlé, které jsou důsledkem přehuštěného výsevu.

Vláha a živiny především

Zeleninu na venkovní stanoviště vysazujte vždy až potom, co už nehrozí přízemní mrazíky, které se v květnu mohou ještě vyskytnout. Nezapomeňte, že půda musí být řádně nakypřená, bohatá na živiny a zbavená plevelů. Takže před sázením záhony rozhrabejte, rozbijte hroudy. Přihozením prosítovaného kompostu podpoříte růst a zdraví rostlin. Tam, kde je potřeba doplnit do půdy vápník, jako v případě rajčat a paprik, rozházejte a zapravte do půdy nadrobno rozdrcené vaječné skořápky.

Zálivku aplikujte brzy ráno a večer ideálně rovnou ke kořenům
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zálivku aplikujte brzy ráno a večer ideálně rovnou ke kořenům

Sázení praktikujte tak, že si vytvoříte jamky, do kterých nalijete vodu a necháte vsáknout. U větších druhů je pak vody v jamce více. Sice se sázení opozdí třeba až o jeden den, ale efekt přijetí rostliny je skoro vždy perfektní. Sázejte nejlépe k večeru nebo brzy ráno. Ze sadbovačů a květináčů vyjímejte rostliny již zalité a vždy s celým kořenovým balem.

Po vysazení je nutné zalévat pravidelně, aby se rostliny ujmuly a zesílily. V době sucha zalévejte hlavně brzy ráno a navečer a vždy pokud možno přímo ke kořenům. Zalévat na listy není vhodné, protože při silném slunečním svitu dochází až k popálení listů. Pravidelně také půdu kolem rostlin v zeleninových záhonech kypřete a odplevelujte, kypření má zásadně pozitivní vliv na zadržování vody v půdě, což je důležité při déletrvajících přísušcích.

Zkuste plánovat a hnojte bez chemie

Zajímavým z hlediska ochrany půdy před vyčerpáním je záhon se smíšenou kulturou. Toto řešení získává na oblibě čím dál více, protože brání půdní únavě, snižuje riziko chorob a z nudného jednodruhového záhonu můžete udělat vizuálně zajímavé dílo. Nakombinujte například okurky nakládačky s fazolemi. Okurky jsou rostliny náročné na dusík a fazole jej uvolňují do půdy. Druhým vhodným příkladem je rajče a bazalka. Bazalka chrání rajče před invazí savých škůdců.

Mulčování záhonů pomáhá snižovat odpar vody, půda je zároveň ale stále kyprá
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mulčování záhonů pomáhá snižovat odpar vody, půda je zároveň ale stále kyprá

Pro dosažení každoroční velké úrody se nevyhnete plánování. Osázení či osetí jednotlivých ploch v zeleninové zahradě plánujte tak, aby se jedna plodina na stejné místo dostala alespoň po třech nebo více letech. Pozor na brukvovité, i zde je nutné tuto podmínku zachovat kvůli snížení rizika napadení nádorovitostí. Nakreslete si plány, které tak můžete mít každý rok na podzim u sebe a pomocí kterých si jednotlivé záhony připravíte tak, aby se v nich rostlinám co nejlépe dařilo. Například hrách dejte tam, kde půda potřebuje ještě zúrodnit. Česnek pak patří vysadit do záhonu, který nebyl vyhnojen, ale maximálně vyživen kompostem a do kterého byla zaryta posekaná tráva.

Nezapomeňte také budoucí úrodu přihnojit. Fantastickým hnojivem je kopřivová jícha. Tu získáte tak, že kopřivy nastříháte a vložíte do studené vody, přikryjete a necháte dva týdny kvasit. Výsledné hnojivo je bohaté na dusík, fosfor a draslík a s vodou se ředí v poměru minimálně 1:10 nebo více. Není třeba používat umělá hnojiva a veškerou produkci na zahrádce tak můžete mít v biokvalitě.

Zdroj informací: unichem.si

Publikováno: 16. 6. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček