reklama

Dopřejte vašemu plotu svobodu plnou zeleně a květů

Živý plot, který nepotřebuje pravidelnou úpravu a zároveň vypadá přirozeně? Pokud po takovém toužíte, pak je pro vás pravým řešením takový, který je složený z volně rostoucích dřevin. Mnohé z nich se vyznačují i půvabnými květy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Živý plot z volně rostoucích keřů, včetně růží, vypadá velmi přirozeně (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Živý plot nemusí být nuda

Živý plot má mnohem přirozenější vzhled než dřevěný, betonový nebo kovový. Ten tradiční ale vyžaduje pravidelný sestřih, což ne každého láká. Navíc zastřihování dřevin do podoby připomínající zámecký park může vypadat na venkovských a maloměstských zahradách někdy až vyumělkovaně. Mnohem vhodnější je obklopit zahradu živým plotem z volně rostoucích keřů, které ochrání před všetečnými pohledy kolemjdoucích a utlumí hluk, a které mají zároveň schopnost zastavit poryvy větru. Živý plot, podobající se přirozeným křovinám a houštinám, poskytne rovněž domov zpěvným ptákům a dalším užitečným živočichům.

Ideálním obdobím, kdy zakládat živý plot, je podzim, ale některé dřeviny mají raději jarní výsadbu. Nicméně prvním krokem při zakládání je vytyčení obvodu, kudy plot povede a umístění jednoduché pletivové nebo jiné opory, která ho udrží v požadovaném tvaru a dodá stabilitu dorůstajícím rostlinám. Pak už je jen na vás, jaké dřeviny pro svůj volně rostoucí živý plot zvolíte. Řada keřů i velmi pěkně kvete, proto ho můžete poskládat tak, že bude postupně kvést po celou vegetační sezonu.

V živém plotu se najde místo i pro osvědčený šeřík
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V živém plotu se najde místo i pro osvědčený šeřík

Vaší snahou by mělo sice být, aby volně rostoucí živý plot měl co nejpřirozenější vzhled, nicméně alespoň jednou za rok se nevyhnete nutnému prořezu, který ho zbaví planých výhonků, případně proschlých částí, jež ho hyzdí a berou sílu celé rostlině. Nutná je také občasná zálivka, zvláště v sušších obdobích.

Je z čeho vybírat

Pro volně rostoucí živý plot volte raději dřeviny, které jsou u nás původní, nebo už dávno zdomácněly. Jednak tím zachováte druhovou přirozenost a jednak budete mít jistotu, že porostou v plné síle. Výběr je skutečně pestrý, takže si pojďme některé vhodné adepty představit.

Zákula japonská je vděčný keř kvetoucí po celé jaro a léto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zákula japonská je vděčný keř kvetoucí po celé jaro a léto

Sáhnout můžete třeba po šeřících nebo trnkách, z nichž na konci léta sklidíte i úrodu drobných plodů, které sice zasyrova chutnají trpce, ale když je necháte přejít mrazem, získají sladkou chuť. Ještě než se obalí zelenými lístky, zahalí se do oslnivého závoje zlatých květů forzýtie neboli zlatice. A taková zákula japonská je ozdobena půvabnými žlutými střapatými květy od jara až do podzimu. V květnu až červnu nastává čas pro kaliny, kterých existuje několik druhů, nejen ty s typickými kulovitými květenstvími. V podobný čas rozkvétá i pustoryl, jemuž se ne zcela správně říká jasmín. A taková hlohyně červená se postará na podzim o krásnou barevnou dekoraci, protože její plody se zbarví od žluté až po červenou. A po celé jaro až do časného léta kvetou i vajgélie, nenáročné keře plné atraktivních trubkovitých květů.

Plody hlohyně se na podzim zbarví nádhernými odstíny červené a žluté
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody hlohyně se na podzim zbarví nádhernými odstíny červené a žluté

Pro volně rostoucí živý plot jsou vhodné i keře, které známe z volné přírody, kupříkladu líska nebo hloh, případně kultivary habru, buku a také u nás běžně rostoucích druhů javorů. Třeba javor babyka s jemně laločnatými listy, které na podzim získají krásnou zlatavou barvu. A živý plot můžete ozvláštnit rovněž růžovými keři, hortenziemi nebo tavolou či tavolníkem.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; zahradaapriroda.cz

Publikováno: 20. 6. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová