reklama

Květiny na zavěšení v různých nádobách oživí každou zahradu nebo balkon

Ozdobení zahrady krásnými květinami je zcela jasný cíl každého zahrádkáře. Využít k tomu lze různé květináče, truhlíky nebo koše pro květiny na zavěšení. Může to být pěkný a zajímavý tip pro vaši dekoraci na zahradu, terasu nebo pergolu. Zavěšené květiny v různých nádobách jsou také vhodným doplňkem pro balkon nebo lodžii. Ani okna by neměla být jen tak bez krásných květin, kvetoucí parapet vypadá velmi vkusně. Poradíme pár tipů, které se vám budou jistě hodit jako inspirace.

i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Květiny na zavěšení v různých nádobách jsou vždy krásnou dekorací (Zdroj: Šárka Miškovská)

Květiny na zavěšení

Jako květiny na zavěšení, vhodné k zasazení do různých nádob, jsou ideální balkonovky nebo letničky, které budou po celou sezónu dělat nádhernou dekoraci. Květiny nejsou nijak složité na pěstování a nevyžadují nijak zvláštní péči. Záplava krásných barevných květů tak bude chloubou každého balkonu, zahrady, pergoly, terasy nebo okenního parapetu.     

Vhodné nádoby pro květiny na zavěšení

Vodné jsou květináče na zavěšení. Mohou být v plastovém, dřevěném, kovovém nebo hliněném provedení, krásně vypadají i ty z kokosu nebo proutěné (ty budou jen dekorativní, uvnitř bude nutný květináč). Pro kvalitní růst květiny je důležitá velikost květináče, s tím souvisí i možné zatížení. Květináč by měl být dobře ukotven v závěsném systému, který může být součástí květináče. Květina by se neměla v květináči nadměrně houpat. Pro odtok přebytečné vody by měl být vybaven odtokovou mezerou. Některé květiny nesnášejí nadměrné přemokření, proto vás nemusí obohatit záplavou krásných květů, ale místo toho uhynou.

Květináč můžete umístit i na dřevěnou zástěnu doprostřed zahrady
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Květináč můžete umístit i na dřevěnou zástěnu doprostřed zahrady

Závěsné truhlíky jsou vhodnou variantou pro balkony nebo terasy, můžete v nich pěstovat květiny, které vám při správné péči obohatí obyčejné zábradlí záplavou krásných barevných květů. Je možné si vybrat opět z různých materiálů. Květináče by měly mít opět odtokovou mezeru kvůli odtoku přebytečné vody. Jsou i ve variantách samozavlažovacích systémů, které jsou vhodné třeba na chalupu nebo chatu, kdy nemůžete květiny zalévat každý den.  

Truhlíky krásně obohatí nevzhledné zábradlí balkonu
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Truhlíky krásně obohatí nevzhledné zábradlí balkonu

Vhodné květiny na zavěšení

Surfinie jsou vyšlechtěné velmi známé převislé petúnie. Jistě jde o jedny z nejoblíbenějších květin na zavěšení, které jsou krásnou dekorací už desítky let. Záplava barevných květů může dosahovat až 150 cm. Jsou velmi dobře pěstitelné, netrpí chorobami, jsou velmi odolné proti různým povětrnostním vlivům. Bude se jim dařit na slunném stanovišti, mohou být pěstovány i v polostínu.

Minipetúnie neboli „Million Bells“ jsou keříčkově bohatě kvetoucí petúnie, které mají oproti surfiniím menší drobnější květy. Jsou také odolné vůči povětrnostním vlivům, mají samočisticí schopnost, a proto není nutné odstraňovat odkvetlé květy. Bude se jim dařit na slunném stanovišti a nebude jim vadit ani polední rozpálené klima. Pro bohaté květenství doporučujme přihnojovat speciálními hnojivy vyrobenými přímo pro petúnie nebo balkonové květiny.

Petúnie jsou velmi oblíbení letničky na zavěšení
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Petúnie jsou velmi oblíbení letničky na zavěšení

Begónie jsou rovněž velmi oblíbené květiny i v převislé variantě. Nejčastěji se využívá plnokvětá Begonia pendula nebo begonie bolivijská. Tyto květiny dosahují výšky 20 cm a vytváří krásné a bohaté převisy, které jsou růžové, červené, oranžovo-žluté či bílé. Kvetou od května až do konce sezóny. Dařit se jim bude na stinných až pohostinných místech, nejlépe orientovaných na sever nebo na západ - ideálně, pokud je toto stanoviště chráněno před větrem.

Fuchsie mohou být vzpřímené, polopřevislé i převislé a jsou to opět velmi oblíbené květiny na zavěšení. Dařit se jim bude na zastíněném stanovišti, protože i když jsou teplomilné, přímé slunce jim vadí. Kvetou celé léto květy ve zvonkovitém a dvoubarevném provedení. Pro zasazení není vhodná nepropustná půda.

Převislé muškáty jsou skvělou volbou na balkon nebo terasu, jistě je měly rády už vaše babičky, kterým kvetly krásnou záplavou barevných květů v jednoduché nebo plnokvěté variantě. Proto, pokud si je také vysadíte, můžete mít krásnou vzpomínku na dětství. Jsou velmi odolné na pěstování.

Lobelky převislé patří mezi oblíbené letničky do závěsných květináčů nebo truhlíků. Mají krásné malé květy barvě modré, bílé, růžové, nebo fialové po celou dobu kvetení. Dařit se jim bude na slunném stanovišti na jižní nebo jihovýchodní straně. Nemají rády přemokření ani suchou půdu, proto dbejte na přiměřenou zálivku.

Bakopa patří mezi další květiny na zavěšení, vhodné na zahradu anebo balkon či terasu. Kvete po několik měsíců malými bílými, růžovými nebo fialovými květy. Tato květina má dlouhé výhonky, proto bude záplava květů opravdu zajímavá. Je nenáročná na pěstování. Dařit se jí bude na světlém místě. Přestože jde o teplomilnou rostlinu, dobře snáší i první mrazíky a v truhlících vám proto vydrží až do podzimních dnů.

Povíjnice batátová je bujně rostoucí rostlina, která se poslední dobou stává oblíbenou, vedle bohatých záplav kvetoucích rostlin svými zajímavými listy vytváří úžasný kontrast. Její listy dokáží vytvořit krásný převis, který může být v zelené nebo tmavě fialovo-zelené variantě.

Zdroj informací: modernizahrada.com

Publikováno: 19. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská