Nejkrásnějším prvkem na zahradě je bezesporu zahradní oblouk, po kterém se pnou popínavé růže. Poznáme je podle dlouhých a ohebných výhonků, které bývají hojně zdobeny malými drobnými kvítky. Voňavá květenství se pnou nejen po loubích, ale i brankách či nejrůznějších oporách. Romantika na nás z těchto míst dýchá snad na každém kroku.
Jaké růže se hodí na zahradní oblouk
Popínavé růže promění obyčejnou zahradu na kvetoucí a voňavý zázrak. Dlouhé ohebné výhonky plné barevných květů nejvíce vyniknou na zahradním oblouku či okrasné brance. Podpůrné prvky jsou pro pnoucí růže typické. Nemají úpony, kterými by se k podpoře přichytily, proto jim pomáháme vyvazováním.
Jak bychom se měli starat o růže?
Popínavé růže na zahradu volíme buď Rambery nebo Climbery. Pro zahradní oblouk je nejlepší použít odrůdu Rambery. Tato popínavá růže má velmi tvárné, řídké a měkké výhonky, které se krásně ohýbají kolem své podpory. Perfektně se hodí pro vysázení k loubí, brankám, pergolám, ale i podél stěn domů. Její výhonky běžně dosahují délky až několika metrů. Není žádným překvapením vidět popínavou růži vzrostlou do výšky až 9 metrů. I když kvetou pouze jednou za rok, četnost a hustota květenství tento nedostatek velice hravě vynahradí. Pro své bohatě načechrané květy je odrůda Rambery mezi zahrádkáři velice oblíbená. Romantická atmosféra v přítomnosti popínavé růže bývá doplněna o její až omamnou vůni.
Oproti tomu Climbery mají své výhonky silné. Stačí jim tedy pouze dvě opory, o které větve opřeme. Ty pak svou vahou klesají zcela přirozeně do všech stran a vytváří úžasný obrost plný krásných a bohatých květů. Tato odrůda kvete opakovaně. Většinou k tomu dochází ve dvou vlnách, a to v měsících červnu a září. Climbery dorůstají do výšky 2 až 3 metry.
Aby se popínavým růžím opravdu dařilo a měly bohaté květy, potřebují slunné místo. Nejlépe se jim daří u stěn domů, které jsou orientovány na jihovýchod či jihozápad. Pokud bychom je umístili na jižní stranu stěny domu, mohly by se růže přehřívat a tím by docházelo k jejich oslabení a následnému zvýšení rizika vzniku nejrůznějších chorob. Pnoucí růže také nemají rády mokrou půdu.
Popínavé růže potřebují pro svůj růst oporu, po které šplhají. Nemají vlastní úchyty. Výhonky proto musíme pravidelně uvazovat. Podél podpůrné konstrukce, jako je např. zahradní oblouk, sloup, branka či nejrůznější mřížky, upevníme výhonek umělým nebo přírodním lýkem. Použít můžeme také svorky či drátek. Jestliže uvazujeme růži na mřížku, je vhodné vést výhonky vějířovitě nebo křížem, aby nám krásně rostly a tvořily hustý porost. Na sloupek popínavé růže vineme jako spirálu.
Zahradní oblouk s popínavými růžemi musíme bránit před škůdci
O popínavé růže se musíme starat celý rok. Pokud bychom nevěnovali našim růžím potřebnou péči, zahradní oblouk by brzy postrádal nádherné květy, které ho dělají výjimečným. Růže přihnojujeme 2x až 3x za sezónu. Odkvetlé květy musíme pravidelně odstraňovat stejně, jako i kolem přítomný plevel.
Rostlinky také pravidelně kontrolujeme, zda nejsou napadeny škůdci či chorobami. Mezi nejčastější škodnou, která napadá popínavé růže, patří mšice, svilušky, lalokonosec nebo pilatky. Účinným bojem proti nim představují larvy slunéčka sedmitečného. Choroby, které nás mohou potrápit, jsou např. rez růžová, černá skvrnitost listů či padlí. Výskyt chorob můžeme eliminovat vhodnou zálivkou, která přijde ke kořenům rostlin, nikoliv na listy. Jakmile se objeví první příznaky chorob, na nic nečekáme a okamžitě začínáme bojovat.
Publikováno: 12. 6. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.ceskestavby.cz, www.zahrada-cs.com, www.zahradnictvi-flos.cz