reklama

Lze postavit bazén svépomocí, nebo je vždy potřeba firma?

Bazén na zahradě je hotové terno, zvlášť pokud máme rádi osvěžení v parném létě, máme děti a k vodě je daleko nebo když nezbývá čas. Pak je takové polenošení si v průzračné vodě hned u domu skvělý relax. Bazén si můžeme koupit nafukovací, nebo s pevnou konstrukcí a postavit si ho na vhodném místě. Ale můžeme také chtít naše bazénové odpočívání povýšit a bazén zakopat pod úroveň země. Zvládneme to sami, nebo bude potřeba si pozvat firmu?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Naplánujte si a postavte bazén na zahradě svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Bazén na zahradě

Přicházející léto už dopředu avizuje, že bude horké. Je nejvyšší čas začít přemýšlet, zda budete mít možnost a čas chodit či jezdit někam k vodě, abyste se vykoupali a osvěžili. Že nemáte čas, ale přitom je pro vás koupání v bazénu nebo přírodním koupališti příjemným a vítaným relaxem? Proč tedy nespojit příjemné s užitečným a nepostavit si na zahradě bazén svépomocí?

I když to zní jako sci-fi, není to nic nemožného. V podstatě máte několik možností. Buď si koupíte jednu z levnějších a menších variant (třeba nafukovací rodinný bazén), který nestojí statisíce, a za pár hodin se už můžete koupat, nebo dáte přednost sofistikovanější a pevnější variantě a možností částečného nebo úplného zapuštění do země – zainvestujete a bazén vám přijede usadit a zprovoznit specializovaná firma. Ale můžete také zvolit variantu střední cesty, kdy zakoupíte bazén s ocelovou, nebo skořepinovou stěnou a práce okolo si obstaráte sami.

Zapuštěný bazén má spoustu pozitiv
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zapuštěný bazén má spoustu pozitiv

Představujeme bazény nové generace

Bazény nové generace jsou určené především pro zákazníky, kteří si chtějí bazén postavit sami a hledají jednoduché, avšak kvalitní řešení. Jsou dodávány v kompletních sadách, které obsahují veškeré potřebné příslušenství pro stavbu a provoz bazénu, a novému majiteli tak odpadá nutnost shánět každé příslušenství zvlášť. Součástí dodávky je podrobný návod na stavbu bazénu a instalaci příslušenství.

Stěny bazénu jsou tvořeny inovativními polystyrenovými tvárnicemi, vnitřní část bazénu pak zesílenou bazénovou fólií. Kromě tělesa bazénu set obsahuje skimmer, vratné trysky a fitinky pro filtrační okruh. Součástí setu je kvalitní písková filtrace vyrobená v Německu a 4stupňové bazénové schůdky vyrobené z nerezové oceli.

Náš tip:

Vyzkoušeli jsme systém bazénových tvárnic CF Block. Jedná se o inovativní řešení polystyrenových tvárnic, které se používají pro stavbu stěn bazénu ze ztraceného bednění. Polystyrenové tvárnice jsou pevné bloky o délce 1,25 m. Uvnitř jsou duté a z horní a spodní strany mají profil, aby do sebe precizně zapadly (lze přirovnat ke kostkám lega). Tvárnice se vylévají betonem, který se vyztuží stavební ocelí.

Je rozdíl, zda zvolíte tzv. základní set, nebo vylepšený set (de luxe). Tento rozdíl spočívá v možnosti použití solinátoru, což je poslední hit koupací sezóny. Solinátor je zařízení, pomocí kterého můžete dezinfikovat vodu ve vašem bazénu. Toto zařízení pro omezení použití bazénové chemie a redukci chloru ve vodě až o 70 % pomocí elektrolytické jednotky z lehce slané vody generuje plynný chlor, který likviduje bakterie a viry.

Fóliový, laminátový, nebo také samonosný?

Pokud se rozhodnete pro fóliový bazén, máte na mysli takový, který se vyrábí ze speciální fólie, a ta je z polyetylénu. Rovněž je to fólie, která disponuje hydroizolačními vlastnostmi. Tento druh bazénu vám pomůže šetřit peněženku co možná nejvíce. Fólii si můžete vybrat v mnoha tvarech, velikostech, a také barevných provedeních, takže si můžete zvolit takový bazén, po kterém toužíte. Fólie je navíc chráněná před UV zářením a bez problémů můžete využívat chemické přípravky na úpravu vody.

Laminátové bazény na vaší zahradě vydrží dlouho, třeba i několik desítek let. Díky materiálu odolává tato skořepina teplotním výkyvům a vy tak můžete v klidu využívat přípravky do bazénu, protože chemie v nich obsažená jim jen tak neuškodí. I zde je možno vybírat, jakou barvu si chcete pořídit. Co vás může limitovat, je výběr velikosti a tvaru.

Samonosný bazén je poměrně drahou a vysokou investicí. Jde ale o tak odolný materiál s dlouhou životností, že dokonce převyšuje životnost ostatních bazénů, a ani nepřetržitý provoz mu nijak extrémně neublíží.

Fóliový bazén nebo bazén s ocelovou stěnu má velmi dlouhou životnost
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fóliový bazén nebo bazén s ocelovou stěnu má velmi dlouhou životnost

Stavební práce

Nejdřív bude potřeba vybrat vhodné místo ke stavbě bazénu. Takové místo je ideálně co neblíže u přívodu vody. Pokud plánujete postavit bazén na kopcovitém a nerovném povrchu, je nutné povrch nejdříve dorovnat. Jámu na bazén vykopejte o něco větší, než je rozměr bazénu. V případě větší nerovnosti terénu je možné zvolit částečné zapuštění bazénu. Pří kopání jámy myslete i na jímku. 

Dno jámy je nutné vybetonovat. Základovou desku vytvoříme standardně jako třeba u základů domu. Můžete dopředu myslet i na elektrifikaci bazénu, takže připravíte i elektrické kabely, nebo dodatečně využijete solární energii. V případě částečně zapuštěného bazénu je potřeba vybudovat betonovou hráz pro vyrovnání.

Půjčte ti malý bagřík a za víkend máte vyhloubenou jámu na bazén
Půjčte ti malý bagřík a za víkend máte vyhloubenou jámu na bazén (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jámu bude potřeba vylít betonem
Jámu bude potřeba vylít betonem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Polystyrenové tvárnice jsou duté a z horní i spodní strany mají profil, aby do sebe precizně zapadly jako dětská stavebnice. Tvárnice se vylévají betonem, který se vyztuží stavební ocelí.

Polystyrenové moduly sestavíte jako dětskou stavebnici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Polystyrenové moduly sestavíte jako dětskou stavebnici

Výhodou je jednoduchá stavba z relativně lehkého materiálu, který je ale díky svému speciálnímu složení pevný a odolný. Vnitřní stěny bazénu se poté natahují stěrkou, která stěny zpevní a ochrání před mechanickým poškozením.

Stěny se zevnitř vylejí betonem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stěny se zevnitř vylejí betonem

Přes stěny z polystyrenových bloků se potahuje speciální kvalitní 3vrstvá bazénová fólie. Fólie je vysokofrekvenčně svařená, což zajišťuje kvalitu svaření a dlouhodobou těsnost spojů, má tloušťku 0,8 mm a můžete si vybrat mezi modrou, béžovou a šedou barvou. Fólie odolává bazénové chemii nebo ošetření vody salinací; je odolná vůči UV záření. Je opatřena zámkovým systémem pro uchycení na bazén. Na horní obvod bazénu se nainstaluje speciální lišta, do které se pak fólie pomocí zámkového systému uchytí.

Příslušenství

Bazény s ocelovou stěnou i fóliové bazény z polystyrenových bloků se dají vylepšit celou řadou příslušenství. Není to jen o již zmíněném solinátoru (salinátoru), ale je to třeba i zakrytí bazénu. To můžete řešit buď běžným zastřešením, nebo použitím moderní verze, a tou je lamelové zakrytí. 

Lamelové krytí je pevné a moderní
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lamelové krytí je pevné a moderní

Lamelové zakrytí plave volně po hladině, díky čemuž se tak markantně neodpařuje voda z bazénu. Dále tyto lamely slouží jako bezpečnostní pojistka proti pádu osoby nebo zvířete do vody a také jako přírodní ohřívač vody.

Takový bazén zvládne postavit i jeden člověk, ovšem úměrně tomu se prodlužuje čas strávený na stavbě. Protože, co si budeme nalhávat, je to stavba. Dva a více lidí je ale schopno (za ideálních podmínek) za jeden víkend vyhloubit potřebnou jámu a vylít ji betonem. Po uplynutí potřebné doby na vyzrání betonu je možné za další víkend postavit stěny bazénu, vyztužit je opět betonovou směsí a potáhnout fólií. 

Než nastanou horké letní dny, máte na zahradě bazén, který vydrží víc než jen několik koupacích sezón.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Moderní bydlení; CF Group CZ & SK s.r.o.; cenovyradar.cz; elegantnibydleni.cz

Publikováno: 21. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová