reklama

Na výsevy zeleniny ani v červnu není pozdě

Ukončit výsevy zeleniny po sklizení prvních raných odrůd by byla velká škoda! Za dobrého počasí je možné vysévat prakticky kontinuálně tak, abychom měli pořád dostatek v přísunu zeleniny, která nám dává vitaminy a další důležité látky a během horkých dní nás umí perfektně osvěžit. Pojďme si projít druhy zeleniny, které můžeme vysévat ještě do konce června.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
V červnu vysejte třeba cibuli sečku nebo fazol, ten si ale zaslouží naklíčit, lépe pak roste (Zdroj: Jaromír Malich)

Můžeme ještě vysévat zeleninu v červnu?

Na výsevech zeleniny v červnu mají značný podíl druhy s krátkou vegetační dobou, které se sklízí nejčastěji už za dva měsíce od výsadby. Oblíbený je ledový salát, ředkvička, ředkev nebo kedlubna. Vzhledem k tomu, že díky intenzivní kultivaci je půda ve vynikající kondici, dobrá úroda je opravdu dosažitelným cílem.

Oblíbené brukvovité

Brukvovitá zelenina patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny vůbec. Tradičním zástupcem je ředkvička, kterou můžete mít v mnoha různých kultivarech. Většina z nich se dá pěstovat na většině půd. Při pěstování je nutné po výsevu pravidelně zalévat a včas sklízet, to kvůli dřevnatění bulviček.

Jednou ze zelenin, kterou je možné vysévat po celý červen, je ředkvička, pozor ale na pravidelnou závlahu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Jednou ze zelenin, kterou je možné vysévat po celý červen, je ředkvička, pozor ale na pravidelnou závlahu

Na žádné zeleninové zahradě nesmí chybět kedlubny, které ale vyžadují specifickou péči. Jde především o záhřevnou a dobře vyživovanou půdu. Nesmírně nutná je též pravidelná zálivka, omezující praskání bulev. Postupným výsevem lze mít neustálý přísun této chutné zeleniny podobně jako u ředkviček. Pro výsevy ke konci června jsou vhodné především bílé kultivary, při výběru osiva přihlédněte také k odolnosti proti dřevnatění.

Výsev listové zeleniny

Mezi nejběžnější zeleninu patří salát. Tradičně oblíbeným je salát ledový, který je možné v červnu vysévat buď přímo na stanoviště, nebo do skleníku s následným přepikýrováním ven, avšak až poté, co se mu vytvoří několik pravých lístků. S pravidelnými výsevy, které aplikujete dva až tři týdny po sobě, můžete mít salát k dispozici až do podzimu.

Křupavé listy salátu nás v letních vedrech zajisté osvěží
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Křupavé listy salátu nás v letních vedrech zajisté osvěží

Mezi velké oblíbence patří také špenát a mangold. První z nich má rád humózní půdu, která je bohatá na dusík. Výsev se provádí přímo na záhon a za dobrých podmínek je vegetační doba 60 dnů. Mangold je podstatně méně náročný, ale aby dal vysoký výnos, pak k růstu potřebuje velké množství vláhy.

Když chce půda vzpruhu

Řešíte i na své zahradě, že je půda chudá na živiny nebo jen chcete zásadně zlepšit její stav? Velmi dobrým příkladem je výsev fazolu zahradního nebo hrachu. Tím doplníte zahrádku o další chutnou zeleninu a tyto rostliny půdu obohatí o sloučeniny dusíku. Po sklizení je vynikající zelené části rozsekat a zapravit do země.

Při výsadbě brambor v červnu volte rané odrůdy. Na obrázku vlevo je raná Rosara
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při výsadbě brambor v červnu volte rané odrůdy. Na obrázku vlevo je raná Rosara

Velice dobrým prostředkem pro zlepšení vlastností půdy jsou brambory. Vlivem nutnosti intenzivní kultivace ve vegetační době, což je především kypření a nahrnování hrůbků, je půda po sklizni v perfektním stavu. Stejně tak dobře brambory porostou i v roztrhaném trávníku, kde kusy drnů poslouží jako zdroj živin. Zde je však vhodné před výsadbou aplikovat dusíkaté vápno z hlediska prevence drátovce, a to alespoň tři týdny před výsadbou. Pro červnové výsadby dobře poslouží některé z velmi raných odrůd.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 25. 6. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich