reklama

Jak proměnit běžný trávník v louku plnou květin

Trávník jako louka je souvislý porost, který tvoří traviny a luční květiny. Zatímco o běžný trávník se musíte starat, louka toho příliš mnoho nepotřebuje. Chcete ušetřit peníze i čas? Rádi byste byli blíže přírodě? Zbavte se pečlivě posečeného trávníku a založte si místo toho květnatou louku. Poradíme vám, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trávník jako louka je mnohem přirozenější a méně náročný na údržbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávník jako louka 

Trávník jako louka se řadí mezi druhově nejbohatší živá společenství v rámci celé Evropy. Je totiž domovem spousty živých organismů. Žijí zde motýli, brouci a další hmyz. Je zdrojem potravy nejen pro včely. V okolí těchto luk se drží i zpěvné ptactvo. Jsou oproti často sekaným trávníkům mnohem ekologičtější a snazší na údržbu, protože nepotřebují závlahu ani hnojení. Lépe zvládají suché období. Je to díky husté síti kořenů, která brání prosakování vody do hlubších vrstev. Zázraky však nečekejte na počkání. Pokud se rozhodnete změnit svůj trávník v louku, celková proměna bude trvat pravděpodobně 3 roky. 

Pozemek je nutné na proměnu nejprve připravit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozemek je nutné na proměnu nejprve připravit

Jak založit louku? 

Pokud jste se rozhodli založit místo trávníku louku, je zapotřebí nejprve zvážit, jestli máte doma alergika, protože ten bude v její blízkosti trpět a může se mu i dost významně zhoršit jeho zdravotní stav. Situaci můžete sice vyřešit častějším sekáním, což výrazně sníží množství pylu, vy se však zase ochudíte o krásu květů, tedy důvod, proč jste si louku pořídili. I proto nejsou tyto trávníky ideální do měst.

V případě, že vám v tom nic nebrání, je nutné si daný pozemek nejprve připravit. Zem je zapotřebí nejprve zrýt a zbavit ji všech zbytků rostlin. Ideálně z povrchu odstraňte 5 až 7,5 cm půdy (použít ji můžete jinde na zahradě). Dále musíte odstranit i velké kameny. Potom povrch potřebuje uhrabat a urovnat. Po 1 až 2 týdnech čekání zkontrolujte, zda se na pozemku neobjevil plevel. V případě, že ano, vyryjte ho i s kořeny. Následně na plochu rozprostřete vrstvu čerstvé drnovky (těžké tmavé zeminy s drobtovitou strukturou, zemitou vůní a vysokou absorpční schopností). A teprve až pak se můžete pustit do zakládání trávníku jako louka.

Koupené směsi jsou sice nejdražší, ale díky nim se proměny dočkáte v nejkratším čase
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupené směsi jsou sice nejdražší, ale díky nim se proměny dočkáte v nejkratším čase

Zakládání květnatého trávníku 

Při zakládání květnatého trávníku je nutné si uvědomit, že jde o mnohem pomalejší proces než zakládání běžného trávníku. Přece jen jde o přirozenější variantu porostu a u ní se prostě musí počítat s delším časem. V tomto typu trávníku jsou totiž rostliny, které v přírodě rostou po tisíce let, ale i rostliny, které jsou vyšlechtěné. Semena původních rostlin klíčí a rostou zpočátku pomalu a také potřebují i dostatek vláhy. I proto je zapotřebí v průběhu přeměny porost častěji sekat, čímž se potlačí růst agresivního plevele. Je totiž citlivý na častější sečení. 

Nejlepším způsobem péče o louku je kosení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejlepším způsobem péče o louku je kosení

Tvorba louky 

Musíme předem upozornit, že průměrná proměna běžného trávníku v květnatou louku trvá přibližně 3–5 let. Samozřejmě, že se vše odvíjí od metody, kterou si pro založení květnatého trávníku vyberete. První rok po výsevu semen proto nečekejte žádné zázraky. Rok po výsevu budou růst hlavně kořínky a na povrchu se objeví plevel. Ten byste měli posekat ve chvíli, když dosáhne 20cm výšky. Po posečení ho nenechávejte na půdě, ale ihned ho sesbírejte.

Druhý rok je již vhodné, abyste louku kosili kosou, případně i sekačkou, ve výšce 5 cm. V tomto roce vám již založený květnatý trávník kvete. Aby se porost zahustil, posečte ho v tento rok 2–3×. Vhodná doba pro sečení nastává v okamžiku, když odkvetou kopretiny, což je obvykle doba na přelomu června a července. Od třetího roku pak louku koste 1× až 3× ročně. Po sečení nechte trávu alespoň 2 dny na místě, aby semínka mohla dozrát a vypadnout do půdy.

Nejjednodušší způsob založení kvetoucího trávníku je spojen se setím předem nakoupených semen
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejjednodušší způsob založení kvetoucího trávníku je spojen se setím předem nakoupených semen

Způsoby setí trávníku 

Způsobů, jak můžete proměnit trávník v louku, je hned několik. Nejlevnější, ale také i nejméně efektivní metoda je spojena s rozprostíráním sena (z luk v blízkém okolí). Toto seno nasbírané v různém časovém období by se mělo rozprostřít po ploše podobně jako mulč. Tvorba takového trávníku je však velmi pomalá, trvat může až 10 let.

Nejjednodušší způsob zakládání louky představuje výsev speciálního osiva, což má i nejlepší výsledky. Je to ale zároveň i ten nejdražší způsob založení květnatého trávníku. Semena na takový rozkvetlý trávník si můžete koupit v různých směsích, které jsou již předem připravené, ale také si je můžete nechat namíchat přímo na míru. Nejlevnější jsou přitom kopretinové a motýlí louky. Semena je možné koupit v různě velkém balení (od 10g, přes 50g a dokonce i 1kg, které přitom vystačí na 500 m²). Semena také můžete vybírat i s ohledem na lokalitu. Na slunných místech se daří kopretinám, mákům a třeba také chrpám. Ve vlhku pak dobře roste kohoutek luční a tužebník jilmový.

A kdy začít se setím? V případě, že je půda vlhká a těžká, semena vysejte v období od dubna do června, pokud je naopak suchá a písčitá, tak na přelomu září a října. Před výsevem osivo smíchejte s pískem. Semena jsou totiž velmi malá a je proto těžké je samotné rovnoměrně rozptýlit. Smíchání s pískem vám v tom pomůže. Dobré je rovněž i to, když si pozemek rozdělíte do několika menších sektorů, které budete vysévat postupně. Semínka po výsevu hráběmi zapravte do povrchové vrstvy půdy. 

Tam, kde je tráva již tak na půl cesty, můžete ho zkusit obohatit semeny z okolních luk
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tam, kde je tráva již tak na půl cesty, můžete ho zkusit obohatit semeny z okolních luk

Tam, kde už je obstojný trávník 

Tam, kde je obstojný trávník, který by bylo škoda rušit, můžete použít ještě jinou metodu zakládání trávníku jako louka, jde o samosběr semen z klasické louky. Tato nasbíraná semena promění již stávající trávník v louku. Semínka se v tomto případě vysévají jen na některých místech. Následně se pak trávník přestane hnojit a postupně snižujte i počet sečení. Tato proměna je ze všech nejpomalejší a bohužel rozkvetlý trávník není ani tak pestrý jako u předchozích způsobů přeměny. Tento trávník se postupem času nakonec přemění sám, ale na výslednou podobu louky nebudete mít žádný vliv. I zde však existuje jisté řešení. Proměnu trávníku v louku můžete urychlit a zlepšit tak, že k výsevu použijete koupenou směs semen.

Péče o kvetoucí trávník 

Po výsevu se trávník nezalévá, dokonce nepotřebuje ani pohnojit. Jedinou péči, kterou po založení potřebuje, je sekání 2× až 3× do roka. 

Zdroj informací: culinabotanica.cz; kvetnatelouky.cz; agronatura.cz; agrotis.cz

Publikováno: 29. 6. 2023, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová