Objevily se na vašich rostlinách bílé chomáčky nebo novotvary neznámého původu? Pak zbystřete, nejčastěji se jedná o vlnatky a vlnaté červce. Pokud napadnou rostliny, dokážou je velmi rychle zahubit. Proto je nezbytné s nimi bojovat a my vám poradíme, jak na jejich likvidaci.
Napadení rostlin škůdci je časté
I doma v bytě může dojít k napadení rostlin škůdci. U pokojových rostlin je nejčastějším příznakem napadení vlnatým červcem přítomnost malých bílých chomáčků, které se nejčastěji objevují v paždí listů či na kmeni rostlin. V bytech šíření škůdců nahrává suchý vzduch a také přehnaná zálivka.
Proti těmto škůdcům je nezbytné co nejrychleji bojovat účinným postřikem. Samozřejmě že můžete sáhnout po některém z komerčně prodávaných insekticidů, nicméně dobře se osvědčil postřik denaturovaným lihem nebo mýdlovým roztokem. Zásadní je pokojovým rostlinám zvýšit dostatečně vlhkost vzduchu a omezit zálivku tak, aby se napadení neopakovalo.
Vlnatka je druhem mšice a vyskytuje se především na venkovních rostlinách. Příznaky jsou podobné jako u napadení rostlin mšicemi, tedy zkroucení listů nebo jejich žloutnutí a slábnutí rostlin. Avšak vlnatky tvoří na spodu listů novotvary, hálky, díky čemuž jsou snadno odlišitelné od klasických mšic.
I zde je důležité po napadení rostlin rychle zasáhnout – třeba využitím řepkového oleje, do kterého přimícháme trochu tekutého mýdla, díky tomu postřik na listech bude držet. Pokud přidáte ještě kypřicí prášek, pak je účinek téměř dokonalý, avšak při silném napadení je nutné jej opakovat. Nezapomeňte, že postřiky je nejlepší aplikovat obecně brzy ráno, nebo pozdě večer, kdy již nelétají včely.
Zdroj informací: nkz.cz
Publikováno: 28. 6. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček