reklama

Jak předejít zbytečným chybám při pěstování rajčat

Vegetační doba rajčat je právě teď ve fázi kvetení a nasazování prvních plodů. Ale svoje úsilí, které rostlinám věnujeme, můžeme totiž zhatit mnoha nepromyšlenými chybami. A proto se podíváme na nejčastější chyby při pěstování těchto populárních rostlin.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Pěstování rajčat se daří v dobrých podmínkách, při nepřehuštěné výsadbě, za pravidelné zálivky a s dostatkem živin (Zdroj: Jaromír Malich)

Chyby při pěstování rajčat vedou k malé úrodě

Absolutně nejčastější chybou při pěstování rajčat je jednoznačně přehuštěná výsadba. I v husté výsadbě mohou dát rajčata obdivuhodnou sklizeň, ale na malém prostoru často dochází k větší kondenzaci vlhkosti, což nahrává nejhorší chorobě, kterou je plíseň bramborová. Ta umí rychle zničit celou budoucí úrodu.

Zalévání na list či plody je nejsnazší cestou k plísni bramborové
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Zalévání na list či plody je nejsnazší cestou k plísni bramborové

Právě plíseň je opravdovým strašákem, její příznaky jsou zprvu mírné, ale pokud rychle nezasáhnete, bývá často pozdě. Přehuštěná výsadba má také ten důsledek, že jednotlivé rostliny si mohou konkurovat a chybí jim živiny.

Pozor také na možnost popálení sluncem. Ve venkovních prostorách je vhodné rajčatům udělat stěnu z bílé netkané textilie, výplň skleníku se právě ze stejného důvodu natírá bílou barvou. Právě i takový fakt, jako je poškození sluníčkem, rajčata vysiluje a napomáhá napadení škůdci a chorobami.

Venkovní pěstování pod střechou na slunečném místě znamená často parádní přísun domácí zeleniny
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Venkovní pěstování pod střechou na slunečném místě znamená často parádní přísun domácí zeleniny

U tyčkových rajčat je naprosto nezbytné vylamování zálistků. Pokud nebudete zálistky vylamovat, pak hrozí, že nebudete mít žádnou úrodu. Zálistky je nutné vylamovat pravidelně – a to po celou vegetační dobu.

Pěstování rajčat bez chorob a škůdců

Problém s praskáním rajčat způsobuje především nerovnoměrná zálivka, kdy jednou za čas zaléváte pouze velkými dávkami vody. Popraskané plody je nutné co nejrychleji sklidit a zpracovat, jinak se rychle zkazí.

Abyste minimalizovali riziko napadení houbovými chorobami, nikdy nezalévejte na list. Ve slunečném počasí během dne po zalévání působí kapky vody jako lupa, což může vyústit v popálení listů. Zvýšená vlhkost listů a plodů také nahrává rozvoji plísně. Také dávejte pozor na přelévání, kdy rajčatům přestává fungovat kořenový systém, vede to tak k úhynu rostlin.

K prevenci proti plísni využijte postřik jedlou sodou
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
K prevenci proti plísni využijte postřik jedlou sodou

Nezapomeňte také na aplikaci výživy. Nutnost je pravidelná změna stanoviště každý rok a k tomu hnojení organickým materiálem. Nejlepší je využití kompostu, chlévského hnoje a dalšího materiálu. Při venkovním pěstování na poli je možné nasadit také zelené hnojení. Rajčata potřebují pro zdárný vývoj plodů také vápník, který snadno získají tehdy, pokud nadrcené vaječné skořápky zapravíte mělce do půdy. Příznakem nedostatku vápníku je černání konců plodů.

Zdroj informací: nkz.cz

Publikováno: 30. 6. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich