reklama

Máte zarostlý pozemek? Nevěšte hlavu, s šikovným nářadím ho hravě učešete

Pozemek, o který se léta nikdo nestaral, vypadá trochu jako bezdomovec. Zanedbaný, zarostlý a vysloveně volající po zásahu sekačky či zahradnických nůžek. Proto si na takovou úpravu pozemku pořiďte spolehlivé pomocníky a kvalitní nářadí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na úpravu zarostlého pozemku si pořiďte kvalitní a spolehlivé pomocníky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Úprava zarostlého pozemku 

Představte si, že jste zdědili pozemek, který už dlouho nikdo neošetřoval. Každým rokem zde vyraší vyšší a vyšší tráva, stromy roztahují svá chapadla do všech světových stran a keře vypadají jako křivolaké drápy Harpyjí, připravené rozsápat vás, sotva vkročíte na jejich posvátnou půdu. Je tedy nejvyšší čas pustit se do úpravy pozemku.

Příroda nám přerůstá přes hlavu pokaždé, když ji přestaneme krotit. Někdy je to dobře, ale v případě našeho pozemku rozhodně dáme přednost nějaké méně bujné formě. Je potřeba si plivnout do dlaní nastartovat sekačky, vyžínače, křovinořezy a nůžky nebo elektrické plotostřihače a pustit se do práce.

Vysokou a suchou trávu posekáme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vysokou a suchou trávu posekáme

Máme také druhou možnost, a to zlikvidovat přerostlé křoviny, vysokou trávu a přebujelou vegetaci celkově opravdu ryze ekologicky. Můžeme také zapojit i býložravá domácí zvířata. Ovce jako živé sekačky a kozy jako živé křovinořezy jsou nedocenitelné. Pravda, jejich práce není rychlá ani příliš úhledná, ale zato do nich nemusíme lít benzín a zapojovat je do elektrické sítě.

Pokud ale chceme při úpravách pozemku pracovat precizně, využijeme zahradní náčiní a některého z mechanizovaných pomocníků. Jedním z těch důležitých je křovinořez. Je vcelku jedno, jestli bude benzínový, elektrický, nebo s AKU baterií. Důležité ale je, aby měl vyměnitelnou hlavici a my měli k dispozici jak žací strunu, tak talíř s noži na posekání náletových dřevin a křovin.

Platným pomocníkem nám bude křovinořez
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Platným pomocníkem nám bude křovinořez

Náš tip: 

Vyzkoušejte pro práci na zahradě akumulátorový křovinořez HECHT 1440, který má oproti běžným motorovým vyžínačům výhodu v tichém provozu bez emisí. Při práci nebudete rušit sousedy hlukem nebo je obtěžovat výfukovými zplodinami. S hmotností pouhých 5,5 kg se rychle stane oblíbeným pomocníkem, se kterým snadno dosečete trávu v místech, kam se nelze s běžnou sekačkou dostat, jako jsou různé svahy, strouhy nebo místa mezi okrasnými dřevinami. Se strunovou hlavou o záběru 30 cm je možné jej použít pro i posekání přerostlé trávy. S kovovým kotoučem o záběru 25,4 cm pak není problém posekat mladé náletové dřeviny nebo například zkrotit rozrůstající se maliník.

Na trávu si při úpravě pozemku kromě sekačky pořiďte i vyžínač
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na trávu si při úpravě pozemku kromě sekačky pořiďte i vyžínač

Nejideálnější zahradní stroje jsou asi akumulátorové. Jsou především tiché, takže při zušlechťování našeho pozemku nebudeme rušit sousedy a obtěžovat je hlukem a zplodinami. Elektrické náčiní je sice také tišší, ale nevýhodou je právě kabel, který za sebou musíme stále táhnout, a při troše nepozornosti hrozí, že jej přesekneme.

Pro práci na zanedbaném pozemku se bude také hodit akumulátorový plotostřih HECHT 6040, který je skvělým pomocníkem při údržbě živých plotů a okrasných dřevin. Díky akumulátorovému napájení obsluhu při práci neomezují žádné kabely jako u elektrických strojů, zároveň je oproti použití spalovacího motoru relativně tichý a bez emisí.
Využijte buď elektrické, benzínové, nebo AKU přístroje
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Využijte buď elektrické, benzínové, nebo AKU přístroje

U plotostřihů je to podobné jako u jiných elektrických zařízení. Musíme mít zdroj energie a neustále přemisťovat kabely. Akunářadí má tu výhodu, že na jednu baterii můžeme obsluhovat více pomocníků. A opět, když už si na zahradě při úpravách pozemku hrajeme na zvířata, naši pomocníci aspoň neřvou jako tur.

Velkým a hodně platným pomocníkem bude také HECHT 5043 je akumulátorová sekačka bez pojezdu. Sekačka je napájena z lithiového akumulátoru a bez námahy s ní obsekáte květinové záhony, keře a další překážky v zahradě. Kvalitní kombinovaný sběrný koš s plastovým vrchem se signalizací naplnění vám přesně oznámí, kdy je potřeba udělat přestávku a koš vysypat.

Pokud už na naší zahradě není co vylepšovat, trávník je vzorně posekaný, keře zastřižené a větve stromů ořezané, živý plot má tu správnou fazónu a okraje záhonů jsou dokonale oddělené od trávníku, většinou pro nás zahradní úpravy pozemku na jistou dobu končí. Pokud jsme ale nalezli v této činnosti zalíbení, můžeme své ruce a naše akumulátorová zvířata nabídnout některému ze spolků, které se starají o údržbu zeleně v přírodě. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Na přírodno; HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 27. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová