reklama

Víte, jak správně založit vřesoviště?

Pestrobarevné vřesoviště plné léčivých a voňavých květin dokáže proměnit obyčejný nudný pozemek na naprosto kouzelné místo. Nenáročné rostliny, jakými bezpochyby vřes a vřesovec jsou, může doplnit např. azalka, borůvka nebo i brusnice brusinka. Jejich spojením a zasazením do fádního terénu můžeme získat zahradu plnou různých barev a omamných vůní. Svými květy nás budou těšit po celý rok.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pestré barvy a omamná vůně jsou typickým znakem vřesoviště

Jak založit vřesoviště?

Nejdůležitější při zakládání vřesoviště je výběr ideálního místa. Nejlepší je pro vřes slunné místo. Rostliny můžeme vysadit i na části zahrady, kde je mírný polostín. Vždy je však musíme chránit před větrem a průvanem. Tím výběr vhodného místa nekončí. Vřesovec i ostatní vhodné rostliny nesnášejí vápno. Jestliže máte na pozemku místo, kde se nachází nejrůznější suť ze stavby, nepomůže ani navezená ornice. Vřes by zde brzy zašel. Ideální půda by měla být mírně kyselá až kyselá.

Vřesovité rostliny a jejich zazimování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Nejvhodnějším obdobím pro založení vřesoviště je podzim. Vznikající plochu si pečlivě promyslíme a vybereme vhodné rostliny. Vřes a ostatní vřesovité rostliny se úžasně vyjímají, pokud je vysadíme v hojném počtu a volíme jejich nejrůznější druhy. Doplnit je můžeme o drobné keře, jakými je azalka nebo rododendron či borůvky. I brusnice brusinka dokáže podtrhnout barevnost vřesovitých rostlin. Před jejich zasazením do půdy je vhodné jednotlivé rostliny rozložit na ploše, abychom měli perfektní přehled konečného vzhledu vytvářeného vřesoviště. Tento krok nám nabídne prostor pro případnou změnu. Mezi jednotlivými vřesovitými rostlinami ponecháme vzdálenost zhruba 20 cm až 50 cm. Vřesy se krásně rozrostou, propojí a vytvoří úžasnou scenérii barev. Po výsadbě musíme rostliny dobře zalít. Prostor mezi jednotlivými rostlinami zaplníme mulčovací kůrou.

Víte, jak správně založit vřesoviště?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jak správně založit vřesoviště?

Při zakládání vřesoviště máme na výběr z velkého počtu vhodných rostlin. Vytváříme tedy místo, které bude opravdu rozmanité.  Jednotlivé vřesy mají různá období, kdy se můžeme těšit z jejich květů. V zimě nás tedy může blažit pohled na vřesovec pleťový či darlejský, které kvetou až do dubna. Naopak léto a podzim bývají ve znamení květů vřesu obecného, vřesovce těkavého či čtyřřadého nebo dabécie kantabrijské. U vřesovce čtyřřadého musíme pamatovat, že tato rostlina není mrazuvzdorná. Na zimu je tedy dobré ji vyjmout z vřesoviště a přesunout na místo, kde bude proti mrazu chráněna.

Nejvhodnější období, kdy vysazujeme vřes a vřesovec, je podzim. Měsíce září i říjen jim dávají ještě potřebnou sílu k růstu. Rostliny budeme vysazovat vždy ve větším počtu od jednoho druhu. Ideální je vysadit 8 až 12 rostlin od jednoho druhu najednou.

Pokud zakládáme vřesoviště na větším prostoru, můžeme rostlinky doplnit o menší keře. Ideální volbou je rododendron nebo azalka, které mají stejné půdní nároky jako vřesovec či vřes. Zakládané vřesoviště též můžeme vyšperkovat libavkou poléhavou nebo ozdobit bobulemi borůvky kanadské. Také brusnice brusinka či brusnice borůvka dokážou podtrhnout něžnou barevnost vřesovitých rostlin stejně, jako stálezelené a pomalu rostoucí keře leukothoe.

Úchvatný pohled nabízí též kombinace vřesovitých rostlin s nízkými jehličnany. Do vřesoviště se hodí nejen cypřišek, ale i borovice či smrk nízkého vzrůstu. Na jaře pak můžeme barevný akcent vřesoviště podtrhnout kvetoucími cibulovinami. Výbornou volbou jsou tulipány, sněženky nebo divoké narcisy.

Víte, jak správně založit vřesoviště?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jak správně založit vřesoviště?

Péče o vřesoviště

Vřesoviště je ideální forma zahrady pro začínající zahrádkáře. Nepotřebuje žádnou speciální údržbu a je celkem nenáročné. Stačí jej každé jaro pouze sestříhat a pohnojit. Pravidelný sestřih je důležitý pro bohatý růst rostlin a tvorbu poupat. Jestliže si na zahradě vysadíme vřes, který kvete v zimě či na jaře, musíme jej sestřihnout ihned po odkvetení. Vřes a vřesovce, které kvetou v létě, budeme zastřihávat pravidelně na jaře a to v měsících březnu nebo dubnu. Při zastřihávání se odstraňují především odkvetlé výhonky.

Obrovskou výhodou všech vřesovitých rostlin je jejich odolnost vůči škůdcům a chorobám. Pokud máme na vřesovišti mírně kyselou půdu, máme zajištěno preventivní opatření proti těmto nepříjemnostem. Ve chvíli, kdy nám začnou listy vřesu žloutnout a následně hnědnout, je v půdě příliš mnoho vápna. První pomocí je v tomto případě roztok, který obsahuje železo. Vřes a vřesovce jím zalijeme.

V některých případech se může v okolí vřesovitých rostlin objevit václavka. Jedná se o houbu, která napadá dřeviny, parazituje na nich a následně je ničí. Bílou houbu tedy okamžitě odstraníme a zároveň vyměníme půdu v okolí.

Víte, jak správně založit vřesoviště?
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Víte, jak správně založit vřesoviště?

Vřesoviště vytváří různobarevné koberce, které nás zaujmou nejen na pohled svou krásou, ale i mnohdy až omamnou vůní. Jsou velice nenáročné na údržbu. Čím dál více se stávají oblíbenou formou zahrad pro lidi, kteří nemají na své pozemky mnoho času.

Publikováno: 26. 6. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: homebydleni.cz, www.ceskestavby.cz, www.levnepostriky.cz, www.obi.cz