reklama

Při vysazování plodové zeleniny se nespoléhejte jen na počasí a dobrou půdu

Pěstování plodové zeleniny, jako jsou cukety nebo dýně, se zdá jako banální záležitost. Prostě zasadíme semínko nebo sazenici a počkáme si, až nám narostou plody. Ale to je velký omyl. Musíme vsadit na správnou odrůdu, které se bude v našich podmínkách dařit, zajistit semenům a sazenicím dobrou půdu, pravidelně zalévat a ošetřovat rostliny před škůdci a chorobami.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výsadba a pěstování plodové zeleniny s sebou nese i jistá rizika (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.))

Výsadba a pěstování plodové zeleniny od semínka do sklizně

Plodová zelenina, to jsou papriky, rajčata, okurky, cukety nebo dýně. Je jich samozřejmě celá dlouhá řada a vyznat se v jednotlivých odrůdách jednotlivých typů zeleniny je úkol pro zkušeného zahradníka. Proto se dnes zaměříme hlavně na pěstování plodové zeleniny, jako jsou cukety a dýně.

Vybrat si ale mezi odrůdami jednotlivých druhů je docela náročné. Na trhu jich naleznete skutečně nekonečné množství. Abychom si správně vybrali, musíme vědět, jak velký záhon "obětujeme", jaké podmínky k pěstování máme a kolik rostlin chceme mít. 

Dýně

Mezi nejoblíbenější dýně rozhodně zařadíme dýni Butternut LisciaCucurbita maxima je latinský název pro tykev velkoplodou, jednoletou rostlinu označovanou také jako dýni máslovou nebo muškátovou. Tykev velkoplodá 'Butternut Liscia' je zajímavá raná odrůda, pro kterou je typický hruškovitý podlouhlý tvar plodů oranžové barvy. Dužina má výjimečnou lahodnou máslově-ořechovou chuť, v plné zralosti je světle oranžová. Dužina je nejčastěji zpracovávána na kompoty, ale její využití je velmi široké. Hodí se i k přípravě různých kaší, pyré nebo do salátů. Tento druh tykve je výborný i k přípravě zákusků.

Máslová dýně jinak také zvaná dýně muškátová
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Máslová dýně jinak také zvaná dýně muškátová

Dýně Hokaido

Dýně Hokaido 'Uchiki Kuri' má svůj původ v dalekém Japonsku. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších odrůd. Velkoplodá tykev se sytě červenooranžovými plody, které jsou asi 20–25 cm velké, váží 1–2 kg a dá se skladovat delší dobu. Obecně mají dýně Hokaido široké využití v kuchyni, jejich slupku není třeba loupat. 

Oblíbené Hokaido vyniká pevnou dužinou a jemnou chutí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Oblíbené Hokaido vyniká pevnou dužinou a jemnou chutí

Cukety

Cucurbita pepo 'Terminator' F1 je druh cukety s vysokým výnosem a kompaktním keříčkovitým růstem, bez větvení. Tento druh cukety je hybridní odrůda. Plody se mohou použít čerstvé do salátů nebo k plnění a upečení v troubě. Ideálně se doplňuje s rajčaty, bylinkami a sýrem. Tato okurkám podobná zelenina má výjimečně jemnou chuť, obsahuje vysoké množství železa a v posledních letech se stala velmi oblíbenou.

Cuketa Terminator F1 patří mezi menší druh
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Cuketa Terminator F1 patří mezi menší druh

Mezi další oblíbené druhy dýní a cuket řadíme třeba tykev plazivou 'Jack O' Lantern', která se používá zejména při Halloweenu na dlabání. Neméně oblíbená je proužkovaná odrůda Paladin F1, což je keříčkovitá středně dlouhá žlutá lesklá tykev obecná neboli cuketa.

Sazenice i semena vybírejte podle vašich možností, chuti a velikosti pozemku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sazenice i semena vybírejte podle vašich možností, chuti a velikosti pozemku

Tip redakce:

Pokud vidíte na některých cuketách listy, které se zbarvují do žluta, není to známka choroby nebo poškození. Je to znak, že plody budou žluté.

Výsev semen dýní a cuket

Na výsev semen není potřeba spěchat, vyčkejte klidně, až se venku začnou ustalovat teploty na příjemných hodnotách. Pro výsev použijte rašelinové sadbovače, které jsou ideálním startovacím místem. Do sadbovačů nasypte vhodný substrát pro výsev semen zeleniny a do každé "jamky" zasaďte jedno semínko. Až do poloviny května mohou rostlinky doma v klidu růst a sílit. Ideálně od druhé poloviny května je i se sadbovači můžete přesadit na venkovní záhony.

Aby se rostlinky lépe adaptovaly na vnější prostředí, podpoříme zejména jejich kořenový systém přidáním přípravku z mykorhizních hub. Tím zajistíme rostlinám lepší příjem živin, snížení spotřeby hnojiv, rychlý a vyrovnaný růst, větší sklizeň a vyšší odolnost vůči chorobám a škůdcům.

Mykorhizní houby rodu Glomus tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin. Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů a více kvalitních plodů, vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům.

Přípravek je vhodný pro rajčata, papriky a ostatní plodovou zeleninu, jako jsou okurky, dýně, melouny, lilky nebo mochyně, rovněž pro fazole a hrách.

Kořenům prospěje přidání směsi mykorhizních hub
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kořenům prospěje přidání směsi mykorhizních hub

Tím ale naše péče o rostliny nekončí. Rostlinkám můžeme dále ještě prospět, pokud budeme do zálivky přidávat extrakt z mořských řas v tekuté formě. Tím podpoříme jejich zakořeňování, růst a kvetení, u rostlin se zvyšuje přirozená obranyschopnost vůči stresu a zlepšuje regenerace při poškození. 

AlgaHumin je extrakt z rašeliny slatinného typu, který obsahuje vysoký obsah huminových látek, a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože rostlinám dodá biologicky aktivní látky (enzymy, aminokyseliny a fytohormony – auxiny, gybereliny, cytokininy – růstové látky odporující vytváření kořenového systému, listy, stonky, kvetení i vývoj plodů) a množství živin včetně stopových prvků. Rostliny tak lépe rostou.

Přípravek je použitelný na všechny druhy rostlin – např. pro pokojové rostliny, balkonové rostliny, letničky, zeleninu, ovocné dřeviny, okrasné dřeviny, trvalky, orchideje či konifery. Aplikovat ho můžete ve formě zálivky, postřikem na list nebo mořením semen před výsevem či mořením cibulí před výsadbou.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Rašelina a.s.; zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 2. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová