reklama

Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku

Lichořeřišnice je oblíbenou letničkou, která je všem zahrádkářům dobře známá. Během léta vytasí svoje největší zbraně v podobě úžasných květů, které lze využít různě. Přiblížíme si její pěstování, které rozhodně není složité, ale má svoje pravidla.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Lichořeřišnice je krásná a užitečná rostlina, nesmí chybět ani na vaší zahradě

Jak pěstovat lichořeřišnici?

Lichořeřišnici pěstujte na slunečném místě, na škodu není ani živinami dobře zásobená půda, kde se rostlinám velice dobře daří. Díky svému bujnému vzrůstu se používá i jako půdopokryvný druh, který dobře chrání půdu před vysycháním a zarůstáním plevelem.

Víte, k čemu lze využít veselou letničku lichořeřišnici?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lichořeřišnici vysévejte přímo na stanoviště v polovině května, kdy již pomine riziko posledních jarních mrazíků. Semena minimálně na několik hodin dejte do skleničky s vodou, čímž nasáknou a mnohem lépe klíčí. Přímý výsev bez namáčení je možný, ale je zapotřebí zeminu opravdu pravidelně zalévat, jinak semena hůře klíčí. Pěstujte nejen ve volné půdě, ale i v nádobách nebo truhlíku.

Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku

Po vyklíčení rozhodně pravidelně kypřete prostor mezi jednotlivými rostlinami, v případě dlouhotrvajících přísušků je zálivka nutná, rostliny pak velice rychle zesilují a přirůstají. Během července pak začínají jednotlivé exempláře vykvétat.

Léčivé účinky lichořeřišnice nejen pro zahradu

Lichořeřišnici ale nevysévejte moc hustě, během vegetace se všechny kusy výrazně rozrostou. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být v rámci výsevu alespoň 20 cm. Na zahrádce má tento druh již svoje pevné místo díky svým účinkům. Svým charakteristickým odérem odpuzuje škůdce, hlavně pak slimáky a nemají ji v lásce ani mšice.

V době kvetení se květy a i listy využívají do zeleninových salátů, díky své výrazné chuti připomíná řeřichu. Otrhané listy a květy spotřebujte co nejdříve, zvláště listy mohou mít po delší době nahořklou chuť. Listy i květ je ale možné usušit a použít do domácích čajových směsí, nejlépe s dalšími bylinkami, jako je měsíček, chrpa nebo sléz.

Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Lichořeřišnice, rostlina okrasná květem, prospěšná zahradě i člověku

Každý z nás zná občas nachlazení při rychlé změně teplot, jako je přechod z klimatizovaných prostor ven a obráceně, nebo běžné zimní virózy, které provází rýma a kašel. Právě zde se velmi osvědčila tinktura, kdy se několik květů a listů naloží do kvalitní vodky, která má alespoň 40 % alkoholu. Pro rychlé zbavení se problémů stačí jedna čajová lžička večer a problémy během pár dní ustoupí. Kromě toho pomáhají i usušené květy, které se užívají jak proti nachlazení, tak na záněty močových cest. Pro konzumaci se nezralé plody nakládají do octa.

Lichořeřišnici sklízejte až do prvních mrazíků na podzim, pak je vhodné rostliny rozsekat a použít jako zelené hnojení, jelikož mají hodně zelené hmoty, která poslouží jako zdroj organického materiálu.

Publikováno: 27. 6. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: semena.cz