reklama

Kácení stromů svépomocí

I na zahradě či u domu je potřeba se jednou za čas pustit do kácení stromů. Ať už se jedná o stromy ovocné nebo okrasné, vždy je nutné dodržet určitá pravidla. A také se náležitě pro tuto činnost vybavit. Už dávno nechodí lidé kácet stromy pouze s obloukovou pilou na rameni a sekerou s dřevěným topůrkem v ruce. Dnes si můžeme práci ulehčit kvalitním vybavením.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kácení stromů svépomocí má svá pravidla, řiďte se jimi ve vlastním zájmu! (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Legislativa k problematice kácení stromů

Pokud se rozhodnete, že musíte nebo chcete porazit na své zahradě či u domu strom, musíte nejprve znát zákony. V tomto případě vám postačí znalost části Zákona o ochraně přírody a krajiny. Z něj také vychází vyhláška, která upravuje podmínky pro kácení stromů. Než se pustíte do nenávratného poškození dřeviny řezem, ověřte si, zda strom i následně i vy splňujete podmínky pro možnost pokácení.

1) doba kácení

2) vlastník pozemku

3) velikost a druh stromu

Je nutné si uvědomit, že jeden obyčejný strom, který nám momentálně na pozemku překáží, má velkou finanční hodnotu. Rostl několik let, vyprodukoval za tu dobu velké množství kyslíku. A potrvá opět mnoho let, než za něj vyroste adekvátní náhrada. Ve zkratce lze výše uvedené body shrnout takto:

1) Kácet můžete takový strom, který je v době vegetačního klidu – tedy přesněji říjen až březen.

2) Kácet stromy lze na vlastním pozemku, popř. musíte mít v době kácení povolení od vlastníka (to se týká obecně pozemků vlastněných více lidmi).

3) Netřeba povolení ke kácení:

  • stromy menší než 80 cm v obvodu při měření 130 cm nad zemí
  • ovocné stromy rostoucí na pozemku určeném jako zeleň
  • stromy v havarijním stavu, které ohrožují zdraví a majetek lidí 
  • souvislé porosty keřů do velikosti plochy 40 m²

4) Je třeba povolení ke kácení:

  • stromy, jejichž obvod kmene ve výšce 130 cm nad zemí přesahuje 80 cm
  • památné stromy a stromy nacházející se ve stromořadí či chráněné zóně
  • souvislý porost keřů přesahující rozlohu 40 mm²
Kácení stromů je omezeno na dobu vegetačního klidu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Kácení stromů je omezeno na dobu vegetačního klidu

Patřičné povolení ke kácení stromů získáte na příslušném odboru obecního úřadu. Počítejte s jistou lhůtou na vyřízení. Pokud tedy požádáte o povolení 25. 3., pravděpodobně jej do konce března, tedy maximální povolené doby, nezískáte. 

Pro kácení stromů potřebuje kvalitní vybavení

Pokud máte potřebné povolení pro kácení stromů v kapse (nebo ho vůbec nepotřebujete), začněte s přípravou. Samozřejmostí jsou ochranné pomůcky. Nemávejte nad tímto rukou, jako že zbytečné. Pokud vám omylem spadne uříznutá větev na hlavu, způsobí vážné zdravotní problémy, pozdě budete lamentovat, že stačilo mít helmu. Také tělo je dobré si chránit. Na ruce patří ochranné rukavice, oblečení s dlouhým rukávem i nohavicemi, nejlépe protipořezové kalhoty. A na nohy samozřejmě vezměte pracovní boty. V tolik oblíbených crocs botách (u nás známých jako croxy či dokonce kroxy) si můžete způsobit i vážný úraz.

Důležitým vybavením je samozřejmě nářadí. O motorových pilách jsme psali již mnohokrát. Ale pokud chceme eliminovat hluk vycházející z tohoto stroje, na odvětvování můžeme použít třeba jen kvalitní ruční pilku. Pro větve o průměru nad 20 cm raději použijeme rámovou pilu. Pro větve slabší pak můžeme sáhnout po ruční skládací pilce. 

Skládací pilka si hravě poradí s větvemi
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Skládací pilka si hravě poradí s větvemi

My jsme měli možnost otestovat ruční skládací pilky, a to ve dvou velikostech. Skládací pilka Plus™ SW69 (21cm) je vhodná pro řez silnějších větví. Díky třem polohám se dostaneme i do méně přístupného místa a větve se dají odříznout i zespodu. Aretaci zas ocení každý, kdo dbá na bezpečnost. Například při přepravě nože nebo také ve chvíli, kdy pilku odložíte a kolem běhají zvědavé děti – pilku jediným zmáčknutím uzamknete a máte klid. Pilové zuby jsou trojstranně broušené a jejich ostrost je tedy opravdu dlouhodobá. Zvláště pokud nepoužíváte při práci rukavice, můžete velice brzy zjistit, jak ostré zuby jsou. Pilka zajede do prstu či ruky jako po másle. Tento typ je k dostání i v délce čepele 15 cm.

Skládací pilkou odříznete bezpečně i silné větve
Skládací pilkou odříznete bezpečně i silné větve (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Díky polohování čepele lze i podřezávat
Díky polohování čepele lze i podřezávat (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Další pilkou, která se může při kácení stromů hodit, je Zahradní pilka Xtract™ velikost L (pro řezání větví do průměru 22 cm) či S (pro větve do průměru 7 cm). Tento typ pilky je určený pro řezání čerstvých větví. K tomuto účelu má speciálně broušené větší zuby. To poznáte především při tahu směrem k sobě. Věděli jste, k čemu slouží u rukojeti širší část v místě napojení s čepelí a na konci rukojeti? Opět je zde myšleno na bezpečnost při práci. Jedná se o zarážku ve chvíli, kdy by vám ruka sklouzla po rukojeti v obou směrech tahu. Pilka se prodává s karabinkou pro zavěšení za opasek. Aby v takové chvíli nedošlo k poranění o vysutou čepel, můžete ji jednoduchým mechanismem zatáhnout dovnitř.

Neocenitelným pomocníkem při kácení stromů jsou mačety. Fiskars nabízí hned několik typů. My jsme měli možnost vyzkoušet mačetu WoodXpert™ XA3. Toto šikovné náčiní využijete nejen při odvětvování kácených stromů, ale také při proklesťování, či odkůrování. K tomu je i perfektně uzpůsobená čepel. Díky zahnutému zobáčku na konci vám z ostří neunikne ani proutek. V nabídce je také háková mačeta s pilou o délce čepele 23 cm. Ta je vhodná pro ořezávání výhonků a stonků, řezání větví, řezání vinné révy a další práce na dvoře a zahradě. Pro změnu Solid™ Mačeta má čepel dlouhou 38 cm. Je ideální pro čištění velkých ploch křoví, řezání silných větví, prořezávání vzrostlých palem

S mačetou odstraníte kůru ze stromů
S mačetou odstraníte kůru ze stromů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Mačeta si poradí i s uschlými travinami či rákosem
Mačeta si poradí i s uschlými travinami či rákosem (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Vždy si před každou prací překontrolujte ostrost náčiní, vybavte se ochrannými pomůckami a zajistěte, aby vám kolem neběhaly děti či domácí zvěř. Snažte se předcházet zranění všech zúčastněných. Kácení stromů není sice náročné jako práce s jaderným odpadem, přesto dodržovat bezpečnost práce musí každý. 

Vždy dodržujte bezpečnost práce
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Vždy dodržujte bezpečnost práce

Rizikové kácení stromů, tedy stromů nacházejících se například poblíž elektrického vedení či v hůř přístupném terénu, nechte vždy na odborníkovi. Firma specializující se na rizikové kácení stromů je vybavená na takovou práci do detailu, má mnoholeté zkušenosti a navíc vám místo i uklidí. Ořezané větve nadrtí, kmeny nařeže dle požadavku na špalky či metry, popř. vše odveze.

Rizikové kácení nechte na odbornících
Rizikové kácení nechte na odbornících (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Po domluvě se firma postará i o úklid
Po domluvě se firma postará i o úklid (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Zdroj informací: Fiskars, www.stromoskop.cz, www.arfema.cz

Publikováno: 6. 7. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková