Při pěstování rostlin na zahradě můžete zkusit využít rady našich babiček. Vyhledali jsme staré, osvědčené, a často zapomenuté triky pro všechny důležité práce v užitkové nebo okrasné zahradě. Naleznete zde návod, jak vytvořit zahradu v souladu s přírodou a dozvíte se zajímavosti o výsevu, pěstování, hnojení a ošetřování rostlin.
Při pěstování rostlin na zahradě začněte od semínka
Ne každý chce svou zahradu ošetřovat chemií. Při pěstování rostlin na zahradě pak raději využije rady našich babiček, které vše měly léty ověřené. Například svým rostlinám pomůžete už v začátcích tím, že semena namočíte do vhodné lázně z vývaru léčivých bylin. Každá rostlina si přeje koupel v jiném nálevu:
- Cibuloviny – nálev z chlévské mrvy
- Hrách, fazole a ředkvičky – voda ze studny
- Artyčoky – cukrová nebo medová voda
- Semena okurek, dýní, melounů a tykvovitých rostlin – syrovátka
- Motýlokvěté rostliny – heřmánkový čaj
- Cibulová, pórková, rajčatová a papriková semena a letničky – výtažek z květů kozlíku lékařského
Připravte si několik skvělých hnojiv pro vaše rostlinky
Před houbovými chorobami v půdě semena ochrání křen a česnek. Rozmělněte 100-150 g křenu a česnek na co nejdrobnější kousky, až vznikne kašička. Tu přelijte převařenou vodou nebo dešťovou vodou. Nechte 3 hodiny odstát. Touto směsí zkropte půdu před výsadbou rajčat, okurek, cínií, straček nebo měsíčků.
Posilující účinek na semena má i odvar z přesličky rolní.
Pohlazení posílí
Aby klíčky dobře a rovnoměrně rostly, potřebují hodně světla. Pokud jim světlo chybí, natahují za ním „krky“, vytvářejí slabé výhonky a následně sklápějí děložní lístky. Vyzkoušejte láskyplné objetí, které praktikují v asijských zemích. Napodobte mírný vítr ve volné přírodě pohybem rukou nebo vějířem a rostlinky jemně ovívejte.
Sazenice byste neměli nikdy vysazovat po 10. hodině ranní a před 16. hodinou večerní. Nevysazujte také při větrném počasí a zatažené obloze.
Hnojení je při pěstování rostlin na zahradě důležité
Všechno potřebuje ke svému růstu živiny. Ani pěstování rostlin na zahradě se bez hnojení neobejde. Před použitím granulátů a různých tekutých průmyslově vyráběných hnojiv vsaďte na starý dobrý kompost. Kompostem hnojená zelenina chutná lépe. Vyzkoušejte založení kompostu pod ořešákem, černým bezem nebo lískovým keřem, protože listy těchto dřevin chrání kompost před vysušením od slunce a vyplavením vodou. Pokud kompost teprve zakládáte, vystelte dno netkanou textilií (pokud ovšem nechcete využívat kompostovací nádoby s pevným dnem).
Využijte také podzimní spadané listí. Nahrabte ho mezi stromy a zlehka zapracujte do země. Nebo ho uložte samostatně do kompostu, zalijte výtažkem z kopřiv, čímž urychlíte proces rozkladu, a takto připravenou listovkou vyhnojte záhony před výsadbou. Zajistíte tak půdě cenný dusík. Aby listí rychle zetlelo, shrabte ho na podzim na trávník v tenčích vrstvách a přejeďte sekačkou, aby se nadrobno rozsekalo.
Podobně můžete využít i posekanou trávu, kterou rozprostřete na kompost, aby vyschla. Posekaná tráva se také výborně hodí k mulčování.
Rovněž hnůj od dobytka nebo drobných býložravců (králíci, ovce, kozy) a slepic je vynikající hnojivo. Pokud potřebujete rychle dobré hnojivo, promíchejte slepičince nebo králičí hnůj s vodou a nechte 14 dní kvasit. Potom sceďte a používejte v poměru 1:50.
Při pěstování rostlin na zahradě jsou naprosto ideální rostlinné výluhy. Naskládejte do nádoby kopřivy, kostival, listy fenyklu a červenou řepu. Do druhé nádoby dejte heřmánek, levanduli, mátu, řebříček, šalvěj, tymián a meduňku. Obojí zalijte vodou. Tyto výtažky rostliny posílí a podpoří jejich obranyschopnost vůči chorobám a škůdcům. Nepoužívejte ale kovové nádoby, které by uvolňovaly oxidy kovu a korodovaly by. Rostliny hrubě nasekejte a zalijte dešťovou vodou, aby byly zcela ponořené. Směs denně promíchejte, aby kvašení probíhalo stejnoměrně. Pozor, výtažek silně páchne, používejte proto zakrývací nádoby. Použijte po 2-3 týdnech a nezapomeňte ředit v poměru 1:10 nebo 1:20.
Zalévat, ale správně
Dešťová voda je nad všechno zlato světa, ale pokud je jí příliš (při vytrvalých deštích), není to požehnání, ale pohroma. Při dešťových kalamitách se snažte spíše vodu řinoucí se zdarma z nebes nachytat a používat jako zálivku za sucha. Dešťové vodě se totiž nic nevyrovná. Voda ze studny může být tvrdá a nečistá.
Při pěstování rostlin na zahradě nikdy v létě nezalévejte přes den, protože slunce vytvoří na povrchu půdy krustu a velká část vláhy se bez užitku vypaří.
Zalévejte také raději nahřátou vodou než studenou, aby rostliny nedostaly šok. Postačí, když si vodu načerpáte do velkých nádob (sudy, stará vana, plastové nádrže) a necháte ji venku pozvolna ohřívat od slunce.
Se zálivkou rostlin nešetřete. Počítejte s tím, že 1 10litrová konev vody na 1 m2 plochy záhonu není vcelku nic moc.
Pro obzvlášť žíznivé rostliny, jako jsou třeba dýně, vytvořte okolo rostlin „magický kruh“. Je to nízký val nebo obruba, která zabrání rozlití vody do všech stran.
Pokud jste si z našich babských rad vzali něco k srdci, vyzkoušejte je na své zahradě, a uvidíte, že vaše rostliny „změní názor“ a budou lépe prospívat.
Publikováno: 1. 7. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: Andrea Kern: Rady našich babiček (nakladatelství Rebo production)