reklama

Mulčování je pro zahradu záchranou, objevte jeho výhody

V posledních letech naše zahrady trápí sušší ráz počasí a nejen to. Velmi efektivním prostředkem proti několika neblahým vlivům působících na půdu představuje mulčování zahrady vhodnými materiály. Proč, jak a čím mulčovat, to se dočtete na následujících řádcích.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při mulčování zahrady vsaďte hlavně na přírodní materiály – zde jahody se slámovým mulčem pro ochranu úrody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč zahradu mulčovat

Mulčování zahrady je velice efektivním a účinným způsobem, jak zabránit nadměrnému odpařování vláhy z půdy. Nejen, že tato agrotechnická metoda pomáhá s udržením vody v půdě, což je perfektní především v případě dlouhotrvajících přísušků, zároveň ale půda je pod mulčovacím materiálem kyprá a plná života.

Mulčování prostor mezi řádky brambor posekanou trávou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování prostor mezi řádky brambor posekanou trávou

Mulčování zabraňuje růstu plevelů. Stačí slabá vrstva materiálu a plevel má smůlu, zbavíte se tak jedné nepříjemné činnosti, na které jinak strávíte hodiny a bolí vás záda a ruce. Velmi vhodné je mulčování tam, kde sázíte rostliny ve větším sponu mezi sebou – jako například okurky, cukety, dýně nebo okrasné keře většího vzrůstu.

Jak na mulčování zahrady

Mulčování zahrady se provádí tak, že vhodně zvolený materiál se nasype v silnější vrstvě mezi jednotlivé vrstvy na nepokrytou půdu. U přírodních materiálů je obrovskou výhodou, že postupně tlí, čímž uvolňují do půdy další živiny.

Odvrácenou stránkou mulčování může být naopak hniloba, pokud nastelete příliš velkou vrstvu materiálu, který pak zapáchá. Vhodná je například kombinace posekané trávy, která se namulčuje v silnější vrstvě, a ještě její pokrytí například dřevěnou drtí nebo štěpkou, která naopak voní. Také pozor na slimáky, kteří se zde mohou vyskytnout, většinou se to ale stává tehdy, pokud začínáte mulčovat až v průběhu léta.

Mulčování plochy s levandulí dřevěnou štěpkou
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mulčování plochy s levandulí dřevěnou štěpkou

Při zakládání zahrady se s mulčováním startuje již na jaře, aby s mladé rostliny, které jste zasadili, dobře přijmuly a netrpěly nedostatkem vláhy a živin. Při stavbě domu je vhodná vždy skrývka ornice a po dokončení pak její navrácení zpět. Pokud si myslíte, že mulčováním zúrodníte neúrodnou půdu z podloží, pak tento proces bude trvat několik dlouhých let.

Čím mulčovat

Nejpoužívanějším materiálem pro mulčování zahrady je nadrobno posekaná tráva. Její výhodou je, že si s ní nepřinesete do záhonů plevele, protože se zahřívá a plevel tak spolehlivě zničí. Postupně se rozkládá, čímž uvolňuje do půdy živiny, a efektivně brání odparu vlhkosti. I po sklizni zeleniny nezetlelou trávu odhrabejte a zaryjte.

Růže jsou nenasytní strávníci, zahradníci je běžně mulčují hnojem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže jsou nenasytní strávníci, zahradníci je běžně mulčují hnojem

V okrasné zahradě se pro mulčování mezi rostlinami využívá mulčovací kůra, tu si však musíte zakoupit v obchodě v pytlích, případně se dohodnout se známým, který vlastní les a při probírce má k dispozici kůry dostatečné množství. Vhodným ekvivalentem ke kůře je štěpka nebo drť z větví, kterou si drtičem nebo štěpkovačem vyrobíte na zahradě v rámci prořezávky stromů a keřů. Tyto materiály mají výhodu v tom, že se rozloží za déle než jeden rok.

Z přírodních materiálů se k mulčování výborně hodí například i sláma, která se nejčastěji využívá v porostu jahod, a aplikuje se před růstem plodů. Výsledkem je ochrana zralých jahod před přímým kontaktem s půdou, a tedy zabránění jejich hniloby.

Okurky s textilním mulčem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Okurky s textilním mulčem

Mulčovací textilie je oblíbený materiál, ale ta bývá často po několika letech k výměně, a to kvůli UV záření, které postupně naruší její strukturu. Vhodné použití je například ve svazích, kde se přírodní materiály mohou sesouvat, nebo také mezi okurkami na polích a záhonech. Poměrně nedávno objeveným typem materiálu je karton, který se používá v zahradách také, a poměrně rychle se rozloží. Neproroste přes něj žádný plevel. Avšak pozor na novinový papír, ten je úplně nevhodný z důvodu možného obsahu těžkých kovů v tiskařských barvách.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 19. 7. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich