reklama

Nemocný trávník potřebuje ozdravnou kúru

Vypadá váš trávník v zahradě poněkud nemocně, neučesaně a zvadle? Tak to bude potřebovat pořádnou ozdravnou kúru v podobě vertikutace, dosevu a vyživení. Zejména po zimě vypadá spousta trávníků jako jedno velké rašeliniště pokryté mechem. A mech rozhodně nemá v trávníku co dělat, protože by jej brzy zadusil. Vrhneme se tedy do boje s mechem a opravíme prázdná místa.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Choroby trávníku se projeví v zahradě po zimě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trávník v zahradě

Hýčkáte si váš trávník na zahradě a nejednou se v něm začne, především po zimě objevovat mech? A trávník sám vypadá poněkud nemocně a omšele? Je na čase mu pomoci a postarat se o něj. Když se v trávníku začne objevovat mech, je to znamení, že v půdě začalo převládat kyselé pH, trávník je velmi často zastíněn nebo jsme to přehnali s mulčem. V každém případě je potřeba se mechu v co nejkratší době zbavit, protože nám jinak trávník zcela zahubí.

Mech trávník pozvolna zadusí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mech trávník pozvolna zadusí

Především při mulčování posekanou trávou se dopouštíme velké chyby. Už větší množství hmoty způsobuje zakyselení porostu, což je ideální podmínka pro vznik a růst mechorostů. Zahnívání pokosu ještě stav plochy zhoršuje. Častým mulčováním se upozaďuje původní porost a nastupují plevely. Plevel pak prorůstá trávníkem velmi rychle, tráva postupně vymizí a v souvislosti se zakyselením začne narůstat mech.

V první řadě začneme tím, že mech odstraníme. Abychom nemuseli strávit celé odpoledne s vertikutátorem a hráběmi, začneme postřikem. Ideální je použít biologický postřik, který je v přírodě rozložitelný a není toxický ani pro lidi, ani pro zvířata. Po takto ošetřené trávě tak mohou běhat děti i domácí mazlíčci a nestane se jim vůbec nic. Postřik provedeme smícháním doporučeného množství přípravku s vodou v nádobě postřikovače. Důležité je, aby tryska postřikovače měla velký rozptyl a širší otvory, kterými proteče najednou větší množství vody.

Postřik biologickým herbicidem mech zahubí
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Postřik biologickým herbicidem mech zahubí

Po postřiku dáme trávníku na zahradě 14 dní na odpočinek, aby postřik mohl začít působit. Po této době pak již uvidíme výraznou změnu barvy mechového porostu. To je ta správná doba, kdy bude potřeba mech mechanicky odstranit. Mech z trávníku vyčešeme hráběmi nebo vyčesávačem (vertikutačním). Vyčesaný mech uložíme do kompostu.

Dosev nové trávy

Před samotným dosevem prosypeme trávník novým kvalitním substrátem, který je plný živin a prospěšných látek. Substrátem vyplníme nejen prázdná místa po mechu, ale vyrovnáme i případné nerovnosti a vytvoříme nové lůžko pro travní osivo.

Uvolněná místa dosypeme substrátem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvolněná místa dosypeme substrátem

Co se týče samotného travního osiva, rozhodně nepoužijeme první, které nám v obchodě padne do oka. Nejpraktičtější pro náš "trávníkový" problém bude osivo s vyšším obsahem jílku. Travina jílek (Lolium) je rod trav z čeledi lipnicovitých (Poaceae), které odnožuje horizontálně a velmi rychle vytváří souvislý drn, resp. travní koberec. Tento proces lze přirovnat k neustále rostoucí přirozené travnaté síti výhonků, ze které rostou nové rostliny.

Na obnovu zničeného trávníku jsme použili renovační travní směs s obsahem jílku vytrvalého (Lolium Perenne RPR), který má vysokou schopnost regenerace. Díky této vlastnosti získáme brzy odolný a hustý trávník, který při správné péči, jako je hnojení, provzdušňování, zavlažování a podobně, bude velmi pěkný po mnoho let.
Použijeme speciální druh osiva s vyšším obsahem jílku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použijeme speciální druh osiva s vyšším obsahem jílku

Optimální výsev se 25 g/m². To ale ještě není všechno. Pro hnojení trávníku použijeme ledek vápenatý, ten totiž neutralizuje reakci půdy a dodává jí důležité živiny. Mech pak nemá šanci, protože mu vyhovují půdy chudé na živiny. Ke zvýšení pH dochází vlivem vápence v hnojivu. Hnojíme jednou za měsíc, nejlépe vždy po dešti.  

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Michasa; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 15. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová