reklama

Brukvovitá zelenina na záhonech potřebuje péči

Proč pěstovat zeleninu? Brukvovitá zelenina má své nezastupitelné místo na našich záhonech stejně jako ostatní druhy zeleniny. Abychom ale vůbec něco sklidili, bude potřeba se o tuto zeleninu postarat.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pěstování brukvovité zeleniny patří mezi oblíbené (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pěstování zeleniny je důležité

Proč pěstovat zeleninu? Například brukvovitá zelenina má velmi významný vliv na naše játra, srdce a imunitní systém. Kromě toho má také antivirové, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Mezi brukvovitou zeleninu patří všechny druhy zelí. Dále sem zařadíme růžičkovou kapustu, květák, brokolici, tuřín, kedlubnu, červenou řepu, řeřichu, ředkev, kapustu, křen a hořčici. 

Mezi brukvovitou zeleninu patří i třeba ředkvičky
Mezi brukvovitou zeleninu patří i třeba ředkvičky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vsaďte na nejoblíbenější odrůdy kedluben
Vsaďte na nejoblíbenější odrůdy kedluben (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kedlubny

Kedlubny patří mezi oblíbenou a často pěstovanou zeleninu, kterou vysazujeme na jaře. Kromě toho, že čerstvé bulvy jsou chutné a šťavnaté, mají v sobě i řadu vitaminů. Především se jedná o vitaminy skupiny B, provitamin A (karoten) a vitaminy K, E a C. Kromě vitaminů v nich pak najdeme spoustu důležitých stopových prvků – draslík, vápník, železo, zinek, fosfor, hořčík, sodík, chlor, měď, jod, mangan, selen i sloučeniny síry.

Mezi oblíbené odrůdy patří:

  • Troja F1 – pozdní odrůda vhodná pro přímé výsevy nebo pro výsadbu z předpěstované sadby. 
  • Gaston – nahrazuje odrůdu Gigant. Je to pozdní hybridní odrůda s velkými výnosy.
  • Bohemia F1 – také hybridní, poloraná odrůda pro venkovní jarní i letní pěstování.
  • Kref F1 – velmi raná hybridní odrůda pro rychlení i pro celoroční polní pěstování.

Kedlubny vyžadují spíše středně těžké, hlinitopísčité nebo čistě hlinité půdy s dostatkem humusu. Jsou vhodné nejen k jarnímu a letnímu polnímu pěstování, ale i k pěstování na podzim z letních výsevů. Dá se říci, že kedlubny můžeme pěstovat téměř po celý rok.

Půdu je potřeba před vysazováním sazenic prokypřit aspoň do hloubky 15–20 cm a potom srovnat hráběmi, aby byla zemina čerstvá. Při výsadbě dodržujeme dostatečné rozestupy mezi sazenicemi a hloubku výsadby.

Půdu na záhonech můžeme upravit hráběmi QuikFit™. Široké hrábě k hrabání rozsáhlých ploch se používají s násadami QuikFit™, které mají unikátní automatický dvojitý zamykací systém. Díky tomuto zámku můžeme takové nářadí podle potřeby měnit třeba za hrábě na provzdušnění trávníku, škrabku na plevel nebo univerzální koště.

Záhony prokypřete a uhrabte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhony prokypřete a uhrabte

Výhodou je, že kedlubny můžeme pěstovat jak ze sazenic, tak ze semen. Ovšem v případě výsevu musíme začít už v únoru, aby měly mladé rostlinky dostatek času k růstu a zesílení.

Při výsadbě sazenic kedluben dodržujte odstupy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při výsadbě sazenic kedluben dodržujte odstupy

Při pěstování zeleniny se setkáme se škůdci

I při pěstování zeleniny budeme řešit problémy se škůdci. Například slimáci jsou úporní škůdci, kteří naše mladé rostlinky již netrpělivě vyhlížejí, aby se mohli popást na jejich šťavnatých listech. A tam, kde je jeden slimák, bude brzy celá rodinka. Proto musíme myslet i na to, jak sazenice už v raném růstu ochránit před nájezdy těchto žravých škůdců.

Slimáci patří mezi úporné škůdce
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Slimáci patří mezi úporné škůdce

Na likvidaci použijeme granule s obsahem železa a fosforu. Toto složení je extrémně odolné vůči dešti, takže můžeme granule bez obav rozsypat po záhonech. Vlhkem granule více nabobtnají a budou pro slimáky ještě lákavější. Uhynulí slimáci nejsou vidět, neboť se před uhynutím stáhnou do svých podzemních úkrytů. Přípravek je plně ekologický.

Proti slimákům rozsypte na záhonu granule
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Proti slimákům rozsypte na záhonu granule

Dřepčíci jsou dalším problémem. V listech vykusují desítky maličkých dírek, a tím sazenice decimují. Může dojít až k úplnému odumření celé rostliny.  Na brukvovité zelenině způsobují škody dokonce hned čtyři druhy dřepčíků. Ideálně na ně zabírají parazitické hlístice. Násadu hlístic rozpustíme v přiměřeném množství vody a tímto roztokem pokropíme sazenice.

Zálivka s obsahem parazitických hlístic nám pomůže zbavit se dřepčíků
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zálivka s obsahem parazitických hlístic nám pomůže zbavit se dřepčíků

Parazitické hlístice vyhledají v půdě larvy dřepčíků a využijí je jako živou spižírnu, čímž eliminují jejich výskyt. Pokud ošetříme sazenice kedluben a celkově i ostatní druhy brukvovité zeleniny, můžeme se těšit na bohatou sklizeň.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; Fiskars

Publikováno: 25. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová