Přemýšlíte, že si pořídíte včely a včelstva, abyste měli čerstvý med? Chovat včely na venkově je zcela běžné, stále častěji se ale můžete setkat s tím, že chovat včely a včelstva lze i ve městech. Chov je poněkud náročnější než u běžných domácích zvířat, ale zvládnout jej může i úplný začátečník, pokud si nechá poradit od odborníků. Poradíme, jak včely a včelstva chovat, co si připravit, jak se o ně starat a na koho se v případě problémů obrátit.
Chovat včely a včelstva jde za určitých podmínek.
Ten, kdo se rozhodně pro chov těchto velmi užitečných, ale křehkých tvorů, by mě určitě nejprve získat několik cenných rad jak na to. Vše se můžete dozvědět přímo u Českého svazu včelařů, z. s. (ČSV), který má mnoho členů a je nápomocný začínajícím včelařům. Ti nad vámi mohou vzít „patronát“ a také mají místní znalosti, které jsou potřebné pro umístění včelstev, případně vám poskytnou základní pomůcky. Budete mít i výhody, jednou z nich je obdržení odborného časopisu Včelařství. Můžete se účastnit odborných seminářů, přednášek nebo kurzů. Také se na vás vztahuje svazové úrazové pojištění a svépomocný fond. Včelaři se totiž neustále vzdělávají, a to i ti zkušenější.
Včelařství je v ČR podporováno z různých veřejných zdrojů. Proto je pro vás jako začínající včelaře výhodné využití různých dotací, které poskytují jednotlivé krajské úřady. Ideální je vyhledat si jednotlivou podporu na webových stránkách jednotlivých krajských úřadů, protože se tato dotace může lišit. Další možností je čerpání dotací z některých programů z EU, které jsou určena pro získávání a odbyt včelařských produktů. Tyto dotace lze čerpat přes ČSV prostřednictvím příslušných formulářů. Určitě bude vhodné i využití technické pomoci, která spočívá v získání prostředků na pořízení, případně inovaci technického vybavení, např. medometů nebo odvíčkovacího zařízení.
Co je nutné udělat pro včely a včelstva, která se rozhodnete chovat?
Asi to nejpodstatnější je zvážení, zda máte dostatečné prostory pro chov těchto užitečných tvorů. Podstatné je vhodné stanoviště pro včely a včelstva, vyhovující snůškovým podmínkám spojené se snadnou přístupností. Velmi důležitý je i souhlas sousedů, kteří by v případě vyhrocených sousedských vztahů mohli být zásadně proti.
Další důležitou věcí je pořízení základních pomůcek:
- Úly si určitě pořiďte nové nástavkové. Nepoužívejte použité ani věnované, předejdete tak, zdravotnímu riziku, které by se mohlo týkat vašich včel. Tyto úly mohou být rovněž natřeny neekologickými barvami anebo mohou být ve špatném technickém stavu,
- Medomet si pořiďte raději nový než použitý,
- Ochranné pomůcky pro manipulaci jako kukla nebo klobouk a včelařské rukavice jsou nutností,
- Drobné pomůcky – mezi ně patří např. dýmák nebo rozpěrák.
Jaké včely a včelstva si pořídit?
Ideální je pořídit si včely a včelstva ve formě oddělků z některého ze šlechtitelských chovů. Tyto chovy mají intenzivní šlechtitelskou práci změřenou na doprovodné vlastnosti včel, především na mírnost, a také jsou pod stálou veterinární kontrolou, která zaručuje dobrý zdravotní stav pro včely a včelstva. Seznam těchto šlechtitelských chovů je možné vyhledat v květnovém časopisu Včelařství nebo internetových stránkách. Optimální počet včelstev pro začínající včelaře je pět. Tento skromný počet vám nezabere tolik času a zároveň vám umožňuje řešit některé problémy, se kterými se můžete v průběhu roku setkat při chovatelských zásazích, a může i pro vás dojít k lepšímu rozdělení režijních nákladů.
Zákonné podmínky
Pokud začnete chovat včely a včelstva, musíte jejich počet a umístění včelstev nahlásit Českomoravské společnosti chovatelů a.s. prostřednictvím tiskopisu.
Pro chov je potřeba znát bezpečnost práce
- Nesmíte trpět alergickou reakcí na včelí bodnutí
- Musíte mít balíček první pomoci pro návštěvy nebo členy rodiny.
- Musíte používat ochranné pomůcky.
- Vždy se chovejte klidně bez prudkých pohybů, pokud jste blízko včel a při manipulaci včely a včelstva brát s rozmyslem.
- Mějte včelnici uspořádanou podle ergonomických zásad.
- Mimořádnou pozornost věnujte práci s dřevoobráběcími stroji.
Nezapomeňte, že tento koníček vám nekončí s tím, když včely nejsou aktivní. Ve včelařství je práce po celý rok.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; vcelarstvi.cz
Publikováno: 22. 7. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská