reklama

Co dělat, aby nám zelenina na zahradě neplesnivěla

Plísně na zelenině jsou pro pěstitele učiněným strašákem, a to hlavně tehdy, když se vyskytnou na bramborách, rajčatech nebo okurkách. Již při prvním slabém výskytu je zapotřebí zakročit. Kromě toho nezapomínejte také na prevenci. Náš článek se věnuje nejen výskytu plísní na zelenině, ale také vhodné léčbě a pozadu nezůstane ani prevence.

i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Z plísní na zelenině jednoznačně vede plíseň bramborová (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))

Plísně na zelenině nemají hranice

Absolutně největším strašákem z plísní na zelenině je jednoznačně plíseň bramborová. Nejvíce se vyskytuje tam, kde je porost příliš nahuštěný na sebe, kde se zálivka se praktikuje zásadně na list nebo tam, kde nejsou výjimkou časté vydatné dešťové srážky. U přehuštěných porostů pak listy nestačí oschnout, což poskytuje vynikající základ pro rozvoj nemoci. K napadení plísní bramborovou jsou náchylnější také porosty situované blízko u vody nebo silně napadené mandelinkou, jejíž larvy poškozují listy žírem.

U brambor plísně poškozují i samotné hlízy
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
U brambor plísně poškozují i samotné hlízy

Abyste předešli výskytu plísně na bramborách, řádky by měly mít rozteč minimálně 70 cm a prostor pro jejich pěstování by měl být vzdušný a přiměřeně osluněný. Pozor na místa, která nejsou chráněna před studeným větrem. První napadení brambor se projevuje hnědavými skvrnami na listech, které následně odumírají. Plíseň je ale zákeřná v tom, že napadá i hlízy, na kterých pak mohou být skvrny. Jako prevence je vhodný například postřik roztokem jedlé sody. Pokud jsou rostliny již napadené, pak použijte některý z měďnatých fungicidů. Aby bylo omezeno rozšiřování plísní, zjara vydesinfikujte půdu dusíkatým vápnem.

Útočí na brambory, ale i rajčata a okurky

Dávejte si pozor také na společné pěstování brambor s rajčaty na jedné ploše. Plíseň bramborová má jako hostitele i rajčata nebo okurky. Na rajčatech se začnou vytvářet hnědavé skvrny nejprve na listech, poté i na plodech. Bez včasného záchytu a likvidace nemocných částí rostlina může i uhynout. Nezapomínejte na to, že skleník je nutné pravidelně a vydatně větrat, a to zvláště po deštích, protože vnitřní strany skleníku se často zapotí a vzniká tak živná půda právě pro rozjezd takových nemocí.

Poškození rajčat plísní bramborovou
i (Zdroj: Depositphotos (cz.depositphotos.com))
Poškození rajčat plísní bramborovou

Základním pravidlem prevence proti plísni bramborové na rajčatech je jejich pěstování v dostatečné vzdálenosti od sebe. Stačí dodržovat doporučený spon a vyhnete se tak nepříjemnému problému. Zalévejte nikdy ne na listy, ale co nejvíce ke kořenům.

Plísně se často vyskytují i na okurkách a příznaky jsou podobné jako u rajčat. Zde také platí, že nejlepší prevencí je zálivka ke kořenům, u okurek se osvědčilo pěstování na opoře. Zajistí to, že i po dešti je porost vzdušný, rychle osychá a choroby pak nemají šanci.

Zdroj informací: dumazahrada.cz

Publikováno: 27. 7. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich