reklama

Ekologické výhody robotických sekaček

Udržovaný a zdravý trávník je vizitkou každé zahrady. Chcete-li se k němu dopracovat, je potřeba věnovat mu péči, která ovšem obnáší víc než pouhé jeho posečení. Již při výběru osiva zvažte, jakým účelům bude trávník sloužit, tomu následně přizpůsobte i výšku sekání trávníku.

i (Zdroj: Robomow )
S robotickou sekačkou se stane sekání trávníku zábavou (Zdroj: Robomow)

Co se údržby trávníku týče, k největším pomocníkům patří sekačka a stále více na oblibě získává ta robotická. U starších trávníků však nezapomínejte ani na vertikutaci, která trávník provzdušní a umožní lepší vstřebávání vláhy a živin.

Důvodů rostoucí obliby robotických sekaček je hned několik a zpravidla z dlouhodobého hlediska vyváží jejich vyšší pořizovací cenu. Jistě vás první napadne úspora času a pohodlí, protože tento typ sekaček stačí správně nastavit a pak už si místo pobíhání po zahradě můžete dát třeba kávu, zatímco sekačka pracuje sama. Nezanedbatelný je však také jejich ekologický aspekt.

Přátelské k ovzduší

Robotické sekačky fungují na elektrický pohon, což znamená, že nevytvářejí přímé emise výfukových plynů, jak tomu bývá u klasických sekaček poháněných naftou či benzínem. Přispívají tak k ochraně ovzduší a klimatu.

Již žádné zbytečné namáhání a plné koše
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Již žádné zbytečné namáhání a plné koše

Úspora energie při sekání trávníku

Roční provoz robotické sekačky nestojí mnoho, jsou totiž konstruovány tak, aby využívaly co nejméně energie. V praxi to znamená, že sekačka v pravidelných intervalech poseká naplánovanou trasu. Většina sekaček se orientuje podle vodičů v trávníku. Některé typy dokonce disponují senzory, jež rozpoznají sečenou plochu a jsou schopny optimalizovat trasu, čím dochází k minimalizaci spotřeby energie. Antikolizní senzory pak sekačkám umožňují vyhnout se překážkám.

Robotická sekačka v dokovací stanici
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Robotická sekačka v dokovací stanici

Minimální hluková zátěž

Sekání trávníku v jakoukoliv denní i noční dobu není s robotickou sekačkou žádný problém. Vyberte si sekačku, jejíž hlučnost je do 64 dB. Provozem tak nebude rušit lidi ani zvířata v okolí. Sousedské vztahy tedy zůstanou v bezpečí, už žádné stížnosti, že sekáte v neděli brzy ráno.

Menší ekologická zátěž

Mnohdy kvůli dosažení dokonalého travního porostu používáme různá hnojiva či naopak pesticidy k vyhubení plevelů. Díky pravidelnému a rovnoměrnému sečení roste tráva mnohem lépe a zahušťuje se. Zároveň, jelikož robotická sekačka seká častěji a odsekává tak menší kousky trávy, dochází k mulčování. Tráva zůstává ležet v trávníku a ten ji využije pro svou výživu a vezme si z ní vlhkost. Není proto nutné používat hnojiva a podobné prostředky. Do půdy a spodních vod se tak dostává podstatně méně chemikálií, což znamená snížení ekologické zátěže.

Některé robotické sekačky navíc disponují samočisticími koly či patentovaným odstraňovačem mulče, takže i vlhké kousky trávy zůstávají v zahradě a nelepí se na spodní stranu sekačky. Toto zároveň usnadňuje péči o sekačku.  

Tip:

Předejte starost o váš trávník do rukou experta, kterého budete mít snadno pod kontrolou. Výkonná a uživatelsky přívětivá sekačka Robomow RK 4000 PRO pomůže udržet každý trávník krásně upravený. Dvojité žací ústrojí a plošný výkon dosahující až 4 000 m² si poradí i s rozlehlými zahradami, což obzvláště ocení majitelé zahrad s plochou nad 2 000 m². Model RK 4000 Pro si poradí i v případě nerovného povrchu zahrady, zvládne sklon až 45 %.

Trávník bez stresu

Použitím robotické sekačky odpadá stres z péče o zahradu nejen vám, ale uleví se i trávníku. Zní to možná zvláštně, ale také ten může být nesprávnou péčí stresovaný. Robotická sekačka ale disponuje speciálními noži, které trávu jemně sečou. Oproti tomu jiné sekačky ji často vytrhávají. Pravidelným pohybem po trávníku navíc robotické sekačky zabraňují tvorbě nerovností a nerovnoměrnému růstu trávy. Jemné sečení navíc prospívá i alergikům, neboť nedochází k víření trávy a pylu.

Zdroj informací: Robomow 

Publikováno: 4. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce