Anglická zahrada vyniká na první pohled přirozeností a neformálností, což lahodí oku. Vytváří příjemná zákoutí jako zrozená k uklidnění a meditaci. A kdo by po něčem takovém alespoň občas nezatoužil?
Co je pro anglickou zahradu typické?
Vytvořit půvabnou malou anglickou zahradu si žádá především chuť a fantazii. Nejste omezeni velikostí pozemku, protože se nejedná o rozsáhlý zámecký park v anglickém duchu. V takových se nacházejí nejrůznější romantické stavby, umělá jezírka a vodopády, šlechta zde kdysi vysazovala exotické dřeviny z nejrůznějších koutů exotického světa. I když inspiraci tu čerpat pochopitelně lze…
Základem je spojení formálních a neformálních prvků, ale výsledný dojem má být přirozený a neokázalý. K tomu postačí držet se několika následujících zásad:
- Různorodá směsice keřů, stromů, květin i zeleniny – a nemusí být zdaleka exotické, vystačíte si s těmi „domácími“.
- Zdůraznění terénních nerovností – zkrátka žádná placka, proto se hodí každý kopeček a malý svah, které případně „uměle“ vytvoříte.
- Aspoň kousek anglického trávníku.
- Cestičky klikatící se nejlépe do tvaru písmene S.
- Pokud to jen trochu jde, neměla by chybět nějaká voda – třeba neformálně upravený pramínek nebo umělé jezírko obrostlé rákosím.
- Vstup orámovaný obloukem, který nemusí být velký, ale měl by být obrostlý nějakou pnoucí kráskou, například růžemi nebo plaménky.
Anglická zahrada po Česku
Co se ještě může při vytváření anglické zahrady hodit?
Anglickou zahradu dotvoří například dřevěné lavičky, které vypadají moc pěkně natřené na bílo – lze je doplnit i bílými květinami a bíle kvetoucími keři. Je jasné, že na běžné zahradě nejspíš nenajdete prostor pro nějakou romantickou stavbu, jako je třeba umělá zřícenina nebo turecký minaret. Nahradíte je ale cihlovou zídkou obrostlou břečťanem nebo jinou popínavkou, hodit se může i starý dřevěný altánek nebo malá kamenná kašna či nádrž.
Při výběru vhodných rostlin vsaďte hlavně na svou intuici a na to, v jakých klimatických podmínkách se zahrada nachází. Určitě ale najdou uplatnění popínavé růže, které jsou pro zahrady v anglickém duchu přímo typické, hortensie, plaménky, topolovky, náprstníky, kakosty, z keřů pak pustoryly a vistárie a rovněž oblíbené dekorativní trávy.
Podstatné je, aby bylo člověku v této zelené a kvetoucí oáze dobře, aby tu našel prostor pro relaxaci a uklidnění. Právě k tomu je anglická zahrada přímo ideální, protože není vyumělkovaná a snaží se velkou měrou přiblížit své hlavní inspiraci, kterou je příjemná a uměřená přírodní krajina.
Publikováno: 21. 7. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.westwing.cz, www.zahradkarskaporadna.cz