reklama

Růže jsou pýchou každého pěstitele

Růže patří mezi skutečné královny našich zahrad. Je jedno, zda jde o růže velkokvěté, čajové nebo popínavé. Všechny jsou krásné. Pěstování růží není ale úplně jednoduché, chce to důslednou péči. Růže jsou také velmi často napadány škůdci a jsou náchylné na choroby, proto i z tohoto hlediska není dobré zanedbat prevenci než složitě hasit vzniklý problém.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování růží je velmi rozšířené, vypěstovat tu nejkrásnější růži je sen každého zahradníka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pěstování růží

Proč se pustit do pěstování růží? Růže, nekorunované královny našich zahrad, si zaslouží oprávněnou pozornost, a také náležitou péči. Růže (Rosa) patří mezi keřovité rostliny z čeledi růžovitých. Zahrnuje více než 100 druhů, které se v přírodě vyskytují převážně na severní polokouli. Růže se stala asi nejoblíbenější květinou nejen u nás. 

Za zajímavost jistě stojí zmínka, že původní druh pěstovaný už ve středověku se nazýval růže keltská a křížením této původní růže s moderními hybridními růžemi bylo docíleno nesčetných kultivarů, které známe v současnosti.

Nádherné istanbulské růže zdobí četné parky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nádherné istanbulské růže zdobí četné parky

Růže patří mezi opadavé rostliny, které ale vzácně mohou být i stálezelené. Téměř všechny pěstované druhy růží jsou pokryté ostny (nesprávně označované jako trny). Mezi bezostné růže zařadíme některé kultivary růží popínavých a převislých, růži Banksovu a karolinskou.

Nejčastěji se vyskytující barvou květů u růží je růžová a bílá. Tyto dvě barvy jsou považovány také za původní. Ostatní barvy jsou výsledky dlouholetého křížení. Jediné dvě barvy - černá a modrá - nejsou výsledkem křížení, ale pouhého umělého dobarvování květů. 

 

V přírodě nalezneme růže na světlých místech, převážně na písečných až kamenitých stráních, lukách, na okrajích lesů. Většinou se jedná o sušší místa. Růže (kromě růže bahenní) nejsou vyslovenými příznivci vlhkých stanovišť. Málokteré druhy proto také nalezneme nížeji než v subtropických pásmech. Oproti tomu třeba růže perská (Rosa persica) se vyskytuje v zasolených polopouštích Střední Asie.

Pěstování růží na našem území

Na našem území nalezneme okolo 14 druhů růží, přičemž původní růže polní je považována za vyhynulou. Nejčastěji se setkáme s růží šípkovou, podhorskou, vinnou nebo převislou. Hojně narazíme také na růži svraskalou či stolistou, která zplaňuje v místech, kde byla vysazována.

V zahradách se nejčastěji setkáme s:

  • kříženci a variantami růže keltské
  • růžemi čajovými
  • růžemi čínskými
  • čajohybridy
  • polyantkami a polyanthybridy
  • floribundy a grandiflory
  • anglickými růžemi

Dalším typem růží pěstovaných u nás jsou růže pokryvné, záhonové, pnoucí, trpasličí, stromkové nebo sadové.

Popínavým růžím musíme zajistit oporu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Popínavým růžím musíme zajistit oporu

Pěstování

Pěstovat růže začneme většinou pro jejich nádherné květy. Abychom docílili plně vybarvených květů, potřebují růže teplé a vzdušné stanoviště s dostatkem přímého slunečního světla - potřebují opravdu hodně slunečního světla. Stanoviště ale musí být chráněné před extrémními klimatickými vlivy (sluneční úpal, průvan nebo vliv mrazové kotliny). Ideální půda je písčitohlinitá nebo hlinitá, dostatečně výživná s dostatkem humusu. Jako výživu půdy používáme chlévský hnůj nebo dobře proleželý kompost. Růže ocení, zvlášť v horkých letních měsících, vydatnou zálivku ke kořenům, zkrápění listů není vhodné. Zaléváme dešťovou vodou.

Hrnkové růže vysazujeme pouze do kvalitního substrátu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hrnkové růže vysazujeme pouze do kvalitního substrátu

Tipy pro pěstování růží

  • Růže se stříhají na jaře, ideálně v období, kdy kvete zlatý déšť.
  • Na podzim růže přihrnujeme kompostem a přikrýváme chvojím, abychom je ochránili přes mrazy.
  • Prostokořenné růže se vysazují na jaře nebo na podzim.
  • Růže v kontejnerech můžeme vysazovat celoročně až do příchodu prvních mrazíků.

Růže kvetou nejčastěji v období od května do října. Pro lepší růst se používají hnojiva - jarní ke kořenům, v létě průběžně i na list.

Růže se nám odvděčí bohatou násadou květů, pokud jejich kořenový systém podpoříme hnojivy. COMPO Turbo-kořeny je vysoce účinný přípravek pro podporu zakořeňování a lepší odolnosti vůči suchu. Směs fosfátů usnadní příjem a ukládání vody a živin.

COMPO SANA® Substrát pro růže je speciální substrát pro růže pěstované v zahradě, v květináčích nebo kontejnerech, který díky obsaženému hnojivu působí okamžitě a zaručuje plnohodnotné zásobování rostlin živinami, jako jsou minerály.

COMPO Tekuté hnojivo pro růže obsahuje přídavek hořčíku pro dokonalé vybarvení květů a zvýšení odolnosti rostlin. Tato kompletní trilogie hnojiv s okamžitým účinkem nám zajistí dokonalou péči o růže.

Růst a kvetení podpoříme hnojivy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Růst a kvetení podpoříme hnojivy

Škůdci a choroby

Ani při pěstování růží se nevyhneme problémům, jako jsou škůdci a choroby rostlin. Kyjatka růžová (Macrosiphum rosae), která saje na mladých výhonech a způsobuje jejich znetvoření, patří mezi nejhojnější zástupce mšic, které napadají růže. Mezi další škůdce na růžích vzpomeneme pilatky, obaleče, puklice, listokazy nebo svilušky. Tito škůdci jsou většinou natolik drobní, že je pouhým okem nezahlédneme. Měli bychom tedy vsadit spíše na prevenci, než na likvidaci důsledku.

Nejefektivnějšími bojovníky jsou larvy slunéčka a dospělci slunéček. Pomohou nám v boji s mšicemi biologickou a ekologickou cestou.

Okus listů má velmi často na svědomí brouk zlatohlávek. Pravidelně proto růže prohlížíme a hledáme příznaky chorob a ukryté škůdce.

Mezi obávané choroby růží patří zcela určitě padlí (Podosphaera pannosa). Poznáme ho podle bílého až šedého, moučnatého povlaku na mladých listech, pupenech a výhonech.

Mezi obávané choroby patří padlí růží
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi obávané choroby patří padlí růží

Další chorobou je rez růžová (Phragmidium mucronatum) vytvářející mazlavé oranžové povlaky na výhonech, listech a plodech. Dále se pak na růžích může vyskytnout černá skvrnitost růží, plíseň označovaná jako šedá hniloba nebo antraknóza. Všechna tato onemocnění růží patří k houbovým a jsou typická tím, že se na listech a někdy i na nových výhoncích začne objevovat povlak různých barev.

Při výskytu těchto chorob aplikujeme fungicidy na bázi sirného prášku, vždy příslušné pro danou chorobu.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů-pořad Tajemství domova, Terrasan (Compo), zahradnictvi-flos.cz, veselebydleni.cz

Publikováno: 30. 7. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová