reklama

Pěstujte slunečnici, královnu mezi letničkami

Slunečnice je na zahradě nefalšovanou královnou mezi letničkami. Většina z nás si tuto rostlinu pamatuje ještě z dob našich babiček, kdy slunečnice zdobily místo u plotu a v době květu překvapovaly svým obrovským květenstvím. Jak ji pěstovat, co neopomenout a na jaké škůdce si dát pozor, to vše přinášíme na následujících řádcích.

Slunečnice na zahradě moc místa nepotřebuje

Proč mít slunečnice na zahradě? Slunečnice roční se drží na vlně popularity už mnoho desítek let. Když totiž padne otázka typu „jak ji pěstovat“, moc požadavků nemá. Je to velmi odolná a dobře prospívající rostlina, která zaujme svojí masivní stavbou. Také má obrovskou variabilitu v růstu, nejnižší kultivary dorostou do 60 cm, naopak obří sestra pak zaujme až sedminásobnou výškou, ale také požaduje oporu.

Aby slunečnice ve váze déle vydržela

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V zahradě moc požadavků nemá. Na jaře ji můžete předpěstovat například ve skleníku, kde dobře poroste díky kvalitní záhřevné půdě. Ideální je výsev na začátku dubna, do doby po zmrzlých mužích má čas jeden a půl měsíce, za tu dobu, tedy za předpokladu pravidelné zálivky, rychle roste a zesílí.

Je také možný přímý výsev na záhon, který funguje i v podhorských oblastech, zvláště dobře se jí daří na propustných a dobře vyživených půdách, které jsou pravidelně obdělávány. Po výsevu ale pozor, rostoucí exempláře se stávají častým terčem slimáků, kteří poškozují její listy.

Slunečnice na zahradě potřebuje zálivku a oporu

Ve vegetační době vyžaduje slunečnice na zahradě pravidelnou zálivku, která podpoří dobrý růst a vytváření květů. Pokud chcete prostor kolem rostlin nakypřit, pak ale velmi opatrně. U vyšších odrůd nezapomínejte na oporu v podobě kůlů nebo tyček, ke kterým se rostliny přivazují, aby se pod tíhou květů nezlomily. Kvetoucí slunečnice klidně ponechejte na zahradě až do podzimu, semínka z květů se stávají součástí jídelníčku sýkorek a dalších drobných pěvců, kteří jsou vítanými likvidátory hmyzích škůdců.

Z odrůd je velmi oblíbená nízká Teddy Bear, jde o plnokvětý kultivar, který roste do výšky pouhých 60 cm a je možné jej pěstovat i ve větších nádobách. Pravým opakem je obří Titan, dorůstající až sedminásobné výšky a tedy vyžadující dobře provedenou oporu. Krásná a pro řezy přímo předurčená je Sonja, která dorůstá do 150 cm. Z tmavokvětých kultivarů stojí za zmínku ještě například Claret, černá Chianti nebo nádherná směs Autumn Beauty. Velmi krásné jsou Terracota a Florenza.

Po sklizení květů nastává mnohokrát problém, co se stonkem rostliny, který by v kompostu zabíral zbytečně moc místa. Rostliny na podzim zpracujte pomocí drtiče nebo štěpkovače, čímž máte obratem k dispozici zdroj organického materiálu, který je možné kompostovat nebo zarýt.

Publikováno: 25. 7. 2023, Autor: | autor: Jaromír Malich | zdroj: dobrasemena.cz, semo.cz