reklama

Dvoučepelové nebo jednočepelové? Tuto otázku řeší nejeden zahradník

Při výběru jednoručních zahradních nůžek se většinou každý pozastaví nad otázkou, zda vybrat dvoučepelové nebo jednočepelové. Jaký je vlastně mezi těmito nůžkami rozdíl? Které jsou k čemu určené? Pokusíme se shrnout základní rozdíly mezi nimi.

i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Při výběru zahradních nůžek musíte vzít v úvahu několik aspektů (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Podle čeho vybírat zahradní nůžky?

Výběr zahradních nůžek nesmíme začít u ceny. To by byla v tomto případě veliká chyba. K čemu vám budou levné nůžky, se kterými neostříháte například silnější či suché nebo mokré větve? A už jsme u prvního kritéria, kterým se musíme při výběru řídit. 

1. Účel použití

Ano, je to tak, nebudou vám stačit jedny nůžky na všechno. Berte to tak, že v domácnosti také nepoužíváte jedny nůžky na vše. Máte nůžky na papír, nůžky manikúrní, nůžky na látku, nůžky pro použití v kuchyni apod. Při výběru nůžek tedy musíme nutně počítat s účelem užití. Jaký je mezi nůžkami rozdíl?

Jaký je rozdíl mezi dvoučepelovými a jednočepelovými nůžkami?
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Jaký je rozdíl mezi dvoučepelovými a jednočepelovými nůžkami?

Jednočepelové nebo dvoučepelové?

Jednočepelové nůžky se skládají z břitu a kovadlinky. A právě kovadlinka může za to, že tyto nůžky nejsou vhodné pro stříhání čerstvého dřeva, protože tupá strana může poškodit pletivo živého keře či stromku. Jednočepelové jsou tedy vhodné pro střih suchých větví. Práce s nimi je méně namáhavá, nejsou náchylné tolik na zašpinění, lze s nimi stříhat i kořeny. 
Dvoučepelové mají dva břity, které kloužou proti sobě. S nimi snadno zastřihnete živé keře i stromky, aniž byste narušili stříhanou plochu. Rostliny tak lépe regenerují a nejsou náchylné k proniknutí nemocí či škůdců. Jsou vhodné pro přesné střihy. Vyžadují pravidelnou údržbu.

Dvoučepelové nůžky umožní přesný střih i v blízkosti větvení
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Dvoučepelové nůžky umožní přesný střih i v blízkosti větvení

2. Průměr stříhaných větví

Druhým aspektem pro výběr zahradních nůžek je průměr stříhaných větví. Pokud už máte jasno, zda budete na své zahradě častěji likvidovat sušinu nebo zastřihovat ve správné chvíli stromky či keře, je třeba se ve druhém kroku zaměřit na velikost střihu. Pokud se budete častěji pouštět do střihu silnějších větví, bude vhodné zakoupit vyšší řadu nůžek. Je možné, že s menšími nůžkami větev přeci jen udoláte, ale můžete riskovat, že buď poničíte samotné nůžky, nebo že se u toho pěkně nadřete. A práce má jít hlavně lehce od ruky. Proto se vždy při výběru zaměřte na udaný průměr, pro který jsou nůžky určené. Sami víte, co na své zahradě nejčastěji stříháte a tomuto průměru uzpůsobte výběr zahradních nůžek. 

3. Velikost vaší ruky

I toto je jeden z parametrů, které byste měli vzít v úvahu. Při práci nejlépe poznáte, zda pracujete s vhodným nářadím. Jakmile totiž zvolíte nevhodnou velikost nůžek pro velikost vaší dlaně, můžete opět při práci hodně protrpět. Nejen, že se vám může případný kloubový mechanismus nepříjemně "zakousnout" do ruky, ale krátké prsty nedokážou vyvinout dostatečnou sílu pro střih a vy nebudete schopni ustřihnout ani trochu silnější větev. Vyzkoušejte si nůžky přímo v prodejně. Nechte je maximálně rozevřít a zkuste je vzít do ruky. Dosáhnete na obě rukojeti sotva konečky prstů? Pak takové nůžky jsou pro vás nevhodné. Sáhněte po kratší variantě. I kratší nůžky mohou být určené pro střih do průměru 25 mm. 

Nůžky musí být vhodné pro velikost vaší ruky
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Nůžky musí být vhodné pro velikost vaší ruky

4. Další hlediska výběru zahradních nůžek

V neposlední řadě je vhodné při výběru zahradních nůžek zajímat se o materiály, ze kterých jsou nůžky vyrobené. Čepel by měla být vyrobena z tvrzené oceli, odolná proti rzi s nízkým třením. Brus by měl být vysoce kvalitní, v popisu výrobku vždy hledejte zmínku o způsobu broušení. Rukojeti by měly být z kvalitního materiálu s protiskluznou úpravou, ergonomicky tvarované, se zámkem proti nechtěnému rozevření při manipulaci či přepravě. Dalším ukazatelem kvality je pak záruka poskytovaná výrobcem. 

Otestovali jsme za vás

Dostali jsme možnost otestovat dvoučepelové jednoruční zahradní nůžky Fiskars P961 a Fiskars P721. Oba typy mají výborné užitné vlastnosti, které kombinují ergonomii a odolnost, poskytují vynikající uživatelský zážitek. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v jejich mechanismu a využívaných technologiích.

Fiskars P961 nůžky mají technologii PowerGear™, která maximalizuje pákový efekt tam, kde je nejvíce potřeba, a poskytuje 3x větší sílu. Tato technologie umožňuje snadnější a efektivnější stříhání silnějších větví a stonků.

Typ P961 je vhodný pro maximální průměr střihu 26 mm
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Typ P961 je vhodný pro maximální průměr střihu 26 mm

Na druhé straně Fiskars P721 nůžky mají patentovaný mechanismus Power-Lever, který umožňuje stříhání s až o 2x menším úsilím ve srovnání s běžnými nůžkami. Tento mechanismus je ideální pro stříhání slabších větví a stonků.

Typ P721 je vhodný pro maximální průměr střihu 24 mm
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Typ P721 je vhodný pro maximální průměr střihu 24 mm

Oba tyto modely jsou navrženy tak, aby se proměnili v přirozené prodloužení vaší ruky a poskytovaly pohodlnou manipulaci. Jsou vyrobeny z odolných materiálů, které zaručují dlouhou životnost. Předností nůžek Fiskars je propracovaný obal, kde na první pohled vidíte základní parametry pro výběr nůžek. Jakmile projdete výběrem a nůžky pořídíte, nesmíte zapomínat na pravidelnou údržbu. I na toto ve Fiskars mysleli. Oba typy nůžek mají ochranný plastový blistr, který chrání břit před poškozením. 

Zahradní nůžky vyžadují pravidelnou údržbu
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Zahradní nůžky vyžadují pravidelnou údržbu

Závěrem:
Pokud potřebujete nůžky pro stříhání silnějších větví a stonků, Fiskars P961 s technologií PowerGear™ je pro vás ideální volbou. Pokud se zaměřujete na stříhání slabších větví a stonků s menším úsilím, Fiskars P721 s mechanismem Power-Lever je vhodnější variantou. Vyberte si podle svých potřeb a preferencí a užívejte si efektivního stříhání ve vaší zahradě.

Publikováno: 29. 7. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková