Úprava keřů do nejrůznějších geometrických i jiných tvarů je umění, které pěstovali už staří Římané. Topiary, jak se takto upraveným dřevinám říká, jsou typické pro barokní zámecké parky, ale skvěle vypadají i na běžné zahradě.
Úprava keřů začíná u jednoduchých tvarů
Pro úpravu keřů toho nepotřebujete překvapivě mnoho: postačí vhodné pomůcky, vaše fantazie, pevná ruka a pochopitelně také trochu trpělivosti, ostatně jako u každé tvůrčí práce. K ozdobnému tvarování jsou vhodné dřeviny jako zimostráz, tis, cypřiš, stálezelený ptačí zob, pro jednodušší tvary rovněž vavřín nebo cesmína. Topiary se hodí do většiny zahrad, ale v těch, které jsou koncipovány v hodně přírodním duchu, vypadají přece jen trochu nepatřičně.
S tvarováním keřů je nejlepší začít v období od dubna do června, drobné zástřihy pak lze dělat celoročně, s výjimkou zimních měsíců. Začátečníci by měli při úpravě keřů volit nejdříve jednoduché tvary jakou koule nebo jehlany. Ale postupem času se každý šikovný zahradník většinou vypracuje na vyšší úroveň, takže se může pustit třeba do vytvarování spirály nebo nějaké zvířecí postavičky. Obecně platí, že pro tyto složitější tvary se hodí druhy dřevin s drobnějšími listy.
Víte, jak se stříhají a tvarují keře s akumulátorovými pomocníky?
Raději neimprovizujte
Aby šla úprava keřů pěkně od ruky, budete potřebovat především kvalitní ostré nůžky. Ty zcela postačí pro formování jednoduchých tvarů a menších keřů. Tvary, jako jsou koule, kužely či válce, lákají k tomu, abyste si jejich tvarování vyzkoušeli jen tak od oka. Ale s pomocí provázků a jednoduchých papírových forem bude výsledek jistější.
Na složitější střihové kompozice je vhodné pořídit si hotovou formu, kterou umístíte na keř, kde může zůstat trvale a podle ní jenom průběžně upravujete celkový tvar. Užitečnými pomocníky při úpravě keřů, ale i živého plotu, jsou různé plotostřihy s akumulátorovou baterií. S jejich pomocí pohodlně ostříháte dřeviny ze všech stran, navíc při pohybu nepřekáží elektrický kabel.
Co byste ještě měli vědět o úpravě keřů…
- Tvarovat lze jakékoliv keře, i ty vzrostlejší, ale u těch musíte přizpůsobit tvar jejich velikosti. Jakmile se budete snažit ho výrazně zmenšit, mohlo by se vám stát, že se během střihu dostanete doslova „na dřevo“.
- Rychle rostoucí druhy je zapotřebí mírně upravovat jednou za měsíc až dva měsíce. Jak poznáte, že je před vámi průběžná úprava keřů? Docela jednoduše – jednotlivé větvičky by neměly přerůst z požadovaného tvaru o více než 15 cm.
- Při zástřihu nežádoucích větévek a výhonů dbejte na to, aby po vás nezůstávaly přestřižené listy, které pak zasychají a hyzdí celkový dojem.
- Při stříhání a zastřihování jednoduchých tvarů postačí jako pomůcky provázky a kolíčky, jejíchž pomocí motouz upevníte do země nebo k nějakému pevnému bodu.
- Učený z nebe nespadl, a pokud s úpravou keřů začínáte, nemusí se vaše dílo povést hned napoprvé na sto procent. Již vzrostlé topiary koupíte v zahradnictví a hobby obchodech, takže si můžete pro začátek pořídit hotový keřík a na jeho průběžném tvarování trénovat.
Publikováno: 31. 7. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.abecedazahrady.cz, www.floranazahrade.cz, www.zahradkarskaporadna.cz