reklama

Kupujete svou první sekačku na trávu? Vysvětlíme vám základní pojmy

Vlastníte-li byt s předzahrádkou, chatu nebo dům se zahradou, pravděpodobně se neobejdete bez sekačky na trávu. Pokud však kupujete svou první sekačku na trávu a nemáte s jejím používáním žádné zkušenosti, může být vaše představa o jejích možnostech omezena jen na požadavek, že má sekat trávu. Moderní sekačky na trávu ale mají mnoho rozšiřujících funkcí, které vám mohou sečení výrazně usnadnit. Jak se v nich vyznat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výběr sekačky na trávu nesmíte v žádném případě podcenit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sečení do koše

Tato funkce asi nikoho nepřekvapí. I když první modely zahradních sekaček na trávu jen posekaly a nechaly ležet, většina moderních zahradních sekaček umí sbírat trávu do koše. Trávu pak můžete využít na kompost nebo na mulčování záhonů.

Uzpůsobte velikost sběrného koše velikosti sečeného pozemku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uzpůsobte velikost sběrného koše velikosti sečeného pozemku

Pojezd

Někomu tento pojem může být jasný, ovšem jsou i tací, kteří nevědí, co si pod tím představit. Běžně se toto slovo používá k něčemu, co má kola. V případě sekačky na trávu to však znamená, že jsou kola poháněna motorem. Zejména motorové sekačky mohou vážit i více než 20 kg a když se k tomu připočte koš plný vlhké trávy, vyžaduje manipulace se sekačkou značné úsilí. Většina lidí si ani neuvědomí, že při sečení najezdí na průměrné zahradě se sekačkou i více než kilometr. Věřte, že tlačit na takovouto vzdálenost těžkou sekačku po trávníku dá opravdu zabrat. U sekačky vybavené pojezdem stačí stisknout páku na madle a sekačka se sama rozjede rychlostí chůze.

Více rychlostí pojezdu

Jak asi správně tušíte, tato funkce umožní nastavit rychlost, jakou se bude sekačka pohybovat. Tuto funkci oceníte v průběhu roku při měnící se kvalitě trávníku. Na jaře, když hustý trávník roste doslova před očima, se může stát, že se bude sekačka na trávu při vyšší rychlosti pojezdu hltit a nebude stíhat plnit koš. Stačí zařadit nižší rychlost a je po problému. Naopak v létě, když je trávník suchý a potřebujete jen zastřihnout jeho konečky, zvolíte vyšší rychlost a za chvíli máte hotovo. Možnost nastavení rychlosti pojezdu často ocení i senioři a osoby se sníženou pohyblivostí, kterým by ovládání rychle se pohybující sekačky na trávu mohlo činit potíže.

Pojezd sekání trávy velmi usnadní
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pojezd sekání trávy velmi usnadní

Centrální nastavení výšky sečení

V průběhu sezóny budete pravděpodobně požadovat měnit výšku trávníku. Na jaře se zpravidla seče trávník nižší, naopak v létě, když je horko a sucho, je lepší trávník nechávat vyšší, aby lépe zadržoval vláhu a snadněji odolával letnímu slunci. K tomu je třeba změnit nastavení sekačky. U některých základních modelů sekaček na trávu se nastavení provádí tak, že odšroubujete kola a osadíte je zpět do jiných otvorů. To zabere nějaký čas a vyžaduje to jistou technickou zručnost. Pokud má sekačka centrální nastavení výšky, stačí jen posunout páku do požadované pozice.

Mulčování

Ne vždy je nutné trávu sbírat do koše. Jestliže sečete opravdu pravidelně a nechcete řešit, co dělat s posečenou trávou, funkce mulčování je možná to, co hledáte. Při mulčování sekačka posečenou trávu poseká na drobné kousky, které propadnou pod trávník na zem. Tam během krátké doby uschnou a zetlejí, čímž poslouží jako hnojivo pro trávník. Při sečení tedy trávník zároveň hnojíte a nevzniká žádný odpad.

Boční výhoz

Někdy se může stát, že posečenou trávu z nějakého důvodu nechcete sbírat do koše. Boční výhoz zajistí, že je tráva vyhazována vedle sekačky. Při sečení v ní nešlapete. Boční výhoz navíc umožní sekat i lehce přerostlou trávu. Je proto ideální pro sečení pozemků, kde nechcete udržovat dokonalý trávník, a tak nemusíte sekat tak často. Ovšem lehce přerostlá tráva neznamená kvetoucí louku vysokou několik desítek centimetrů. Na takové sečení jsou určeny jiné stroje.

Posekaná tráva je výborný mulč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Posekaná tráva je výborný mulč

Elektrický startér

Klasická motorová sekačka na trávu se běžně startuje zatažením za startovací lanko. Sekačka vybavená startérem se startuje podobně jako auto otočením klíčku nebo stisknutím tlačítka startéru. Tuto funkci ocení zejména osoby se sníženou pohyblivostí, kterým by rychlé zatažení za startovací lanko mohlo činit potíže.

Tříkolové sekačky na trávu

Pokud máte zahradu plnou okrasných záhonů tvořící nepravidelné křivky, může být sekačka tříkolka tím, co potřebujete. Volně do stran pohyblivé přední kolo umožní plynule obkroužit okraje záhonů. Ovšem jen za předpokladu, že máte i stejně dobře upravený trávník. Tříkolka je nevhodná pro pozemky, kde není zem pod trávníkem dokonale srovnaná a přední kolo by mohlo zapadávat do nerovností.

Edge Cutting

Při sečení trávy podle záhonů, plotů, zdí a dalších překážek nedokáže žádná rotační sekačka na trávu posekat trávu až na samý okraj. Vždycky podél zbyde pruh neposečené trávy, který se musí posekat vyžínačem. Sekačky s funkcí Edge Cutting jsou konstruované tak, aby byl tento pruh trávy co nejužší (2–3 cm) a následné dosečení vyžínačem bylo co nejsnazší.

Ani oblé záhony či obrubníky nejsou problém
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ani oblé záhony či obrubníky nejsou problém

Co říci na závěr?

Při pořízení nové sekačky na trávu je velice důležité zvážit, které z nabízených funkcí využijete. Jestliže později zjistíte, že jste se rozhodli špatně a některou z funkcí postrádáte, dokoupit ji nejde.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 9. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce