reklama

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Máte na vaší zahradě radost z anglického trávníku, krásných keřů, pečlivě upravených a krásně plodících stromů, u kterých se vám objevuje okousaná kůra a o kousek dál jsou viditelné pěšinky a díry do nor? V tom případě není na co čekat. Tito škůdci se v zahradě velmi rychle rozmnožují. Pokud včas nezasáhnete, krásná zahrada vám začne mizet před očima. Poradíme, jak se hraboše polního na vaší zahradě zbavit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdci v zahradě dělají nekonečné cestičky ve vašem trávníku

Škůdci v zahradě jsou velký problém

Škůdci na zahradě ničí rostliny a následně také ohrožují i vaši úrodu. Někteří z nich poškozují celé rostliny a další ničí jen jejich části. Jedním z těch škůdců, které byste na vaší zahradě neradi potkali, je hraboš polní, který vypadá jako milé zvířátko, ale je to velký jedlík. Tito škůdci v zahradě během jednoho dne dokáží spořádat tolik potravy, co sami váží. Překoušou vám stromky, keře, zeleninu a troufnou si i na kořeny stromů.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Hraboš polní

Hraboš polní je šedý až rezavý býložravec. Dorůstá do délky 10 cm, má krátký ocásek, oblý malý čumák a malá ouška, která má ukrytá v srsti. Průměrná délka života je čtyři a půl měsíce, ale může se dožít i dvou let. Jeho apetit je obrovský, dokáže se svými „kumpány“ ohryzat části rostlin od kořenů a ty na základě toho uhynou. Má rád i čerstvý výsev a veškerou zeleninu blízko země. Miluje mrkev i cibuli. Tito škůdci v zahradě škodí stromům, kterým u země okusují kůru, ale dále se nedostanou, protože neumí šplhat. Zato pod zemí vytvářejí síť podzemních chodbiček, které jsou opatřeny jednotlivými vstupy v podobě děr o průměru 3-4 cm.

Boj proti hrabošům,hryzcům a ptákům

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Škůdci v zahradě aneb jak poznáte, že máte na zahradě hraboše

Hraboši vytváří chodbičky se vstupy a mezi nimi tvoří tzv. chodníčky, podél kterých pojídají trávu. Proto v blízkosti vstupních otvorů můžete najít zelený trus, který je dlouhý 4-8 mm o průměru 2 mm, a rostlinné zbytky. Na koncích chodbiček jsou místnůstky, kde si každá rodinka vytvoří své vlastní hnízdo. Tito škůdci v zahradě si v hnízdech rovněž skladují potravu, odpočívají v nich a také vychovávají mladé. Jediná samička za tři týdny po oplodnění přivede na svět 2-12 mláďat a toto se může opakovat až třikrát do roka, a to od března do října.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Jak na hraboše

Žádná metoda před těmito škůdci v zahradě není 100%. Proto je vhodná kombinace některých postupů likvidace hrabošů, abyste se co nejvíce zbavili těchto nepříjemných okusovačů rostlin. Celkem dobře mohou fungovat pachové odpuzovače, které nastříkáte na místa na zahradě nebo louce. Vhodný je levandulový olej, který rovněž odpuzuje krtka.

K dispozici jsou také akustické plašiče, které svým zvukem na velmi nízkých kmitočtech hraboše odpuzují. Vždy je nutné, aby měl tento způsob dosah na celou zahradu. Jinak se vám jen přestěhují mimo dané území a budou škodit v jiné části zahrady. Nalákat je v zimních měsících můžete na tmu a teplo. Použijte starý hrnec, který umístěte blízku vchodu do díry a opatřete ho pastičkou.

Můžete sestrojit i celkem nevzhledný větrník z PET lahví a drátu, který zabodnete do záhonu nebo trávníku. Pokud budete mít štěstí a bude foukat vítr, větrník se roztočí a třením o drát bude vznikat nepříjemný zvuk a vibrace. Pro hraboše může být tento zvuk nepříjemný, škůdci ovšem mohou i nemusí vaši zahradu natrvalo opustit.

Vykuřovače dýmovnicí nebo propan butanem se dříve hojně používaly, ale jsou již povětšinou zakázané. Tento způsob likvidace prováděli jen zkušení zahradníci nebo odborníci. V suchém a teplém létě se však stejně použít nesmí, protože by mohly snadno způsobit požár.

Chemické odstranění je asi poslední možností, když ostatní nefunguje. Lze použít různé granule, které obsahují jedy. Pozor však na tyto nástrahy, pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti. Existují volnější formy, které nejsou nebezpečné pro ostatní zvířata živící se hraboši, jako jsou káňata, poštolky, čápi nebo kočky.

Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Škůdci v zahradě: Jak si poradit s hrabošem

Prevence

Pokud je to možné, sázejte rostliny v ochranných košíčcích, které zabrání okusu vysazené rostliny. Vysaďte si rostliny, které budou tito škůdci v zahradě špatně snášet a budou je tak odpuzovat. Ideální je máta, rozmarýn, meduňka, afrikány, pryšec nebo česnek. Pokud jste milovníci koček, máte skvělého predátora na hraboše. Stejně tak uvítáte, pokud se vám uhnízdí v blízkosti vaší zahrady draví ptáci jako poštolky nebo káňata, kteří budou skvělí pomocníci proti hrabošům.

Sekejte vysokou trávu, na které si tito škůdci v zahradě rádi pochutnávají. Rovněž se starejte o zarostlé kouty v zahradě, kde by si mohli hraboši najít útočiště.

Publikováno: 2. 8. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: ceskestavby.cz, dumazahrada.cz, pasti.cz