reklama

Vychytané tipy, jak přilákat světlušky na svou zahradu

Svatojánští broučci čili světlušky jsou nejen roztomilé postavy z dětské pohádky od Karafiáta, ale skutečně žijící jedineční tvorové. Nejaktivnější jsou v létě, kdy po setmění poletují a vy je máte možnost poznat podle mihotavého světla, které jejich tělo vyzařuje. Může za to luciferin, látka, kterou má světluška v břiše a která svítí potom, co se setká se vzduchem.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Svatojánští broučci mohou svítit i na vaší zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Těmto broučkům ale bohužel hrozí vyhynutí. Může za to zánik přirozeného světla, nadužívání pesticidů a také umělé osvětlení. Pojďme to změnit, zachraňme je. Přilákejme je na svou zahradu. Povíme vám, jak na to.

Svatojánští broučci 

Svatojánští broučci jsou velmi citliví na urbanizaci a antropizaci (poměšťování a přeměnu krajiny a ekosystému). Špatně snášejí i světelné znečištění. Obecně platí, že odlesňování a růst měst ohrožuje světlušky, které díky tomu téměř vyhynuly. Neděje se tomu tak jen u nás, ale po celém světě. Od starověku přitom tento hmyz byl považován za malý zázrak přírody. A my jej dodnes máme spojený nejen s kouzelnou pohádkou, ale i létem a romantickými okamžiky.

Tito malí broučci však mají kromě toho také významnou roli v ekosystému. Žijí tam, kde je více vlhko a bujná vegetace. Jsou velmi užiteční. V Česku žijí celkem tři druhy světlušek. Nejhojněji se u nás vyskytuje světluška menší, kterou máte možnost potkat v nížinách, podhůří, a dokonce i v údolí hor. Vzácnější je pak světluška větší, která je teplomilnější. Třetím nejméně častým druhem u nás je rovněž teplomilná světluška krátkokřídlá.

Světlušky jsou prospěšné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Světlušky jsou prospěšné

A proč byste je měli lákat na svou zahradu? 

Dospělé světlušky mají bohužel velmi krátký život. Oba partneři hynou jen několik dnů po páření. Samička však ještě stihne naklást několik desítek vajíček, z nichž se po několika týdnech vylíhnou dravé larvy, které na své zahradě ocení každý zahradkář. Larvy světlušek se totiž živí slimáky. Jsou tedy na zahradě vítanými pomocníky. Je proto skutečně dobré světlušky na svou zahradu přilákat a také je tam udržet. 

Zajistěte světluškám místo žití a ony u vás zůstanou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)
Zajistěte světluškám místo žití a ony u vás zůstanou

8 tipů, jak přilákat svatojánské broučky na svou zahradu

1. Pokud upustíte od anglického trávníku, můžete tím pomoci zvětšit počet světlušek na své zahradě, mají totiž rády vyšší trávu a keře. Jestliže se bojíte klíšťat, zvažte alespoň výsadbu vyšších okrasných trav po obvodu vaší zahrady – například fontánová nebo pampová tráva je může pomoci přilákat. 

2. Zajistěte světluškám dostatek jídla. Aby se jim u vás líbilo, potřebují malé zahradní škůdce, pyl a nektar z rostlin. Larvy světlušek si nejvíce pochutnají na červech, slimácích, hlemýždích a dalších malých škůdcích, které najdou na zahradě. 

3. Na svou zahradu je přilákáte také tím, když na ni přidáte více kvetoucích rostlin. Světlušky se díky tomu u vás zastaví, a pokud najdou velký zdroj květin, které nabízí pyl a nektar k pití, tak u vás i zůstanou. 

4. Jestli chcete na svou zahradu přilákat světlušky, pomoci vám v tom může vodní prvek. Světlušky se totiž rády zdržují poblíž stojaté vody nebo oblastí s vysokým obsahem vlhkosti. Může jít o jezírko, ale třeba i malou fontánu nebo pítko pro ptáky. 

5. Světlušky nemají rádi venkovní osvětlení, a proto jestli je chcete doopravdy k sobě přilákat, zhasněte – tedy alespoň venku. Venkovní osvětlení zahrady je totiž zaručeně odežene. Mají radši tmavší zákoutí. Pomoci mohou i zatažené žaluzie, které zabrání úniku světla. Světlo z pouličního osvětlení pak zmírní vysoké keře. 

6. Jestli je to možné, zasaďte na svou zahradu místní druhy stromů, především původní borovice. Ty totiž dokážou vytvořit silný ochranný baldachýn, který zabraňuje pronikání vnějšího světla skrz větve, čímž vytváří ideální místo pro shromažďování světlušek. Jehličí na zemi pak představuje ideální místo pro nakladení vajíček. 

7. Světlušky u vás budou rádi bydlet, když si na zahradě vytvoříte dostatečné zásoby palivového dřeva, je to totiž ideální místo jak pro nakladení vajíček, tak i pro přísun dostatečného množství jídla. Právě tam se vyskytují červi, slimáci a hlemýždi. V případě, že netopíte dřevem nebo se vám tato myšlenka skladování palivového otopu nelíbí, máme pro vás jiné řešení. Situaci může vyřešit nakladení hromádek z klacíků na několik míst na vaší zahradě. 

8. V neposlední řadě, pokud chcete mít na své zahradě světlušky, nepoužívejte chemický postřik! Jedovaté látky jsou nebezpečné nejen pro larvy, ale i pro dospělé broučky. Naštěstí existují i jiné způsoby, jak se zbavit škodlivých tvorů a plevele. 

Zdroj informací: rozhlas.cz; goodhousekeeping.com; bobvila.com

Publikováno: 8. 8. 2023, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová